Na ul. Bolesława Krzywoustego powstanie buspas

W drugiej połowie roku do użytku zostanie oddany buspas wzdłuż ul. B. Krzywoustego przy CH Korona. Ta zmiana ma spowodować, że autobusy szybciej przemieszczą się z Psiego Pola w kierunku Placu Grunwaldzkiego. Buspas nie zabierze żadnego z pasów jezdni głównej.


– Buspas na ul. B. Krzywoustego zostanie poprowadzony od zjazdu z estakady w rejonie mostu na rzece Widawie do skrzyżowania na wysokości istniejącego wyjazdu z parkingu CH Korona, tj. na odcinku o długości około 1240 metrów – tłumaczą wrocławscy urzędnicy.

Zgodnie z założeniami buspas ma obsłużyć 14 linii autobusowych (118, 121, 128, 130, 131, 141, 151, 904, 911, 914, 921, 924 oraz N i D) kursujących z Psiego Pola w stronę centrum. To oznacza, że mogą po nim poruszać się nawet 42 autobusy na godzinę. Ulica B. Krzywoustego to jedna z ważniejszych komunikacyjnie ulic w mieście, którą porusza się tysiące samochodów – nie tylko z Psiego Pola, ale również wjeżdżających do miasta z Długołęki czy Oleśnicy. W efekcie samochody często stoją w korku. Po wprowadzeniu buspasa MPK ma przyspieszyć.

Pasów mniej nie będzie

Przedstawiciele magistratu podkreśla, że buspas nie zabierze żadnego z pasów jezdni. Na ul. B. Krzywoustego zostaną poszerzone dwa fragmenty jezdni, dzięki czemu powstanie trzeci pas.

– Buspas zostanie poprowadzony po dodatkowych pasach ruchu oraz z wykorzystaniem jezdni bocznej ul. B. Krzywoustego obsługującej obecnie parking przy CH Korona. W ramach zadania zaprojektowano wykorzystanie jednego pasa ruchu jezdni obsługującej jako buspas – dodają urzędnicy.

Przebieg buspasa na ul. Krzywoustego

Odcinek, który zostanie poszerzony ma 312 m długości i zlokalizowany jest pomiędzy mostem na rzece Widawa (ok. 75 m od obiektu w kierunku centrum) a estakadą w ciągu ul. Kowalskiej w rejonie zjazdu na teren CH Korona. Ponadto, wykonawca wybuduje przystanek na wysokości głównego wejścia na teren CH Korona. W ramach zadania wybudowany zostanie też dodatkowy zjazd z jezdni bocznej obsługującej parking galerii handlowej w ul. B. Krzywoustego. Poszerzony do trzech pasów ruchu zostanie również odcinek o długości 126 m zlokalizowany w rejonie wyjazdu z centrum handlowego. Po przebudowie kierowcy nadal będą mieć możliwość wjazdu z ul. B. Krzywoustego bezpośrednio z buspasa na teren jezdni obsługującej parking przy CH Korona.

Termin składania przez wykonawców ofert mija 15 stycznia. Wykonawca będzie mieć sześć miesięcy na realizację od dnia podpisania umowy.

Trasa buspasa na ul. KrzywoustegoZgłoś uwagę