#muzealniaki: Nowe muzea dołączają do akcji

Na początku czerwca Muzeum Pana Tadeusza rozpoczęło akcję #muzealniaki. W ten sposób chce pokazać, że na interakcję z kulturą nigdy nie jest za wcześnie, a wizyta w muzeum czy galerii sztuki może być ciekawa także dla rodziców z najmłodszymi dziećmi. Grono instytucji, które otwierają swoje drzwi dla najmłodszych, stale się powiększa. Do akcji #muzealniaki dołączyło Muzeum Narodowe we Wrocławiu, a wraz z nim Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, Panorama Racławicka i Pawilon Czterech Kopuł.


Czy dzieci w muzeum nie będą się nudzić? To pytanie pada planując wspólny weekend z najmłodszymi. To nie koniec dylematów. Czy nie zniszczą eksponatów lub nie zakłócą wizyty innym zwiedzającym? Czy z niemowlakiem można w ogóle przyjść do muzeum czy galerii sztuki? Czy znajdzie się tam miejsce, by dziecko przewinąć czy nakarmić? W końcu: czy trzeba się do takiej wizyty wcześniej przygotować? W odpowiedzi na to pytanie ma pomóc akcja #muzealniaki.

#muzealniaki

Akcja, którą zapoczątkowało Muzeum Pana Tadeusza, ma udowodnić, że wizyta w muzeum czy galerii sztuki może być dla rodziców z dziećmi niezwykle interesującą przygodą.

Muzeum Pana Tadeusza oraz inne instytucje coraz częściej otwierają swe przestrzenie dla szerokiego grona odbiorców, również tych najmłodszych. Projekty wystaw wzbogacane są o elementy audiowizualne i multimedialne, przez co mówią językiem niekiedy bardziej naturalnym dla młodszych odbiorców. Odkrywanie historii, zwłaszcza przez pryzmat ciekawych świata, obdarzonych ogromną wyobraźnią i niezniechęconych szkolnym obowiązkiem najmłodszych dzieci, okazuje się fascynujące również z perspektywy rodzica. Niemowlę może być znakomitym towarzyszem podczas zwiedzania, zaś starsze pociechy, odpowiednio zaktywizowane do obcowania z kulturą, na pewno w pełni skorzystają z takiej wizyty. Tym samym akcja #muzealniaki nabiera pozytywnego, społecznego wymiaru.

Do akcji #muzealniaki przystąpili partnerzy, którzy deklarują przyjazne nastawienie do wizyt dzieci – liczne muzea i galerie sztuki z Dolnego Śląska! Na tej liście znajdziecie miejsca, które warto odwiedzić wraz z dziećmi. Wsparcie akcji zadeklarowało również MPK Wrocław, dzięki któremu łatwiej bezpiecznie dotrzeć do niejednego miejsca przyjaznego dzieciom.

Jak przystąpić do akcji?

  • Przyjdź dzieckiem do muzeum czy galerii sztuki. Pokaż innym rodzicom, jak dobrze się bawiliście. Zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.
  • Zrób zdjęcie z dzieckiem w dowolnym muzeum czy galerii sztuki.
  • Dodaj to zdjęcie na swój profil w serwisie Facebook lub Instagram i otaguj #muzealniaki.
  • Otaguj muzeum czy galerię sztuki, w którym zdjęcie zostało zrobione, np. #muzeumpanatadeusza.
  • W muzeach i galeriach sztuki przyjaznych akcji znajdziesz specjalne naklejki akcji #muzealniaki.

  • #muzealniaki pokazują, że w muzeach i galeriach sztuki jest miejsce dla dziecka w każdym wieku.
  • #muzealniaki zachęcają rodziców, aby obcowali z kulturą i sztuką w towarzystwie swoich dzieci.
  • #muzealniaki to dzieci w każdym wieku: niemowlaki, przedszkolaki i uczniowie.
  • #muzealniaki tworzą modę na muzea

Partnerzy akcji:

Fundacja Fundacja Art Transparent, BAW! Baby Art Walk, BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej, Centrum Sztuki WRO, Centrum Historii Zajezdnia, Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, Muzeum Współczesne Wrocław, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Muzeum Powozów Galowice, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, Muzeum Miedzi w Legnicy, Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki, MPK Wrocław, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, a wraz z nim Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, Panorama Racławicka i Pawilon Czterech Kopuł.Zgłoś uwagę