MPK montuje nowe kasowniki

Od grudnia Mennica Polska rozpoczęła montaż paneli do nowych dwufunkcyjnych kasowników, które będą uruchomione od 2018 roku. To jeden z elementów nowego systemu dystrybucji biletów, który będzie obowiązywał we wrocławskiej komunikacji miejskiej. 

  • Nowe kasowniki we wrocławskiej komunikacji miejskiej będą wyglądały w ten sposób


Od 8 marca we Wrocławiu zostanie wprowadzony nowy system sprzedaży biletów komunikacji miejskiej. Nowa umowa z Mennicą Polską, która wygrała przetarg zakłada m.in. więcej biletomatów na przystankach, kasowniki elektroniczne z możliwością dokonania opłaty za przejazd, więcej biur obsługi, także tych dla studentów. Dużo nowych form płatności za podróż (również telefonem) i opcji na samej karcie elektronicznej. 

Czytaj więcej: Nowy system sprzedaży biletów  

Najbardziej czasochłonnym procesem jest wymiana kasowników, bo we wszystkich pojazdach obsługujących wrocławskie linie tramwajowe i autobusowe jest ich aż 3300. Flota MPK jest w ciągłym ruchu, więc jest to duże wyzwanie logistyczne. MPK rozpoczęło montaż podstaw do tych dwusystemowych kasowników z wyprzedzeniem.

 – Montaż podstaw pod kasowniki jeszcze trwa. Wg informacji na dzień 21.11. podstawy w tym etapie zostały zamontowane  w 93% autobusów i 81% tramwajów. Montujemy je tylko w pojazdach, które po dniu 7.03.2018 (data uruchomienia systemu) będą w eksploatacji – mówi Tomasz Śpiewak z wrocławskiego MPK.

Mennica Polska rozpoczęła też już montaż pierwszych paneli do nowych kasowników. Na razie pojawił się na nich komunikat, że nowy system zostanie uruchomiony 8 marca 2018 roku. 

Zostaną uruchomione chwilę po godz. 24 w nocy z 7 na 8 marca. Do tego momentu cały czas będą działać obecne kasowniki i biletomaty, które są w pojazdach.

W nowym systemie będzie aż cztery razy więcej urządzeń, dzięki którym zapłacimy za przejazd (było 820 biletomatów, będzie 3300 kasowników elektronicznych). Nowe kasowniki oprócz opcji kasowania biletów papierowych będą posiadały funkcję płatności za przejazd. Opłatę będzie można wnieść za pomocą: zbliżeniowa karta płatnicza lub urządzeń mobilnych (z wykorzystanie NFC / HCE).

W nowych urządzeniach będzie można również zapłacić za przejazd za pomocą elektronicznej portmonetki na karcie URBANCARD a także zapisać doładowania punktów zakupionych w sklepie www. W każdej chwili będziemy mogli sprawdzić zawartość naszej elektronicznej portmonetki, czy sprawdzić ważność biletu na Urbancard.

Bilety papierowe w kioskach i biletomatach na przystankach

Wprowadzenie kasowników z opcją zapłaty za bilet nie oznacza, że z ulic znikną biletomaty stacjonarne. Wręcz przeciwnie ma być ich więcej. Wykonawca jest zobowiązany do zainstalowania 170 automatów, które zamontuje w lokalizacjach uzgodnionych z gminą (teraz 125). Będzie też więcej Biur Obsługi Klienta i sezonowych punktów na uczelniach. Obecnie są dwa BOK-i i jeden punkt sezonowy. W nowej umowie zapisany jest wymóg zorganizowania czterech Biur Obsługi Klienta i trzech punktów do  obsługi studentów.

Ma być również więcej stacjonarnych punktów sprzedaży (kioski). Nowa umowa zakłada, że we Wrocławiu w stacjonarnym punkcie będzie można zakupić bilety w co najmniej 200 lokalizacjach. Teraz jest ich 175. Zgłoś uwagę