Motocykle i hybrydy zaparkują za darmo

Nowe zasady opłat premiują też niepełnosprawnych


Do końca października wejdzie w życie uchwała Rady Miejskiej dotyczycąca zmian zasad parkowania w płatnych strefach. Radni zaakceptowali zmiany korzystne dla osób niepełnosprawnych, motocyklistów i posiadaczy aut hybrydowych.
Zmienili zapisy tak, aby dać możliwość darmowego parkowania w płatnych strefach parkingowych osobom niepełnosprawnym, zarówno z Wrocławia, jak i spoza miasta. Do tej osoba niepełnosprawna, aby uzyskać „identyfikator 0” zwalniający z opłaty za parkowanie musiała, oprócz dokumentów o stopniu niepełnosprawności, mieć także zameldowanie we Wrocławiu.
 - Teraz osoba niepełnosprawna, która mieszka poza Wrocławiem, ale np. w stolicy Dolnego Śląska pracuje lub uczy się, też może starać się o identyfikator  zwalniający z opłat za parkowanie – komentuje Bartłomiej Skrzyński, rzecznik miasta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych.
Kierowcy niepełnosprawni w każdej z trzech stref znajdą specjalnie oznaczone miejsca dla siebie. Jeśli są posiadaczami specjalnego identyfikatora, mogą też parkować na wszystkich pozostałych miejscach.
Korzystne zmiany dotyczą też motocyklistów. Po wejściu w życie uchwały zostaną całkowicie zwolnieni z opłat za parking w płatnych strefach. Do teraz sytuacja była nieco niejasna: motocyklista miał zapłacić za bilet i wsadzić go za szybę wewnątrz pojazdu. W praktyce było to trudne.
-  Zdecydowaliśmy, że jeśli motocykliści nie mogą spełnić tego wymogu, to powinni parkować za darmo – mówi Jan Chmielewski, radny i przewodniczący komisji komunikacji i ochrony środowiska w Radzie Miejskiej.
Ostatnia zmiany dotyczy osób, które posiadają ekologiczne auta hybrydowe, napędzane za pomocą prądu i paliwa.
 - Chcemy premiować kierowców aut przyjaznych dla środowiska. Tym bardziej, że we Wrocławiu jest coraz więcej stacji ładowania pojazdów elektrycznych – opowiada Jan Chmielewski.
Dlatego po wejściu w życie uchwały będą oni mogli kupić po preferencyjnych cenach abonament na strefę parkowania A, czyli tą najbardziej w centrum. Lub po wyrobieniu „identyfikatora E” parkować zupełnie za darmo w strefach dalszych, czyli B i C.
Uchwała regulująca te zmiany wejdzie w życie po 14 dniach od opublikowania jej w Dzienniku Urzędowym, czyli najprawdopodobniej w połowie października.

Zgłoś uwagę