Most Zwierzyniecki przejdzie renowację

Most Zwierzyniecki przejdzie gruntowną renowację. Przeprawa zostanie dokładnie wyczyszczona i odnowiona, pokryta nową powłoką antykorozyjną. Remont przejdą też chodniki.

  • Most Zwierzyniecki, źródło: ZDiUM


Most Zwierzyniecki to jedna ze starszych przepraw z ruchem kołowym i tramwajowym we Wrocławiu. W ramach planowanego remontu jego konstrukcja poddana zostanie czyszczeniu i renowacji oraz zabezpieczona przed korozją.

Mowa o naprawie elementów konstrukcyjnych, odtworzeniu brakujących elementów stalowych i kamiennych czy przebudowie istniejących sieci. 

Jednocześnie wyremontowane zostaną chodniki oraz ukryte w nich sieci: ciepłownicza, wodociągowa i energetyczna. W miejscu asfaltowej nawierzchni pojawią się granitowe płyty.

– Wszystkie prace odbędą się bez wyłączenia obiektu z ruchu, bo część drogowo-tramwajowa nie jest przewidziana do remontu w tym etapie. Z kolei piesi i rowerzyści podczas robót będą korzystać z chodnika po jednej stronie mostu – mówiła Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.

Most Zwierzyniecki, źródło: ZDiUM

Dodatkowo, w trakcie prac wykonane zostaną badania, aby ustalić oryginalne barwy mostu Zwierzynieckiego z 1897 roku. Na jaki kolor ostatecznie będzie pomalowana przeprawa, zadecyduje miejski konserwator zabytków. Wstępnie w dokumentacji zaznaczono, że będzie to kolor żółty.

Miasto rozstrzygnęło przetarg na realizację zadania. Wygrała go spółka Primost Południe oferująca realizację zadania za 8 863 287,74 zł brutto. Jednakże od tej decyzji do Krajowej Izby Odwoławczej odwołało się konsorcjum firm Probudowa i Rotomat, które zaproponowało, że przeprowadzi remont za 9 366 004,97 zł brutto. Analiza dokumentacji w KIO może potrwać nawet kilka miesięcy. Zgłoś uwagę