Most Tumski w remoncie - trwa zdejmowanie kłódek

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta przekazał wykonawcy most Tumski do remontu. Został zamknięty 16 lipca i stał się placem budowy. Wszyscy, którzy nie odebrali swoich kłódek, będą mogli to zrobić w magazynie ZDiUM przy ul. Długiej. Pierwsza partia kłódek (z planowanych trzech) została już zdjęta i przewieziona do magazynu - waży 4,6 tony.

  • ZDiUM apeluje do zakochanych, którzy przypięli na pamiątkę swoją kłódkę do mostu o ich zabieranie.


Już wiadomo, że ciężar kłódek okaże się dużo większy, niż pierwotnie zakładano. Tylko 1/3 zdejmowanych kłódek waży już 4,6 tony.

– Pierwsza partia kłódek z mostu Tumskiego jest już w naszym magazynie. Worków jest pięć, w jednym mieści się niespełna tona kłódek – informuje Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta.

Jak ominąć most Tumski

– Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta przekazał już wykonawcy teren. 16 lipca most Tumski został zamknięty dla ruchu pieszych. Remontowaną przeprawę będzie można ominąć przez mosty Młyńskie i bulwar księdza Zienkiewicza – czytamy w komunikacie ZDiUM.

Dotychczas wiszące na moście kłódki zostaną zdeponowane na rok w magazynach ZDiUM, ale odszukanie swojej wśród kilku ton innych nie będzie łatwym zadaniem. Pierwsze kłódki zostały już ściągnięte z mostu.

– Przystępujemy do remontu mostu Tumskiego. Jednym z jego elementów jest wykonanie zabezpieczenia antykorozyjnego, czyli usunięcia warstw rdzy, oczyszczenie balustrad i ich pomalowanie. Z tego powodu musimy ściągnąć wszystkie kłódki z mostu, które trafią do naszego magazynu przy ul. Długiej 49, gdzie wciąż będzie można je odebrać, choć trzeba przy tym uzbroić się w cierpliwość – podkreśla Ewa Mazur, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.

Po zakończeniu remontu mostu Tumskiego, który ma potrwać kilka miesięcy nie będzie również możliwe wieszanie nowych kłódek.

– Kłódki szybko nie wrócą na most. Wykonawca musi nam udzielić gwarancji na prace remontowe. Przynajmniej przez najbliższe 10 lat na moście Tumskim nie będzie można wieszać niczego, co nie stanowi elementu konstrukcji obiektu – dodaje Ewa Mazur.

Czyszczenie, malowanie, nowa nawierzchnia 

Remont będzie obejmował: czyszczenie i naprawę podpór kamiennych mostu, naprawę jezdni (przebruk i wymiana na równiejszą kostkę), remont chodników (asfalt zostanie zastąpiony płytkami kamiennymi), oczyszczenie metodą piaskowania oraz wykonanie nowej powłoki stalowych części mostu, naprawę i wymianę zniszczonych i skorodowanych elementów, uzupełnienie brakujących nitów.

Wykonawca ma również odtworzyć historyczne latarnie przy wapiennych figurach świętych Jana Chrzciciela i Jadwigi. Przy okazji remontu zostanie wymieniona również iluminacja mostu.

Bez remontu od wojny 

Most Tumski jest obiektem zabytkowym, w obecnym kształcie funkcjonuje od 1889 roku i, jako konstrukcja, remontu nie przechodził tak naprawdę od wojny.

(Budowa mostu Tumskiego, fot.fotopolska.eu)

Po wojnie wykonano na nim jedynie chodniki – bitumiczne oraz zabezpieczenie antykorozyjne (czyszczenie i malowanie powłoką w kolorze turkusowym). Ostatni raz takie prace były wykonywane ponad 20 lat temu i konieczny jest kolejny remont mostu. Zgłoś uwagę