Od stycznia nowe autobusy miejskie. MPK podpisało umowę z podwykonawcą

Trzydzieści nowych, klimatyzowanych i niskopodłogowych autobusów od stycznia pojawi się na ulicach Wrocławia. MPK podpisało umowę z podwykonawcą firmą Mobilis, która dostarczy nową flotę i przez 5 lat będzie obsługiwał kilka linii komunikacji miejskiej we Wrocławiu.

  • Od stycznia firma Mobilis będzie obsługiwać kilka linii komunikacji miejskiej we Wrocławiu. fot. Adrian Grycuk/Wikipedia


Autobusy Mobilis jeżdżą w tej chwili m.in. w Warszawie i Krakowie. Teraz spółka będzie obsługiwać kilka linii również we Wrocławiu. Tutaj powstanie też jej kolejny oddział. Za współpracę z nowym podwykonawcą do 2025 roku MPK Wrocław zapłaci prawie 121 mln zł.  Dzisiaj (23 września) w siedzibie MPK Wrocław kontrakt został sfinalizowany.

– Cieszę się, że pozyskujemy partnera z doświadczeniem, także na rynku europejskim. Cieszę się, że zaczynamy współprace z 30 dodatkowymi autobusami, które już niebawem będą wozić mieszkańców Wrocławia. To kolejny krok w projekcie rozwoju komunikacji miejskiej, który jest bardzo ważny dla prezydenta Wrocławia, Jacek Sutryk – mówił Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

Firma Mobilis to rzeczywiście partner z doświadczeniem. Od wielu lat obsługuje linie m.in. w Krakowie i Warszawie. Działa również na rynku przewozów międzymiastowych i międzynarodowych.

 - Dla nas bardzo ważnym elementem każdej współpracy jest jakość usług, bo to najbardziej zachęca ludzi do podróży komunikacją miejską. Dlatego stawiamy sobie tutaj za cel nie tylko świadczyć usługi, ale robić to na jak najwyższym poziomie – mówi Dariusz Załuska, prezes zarządu firmy Mobilis.

Baza we Wrocławiu

Na razie nowy podwykonawca nie chce zdradzać, jakie konkretnie modele autobusów pojawią się na ulicach, bo trwają negocjacje z producentami, ale wiadomo, że będą to dwa rodzaje pojazdów. Na pewno wyprodukowane w 2019 roku, klimatyzowane, niskopodłogowe, i jak mówił Dariusz Załuska, jeden model jest już znany wrocławianom. Nie wykluczone, że będą to Mercedesy Citaro, którymi firma obsługuje linie m.in. w Warszawie.  - Nie potwierdzam, nie zaprzeczam – skomentował prezes Mobilis.

Niebawem pojawią się też informacje o naborze pracowników. Firma finalizuje kwestie swojej bazy we Wrocławiu, bo zakłada tutaj swój oddział. Ma znajdować się na południu miasta. Wszystko ma być gotowe, aby od stycznia rozpocząć obsługę kilku wrocławskich linii komunikacji miejskiej. Na razie nie wiadomo dokładnie, których. Trwają analizy.

Wcześniej, bo jeszcze jesienią, do Wrocławia przyjedzie 50 nowych autobusów Mercedes Citaro 2, które MPK Wrocław kupiło wiosną. W planach przewoźnika jest też przetarg na nowe tramwaje, które będą obsługiwały trasy tramwajowe na Nowy Dwór i przez Popowice. Szczegóły mamy poznać niebawem.Zgłoś uwagę