Mieszkanie Plus we Wrocławiu. Ruszyła budowa osiedla

Przy ul. Kolejowej powstanie blisko 500 mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. Wprowadzą się do nich wrocławianie, których nie stać na zakup własnego lokum. Jednak to niejedyne przedsięwzięcie w mieście, które zapewni takim osobom mieszkanie na wiele lat.

  • fot. materiały prasowe


Przy ul. Kolejowej powstanie osiedle w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus – „Nowa Kolejowa”. Na działce o powierzchni ponad 3 ha zostanie wybudowanych osiem budynków mieszkalnych -pięcio- i siedmiokondygnacyjnych. Znajdzie się w nich 469 mieszkań, głównie dwu- i trzypokojowych, a 27 z nich będzie przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przewidziano również sześć lokali usługowych, w tym przedszkole. Zaplanowano także ponad 500 miejsc parkingowych, głównie w garażach podziemnych. Inwestor zakłada, że na osiedlu zamieszka około 1600 najemców.  

Obiekty historyczne odzyskają swój dawny blask

Autorem projektu osiedla „Nowa Kolejowa” jest pracownia architektoniczna B2Studio - laureaci konkursu na jego koncepcję, zorganizowanego w 2018 roku.

Na działce należącej do PFR Nieruchomości S.A. znajdują się obiekty zabytkowe - kotłownia, budynek poczty i hala. Dawniej na tym terenie umiejscowiona była fabryka wagonów braci Hoffmann, a następnie budynki Niemieckiej Poczty Rzeszy. Dla tego obszaru zostanie opracowany odrębny projekt, który będzie uwzględniał wytyczne konserwatorskie. Natomiast bloki będą swoją wysokością i kolorystyką nawiązywać do znajdujących się tam zabytkowych budynków poczty i hali. Zdaniem Jacka Sutryka te obiekty historyczne należy chronić. 

– Są tu obiekty chronione konserwatorsko. Przy okazji powstawania tego osiedla odzyskają one swój blask, choć oczywiście zostaną im nadane też nowe funkcje – mówi prezydent Wrocławia. – W naszym mieście obserwujemy wiele podobnych pozytywnych transformacji miejsc, które kiedyś pełniły funkcję przemysłową. Wierzę, że i tutaj też tak się stanie.

Park po drugiej stronie ulicy

Według architektów projekt daje wyjątkową szansę otwarcia enklawy w środku miasta, która do tej pory była zamknięta. Po przeciwnej stronie ul. Kolejowej znajduje się Park Lesława Węgrzynowskiego, który jest właśnie poddawany rewitalizacji. Powstają tam alejki, mała architektura, plac zabaw i boisko. Będzie też fontanna oraz miejsce pod food trucka. Miasto przeznaczyło na ten cel 4 mln zł.

– Myśleliśmy o przestrzeni publicznej i dlatego kręgosłupem tego projektu są place. Zależało nam też na połączeniu osiedla z m.in. z parkiem, będzie wielką atrakcją tego miejsca – zaznacza Józef Białasik, właściciel pracowni B2Studio.

Oddanie mieszkań do najmu na osiedlu „Nowa Kolejowa” zaplanowano na pierwszy kwartał 2024 roku. Dzięki współpracy z samorządem inwestycja może zostać objęta programem dopłat do czynszu „Mieszkanie na Start”.

Inwestorem osiedla jest PFR Nieruchomości S.A., a generalnym wykonawcą firma PORR S. A.  

– Dzięki takim inwestycjom, chcielibyśmy wspierać tych mniej zamożnych wrocławian, których nie stać na zakup własnego lokum na wolnym rynku – mówi Jacek Sutryk. – Te mieszkania będą dużo dostępniejsze i właśnie o tę dostępność dla wrocławian i osób, które zamierzają wybrać Wrocław jako swoje miejsce do życia, nam najbardziej chodzi.

Aby było więcej niedrogich mieszkań

Osiedle przy ul. Kolejowej nie jest jedynym przedsięwzięciem mieszkaniowym, w którym Wrocław bierze aktywny udział.

– W kwietniu zadecydowaliśmy o utworzeniu Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM). Dzięki temu na Jagodnie i Wojszycach powstanie 400 nowych lokali. Zdecydowaną większość z nich, co najmniej 80 proc., będą stanowiły mieszkania na wynajem. Ta inicjatywa to dopełnienie oferty mieszkaniowej Wrocławia i pewien pakiet pomocowy dla tych rodzin, które z różnych przyczyn nie mogą sobie pozwolić na zaciągnięcie kredytu bankowego. Co ważne, powstanie spółki, nie obciąża budżetu miasta – podkreśla Sutryk.

Finansowanie inwestycji zostanie zabezpieczone dzięki kredytowi w Banku Gospodarstwa Krajowego, a także poprzez granty, o jakie może się starać Wrocław przy wkładzie własnym przyszłych najemców.

Mieszkania na wynajem powstają również dzięki spółce TBS Wrocław. W ubiegłym roku miasto przekazało wrocławianom 270 nowych mieszkań na wynajem przy ul. Afgańskiej i na Nowych Żernikach, w tym 57 lokali dostosowanych do potrzeb seniorów. Natomiast w Leśnicy wybudowanych zostanie ponad 300 mieszkań. Będzie to jedna z największych inwestycji TBS-u Wrocław w ostatnich latach. Prace powinny zakończyć się w 2023 roku.Zgłoś uwagę