Magazyn „Lancet” opublikował wyniki badań kierowanych przez wrocławian

Wrocławscy kardiolodzy kierowali badaniem z udziałem 121 ośrodków z Europy, Ameryki Południowej oraz Azji.

  • Prof. Piotr Ponikowski, fot. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu


Prof. Piotr Ponikowski i prof. Ewa Jankowska z Centrum Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu koordynowali działania naukowców z 15 państw. Ich analizy udowodniły, że podawanie dożylnie żelaza chorym z niewydolnością serca poprawia ich rokowania i jakość życia.

Wyniki badania AFFIRM-AHF ogłoszono podczas jednego z największych światowych kongresów kardiologicznych The Scientifc Sessions of American Heart Association 2020, który trwał od 13 do 17 listopada. Już wcześniej zostały one opublikowane w „The Lancet”, prestiżowym magazynie medycznym.

Badanie trwało cztery lata, uczestniczyło w nim 1100 pacjentów, którzy byli hospitalizowani z powodu ostrej niewydolności serca przy współistniejącym niedoborze żelaza. Przed wypisem ze szpitala uczestnicy mieli losowo podawaną dożylnie karboksymaltozę żelazową lub placebo. Obserwacja każdego pacjenta trwała rok.

- Dotychczas intuicyjnie wiązano niedobór żelaza z niedokrwistością. Dziś wiemy, że to niedobór żelaza upośledza funkcjonowanie mięśnia sercowego i przemiany energetycznej w organizmie - mówi prof. Piotr Ponikowski. - Niedobór żelaza występuje u co drugiego pacjenta z niewydolnym sercem, a w grupie chorych przyjętych do szpitala nawet u 80 procent.

Mniej kosztowana poprawa jakości życia

Prof. Ewa Jankowska: - Przeprowadzone badanie objęło chorych o wysokim ryzyku kolejnych dekompensacji krążenia i zgonów sercowo-naczyniowych. Efekt leczenia był fenomenalny - liczba wielokrotnych hospitalizacji spadła o 30 proc. w obserwacji rocznej.

U 80 proc. chorych wystarczyły dwa dożylne wlewy żelaza, żeby osiągnąć tak silny efekt terapeutyczny. Naukowcy wykazali po raz pierwszy, że korygując niedobór żelaza modyfikujemy przebieg choroby sercowo-naczyniowej. Nie licząc korzyści ekonomicznych, które są ogromne, to daje pacjentom szanse na diametralną poprawę jakości ich życia i rokowania.

Publikacje firmowane przez polskich naukowców rzadko trafiają do czasopism o takim prestiżu jak „The Lancet”, a już sytuacja, by pierwszy i ostatni autor pochodził z polskiego ośrodka (w tym przypadku Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu) są ewenementem.

Badania w tym obszarze będą we wrocławskim ośrodku kontynuowane. Agencja Badań Medycznych przyznała uczelni grant na dalsze badania wpływu dożylnego podawania żelaza w innych chorobach sercowo-naczyniowych.

Umed/wZgłoś uwagę