Lwowiacy wdzięczni wrocławianom za świąteczne dary

Na początku grudnia z Wrocławia wyjechała ciężarówka z darami dla mieszkańców Lwowa, zebranymi w ramach akcji „Paczka dla Lwowiaka”. Wszystkie dotarły do potrzebujących rodaków z Ukrainy, którzy teraz przekazują wyrazy wdzięczności wrocławianom za ten szlachetny gest.


Ponad pięć ton żywności, słodyczy, środków czystości, zabawek i środków dezynfekujących – tyle zebrali mieszkańcy Wrocławia dla potrzebujących Polaków mieszkających na Wschodzie w ramach akcji „Paczka dla Lwowiaka”. To zbiórka najpotrzebniejszych artykułów dla osób ze Lwowa i okolic, będących w trudnej sytuacji materialnej. Dary wrocławian zostały przekazane m.in. dzieciom z Domowego Hospicjum przy Katedrze Lwowskiej, podopiecznym Domu Miłosierdzia dla Seniorów w Brzuchowicach oraz wielu rodzinom potrzebującym pomocy.

– Przed świętami Bożego Narodzenia paczki świąteczne zostały przekazane Lwowiakom, wywołując uśmiech na ich twarzach – twierdzi Kazimierz Pabisiak z Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej Fundacji im. św. Jadwigi, organizatora akcji „Paczka dla Lwowiaka” – Radość i wzruszenie zawsze towarzyszy tej chwili, gdy mieszkańcy Lwowa doświadczają pomocy, która dociera do nich z Wrocławia. W ich imieniu dziękujemy wszystkim darczyńcom, współorganizatorom, wolontariuszom i ludziom wielkiego serca za udział w akcji. Dzięki Waszemu zaangażowaniu Lwowiacy otrzymali paczki świąteczne, które będąc wyrazem pomocy, są także gestem solidarności z potrzebującymi i budują łączność Wrocławia i Lwowa.

Cieszy nawet kilo cukru

Wdzięczności nie kryli też mieszkańcy Lwowa, do których trafiły dary.

– Jest nam tu bardzo ciężko, zwłaszcza że wielu młodych ludzi straciło pracę – mówi Alicja Romaniuk, Polka ze Lwowa. – Niestety my, starzy, nie mamy zbyt wysokiej renty. Dlatego nawet kilo cukru sprawia nam radość.

– Są tu także tacy ludzie, którzy nie mają nawet na chleb – twierdzi Maria Basza, Polka również mieszkająca we Lwowie. – Dlatego pomoc, która przyszła do nas z Wrocławia jest dla nas tak ważna i bardzo za nią dziękujemy.

Pomogli po raz siódmy

W akcji „Paczka dla Lwowiaka” udział wzięło wiele instytucji i organizacji m.in. Urząd Miejski Wrocławia, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu, Region Dolny Śląsk NSZZ "Solidarność", 1 KS Ślęza Wrocław oraz Straż Miejska. Włączyło się w nią również wiele wrocławskich szkół i przedszkoli.

W tym roku patronat nad przedsięwzięciem objął prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

Akcja „Paczka dla Lwowiaka” została zorganizowana już po raz siódmy. Pierwszy transport z darami na Ukrainę miał miejsce w 2014 roku.Zgłoś uwagę