Muzeum Współczesne Wrocław: Fotografie Łukasza Rusznicy od 21 lutego

Wrocławski fotografik Łukasz Rusznica jest nie tylko zafascynowany Japonią, japońskie postaci i mity ożywają w jego pracach z cyklu „Rzeka podziemna”, które od 21 lutego obejrzymy w Muzeum Współczesnym Wrocław. Tego samego dnia wernisaż wystawy „Fala” rzeźbiarki i autorki instalacji Karoliny Szymanowskiej, która bada mechanizmy, jakie mają wpływ na ludzką psychikę.

  • Łukasz Rusznica, „Rokurokubi” z cyklu „Rzeka podziemna”, 2016. Dzięki uprzejmości artysty


„Rzeki podziemne”, które zachwycają świat

Blisko cztery lata temu wrocławski fotografik Łukasz Rusznica wyruszył do Japonii (realizując projekt „European Eyes on Japan”), wykonał tam serię prac, a w 2017 roku zrealizowane wówczas fotografie  zachwyciły podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie i na tym nie koniec. Efektem pracy w kraju kwitnącej wiśni okazał się album „Rzeka podziemna”, na którego punkcie oszaleli nie tylko fascynaci Japonii, ale też wydawcy (tom zauważono na wielu prezentacjach).

Wystawa: Łukasz Rusznica. Rzeka podziemna

Wystawa: Łukasz Rusznica. Rzeka podziemna

Wernisaż / Wystawa
Termin od 21 lutego 2020 do 29 lutego 2020

Miejsce MWW Muzeum Współczesne Wrocław

Zobacz

Jak opowiadał artysta w wywiadzie dla polskiej edycji „Vogue'a” jego japońska kuratorka sugerowała, by podczas pobytu znalazł sobie własną obesję, bo różnorodność Japonii bywa obezwładniająca dla przybysza z innej kultury. Rusznica postawił na folklor, stąd w jego fotografiach wątki „yōkai” i „kami”.

„Pod wspólną nazwą „yōkai” rozumie się rozmaite potwory: zjawy, odmieńce, demony, widma, chochliki, wodniki i wiele innych stworzeń, np. te o monstrualnie długich szyjach i językach. Potrafią pojawiać się pod postacią zjawisk atmosferycznych, roślin, zwierząt, ludzi, a nawet przedmiotów takich jak imbryk. Z kolei „kami” to bóstwa. Traktuję je jako wszystko to, co wyrywa cię z twojego ludzkiego doświadczenia.” – tłumaczył fotograf w rozmowie. 

Na wystawie obejrzymy fantastyczne prace, którymi Rusznica opowiada o Japonii, ale nie pocztówkowej, stereotypowo postrzeganej. Raczej intrygującej, sfotografowanej w mocnych barwach (także w czerwieni), skłaniającej do głębszej refleksji.

Wystawa potrwa do 25 maja.

Sztuka i psychologia

Równolegle z wystawą fotografii Łukasza Rusznicy w Muzeum Współczesnym Wrocław obejrzymy prace Karoliny Szymanowskiej. Wrocławianka związana z Akademią Sztuk Pięknych (obecnie działa w Katedrze Rzeźby i Działań Przestrzennych) podkreśla, że lubi kiedy sztuka jest osadzona w codzienności.

Wystawa: Karolina Szymanowska. Fala

Wystawa: Karolina Szymanowska. Fala

Wernisaż / Wystawa
Termin od 21 lutego 2020 18:00 do 15 czerwca 2020 18:00

Miejsce MWW Muzeum Współczesne Wrocław

Zobacz

„Interesują mnie wszelkie społeczne obsesje. Obserwuję człowieka i jego otoczenie i próbuję wtapiać w ten obraz swoje prace. Technikę wykonania, podobnie jak  środki wyrazu, podporządkowuję opracowywanemu zagadnieniu; to powoduje, że moje działania mają charakter nieustającego eksperymentu. Od początku swojej drogi twórczej wykorzystuję w pracach ruch. Jest on dla mnie jedynym środkiem wyrazu nadążającym za pojęciem transformacji, która w mojej praktyce artystycznej jest zjawiskiem kluczowym” – mówi o sobie artystka.

Zainteresowana społecznymi obsesjami Karolina Szymanowska w pracach, które zaprezentuje podczas wystawy „Fala” sięga po pojęcia z zakresu psychologii – fiksację, wyparcie, cierpienie, psychologię tłumu, bo wpływają znacząco na życie człowieka, ale też odnoszą się do relacji relacji pomiędzy podmiotami zachodzącymi podczas sytuacji społecznych, do zjawisk takich jak konformizm, przywództwo w grupie czy wykluczenie.

Wystawa potrwa do 15 czerwca 2020.



Zgłoś uwagę