Lavička zwolniony ze Śląska Wrocław. Jacek Magiera nowym trenerem

Czeski szkoleniowiec Vitezslav Lavička nie będzie już prowadził Śląska Wrocław. Trener został zwolniony po fatalnych wynikach zespołu w 2021 r. Zastąpił go Jacek Magiera.

  • Fot. Krystyna Pączkowska / slaskwroclaw.pl

    Fot. Krystyna Pączkowska / slaskwroclaw.pl

  • Vitezslav Lavička nie jest już trenerem Śląska Wrocław fot. Krystyna Pączkowska/slaskwroclaw.pl

    Vitezslav Lavička nie jest już trenerem Śląska Wrocław fot. Krystyna Pączkowska/slaskwroclaw.pl


Po kolejnym bardzo słabym meczu (0:0 z Wisłą Płock) Śląsk podjął decyzję o rozwiązaniu kontraktu z Vitezslavem Lavičką. Czech w roli szkoleniowca wrocławian pracował od 3 stycznia 2019 roku. Poprowadził zespół WKS-u łącznie w 78 spotkaniach, notując bilans 30 zwycięstw, 20 remisów i 28 porażek. Powodem zwolnienia była kiepska postawa zespołu od początku 2021 r. WKS zagrał osiem meczów z czego wygrał tylko jeden.

– Jesteśmy wdzięczni Vitezslavowi Laviczce za zakończoną sukcesem misję ratowania ekstraklasy dla Śląska oraz kolejny sezon pełen emocji. Jednak w naszej ocenie od kilku miesięcy drużyna nie rozwijała się w kierunku, na jakim nam zależy i na jaki umawialiśmy się z trenerem. Długo wspólnie pracowaliśmy nad poprawą sytuacji, ale niestety nie przyniosło to oczekiwanych efektów. Stąd trudna decyzja o wcześniejszym zakończeniu współpracy z pierwszym trenerem i całym sztabem szkoleniowym – wyjaśnił prezes Śląska Piotr Waśniewski w komunikacie opublikowanym na stronie klubu.

Po 22. kolejkach PKO BP Ekstraklasy Śląsk zajmuje siódme miejsce z dorobkiem 30 pkt. Do lidera Legii Warszawa traci 18 pkt, do ostatniego Podbeskidzia Bielsko-Biała 12 pkt. 

W czerwcu zeszłego roku Lavička przedłużył umowę ze Śląskiem do 2022 r. 

– Trener Lavička zrealizował zadania, które zakładaliśmy na początku naszej współpracy. Najpierw przeprowadził drużynę przez trudny okres walki o utrzymanie, a następnie zespół pod jego wodzą z dość dużym spokojem zapewnił sobie miejsce w grupie mistrzowskiej – mówił w ubiegłym roku Piotr Waśniewski.

Jacek Magiera nowym trenerem Śląska Wrocław

Nazwisko nowego trenera poznaliśmy w poniedziałek po południu. Został nim Jacek Magiera, były piłkarz Rakowa Częstochowa, Legii Warszawa i Widzewa Łódź. 44-letni szkoleniowiec wraca do ekstraklasy po kilku latach przerwy. W 2016 r. prowadził Zagłębie Sosnowiec, a następnie Legię, z którą zdobył mistrzostwo Polski i rywalizował w Lidze Mistrzów. 

Jacek Magiera nowym trenerem Śląska /fot. Krystyna Pączkowska/slaskwroclaw.pl

"W 2018 roku Jacek Magiera rozpoczął pracę w Polskim Związku Piłki Nożnej na stanowisku zastępcy dyrektora do spraw piłki młodzieżowej. Następnie objął reprezentację Polski U20, z którą awansował do ćwierćfinału mistrzostw świata. Od czerwca 2020 roku był selekcjonerem kadry U19. Pracę dla polskiej federacji zakończył na początku marca" – czytamy na oficjalnej stronie Śląska Wrocław.

– Dziękuję za zaufanie i możliwość pracy w klubie z takimi ambicjami jak Śląsk Wrocław. Zawsze starałem wysoko zawieszać poprzeczkę, dlatego chciałbym, aby nasza drużyna walczyła o czołowe lokaty w ekstraklasie. Od pierwszego dnia w klubie będziemy koncentrować się na czekających nas spotkaniach w obecnych rozgrywkach, ponieważ uważam, że ten sezon może dostarczyć nam jeszcze wielu powodów do zadowolenia – zapowiedział nowy szkoleniowiec Śląska Wrocław.

Magiera podpisał dwuletni kontrakt.Zgłoś uwagę