LATO 2015 - najlepsze kierunki lotów na wakacje [cz. III GDAŃSK]

Wakacje za pasem, dlatego warto pomyśleć gdzie je najlepiej spędzić. Wrocławskie lotnisko oferuje w sezonie wiele przelotów czarterowych do najlepszych europejskich kurortów, ale na plażę i do słońca za rozsądne pieniądze zabiorą nas też niskokosztowe linie lotnicze. Właśnie wśród ich oferty wybraliśmy najlepsze kierunki lotów z Wrocławia na lato 2015. Tym razem pod lupę bierzemy Gdańsk. Za niewiele ponad 100 zł może tam być w nieco ponad godzinę. 


Przez cały tydzień zabieramy do jednego z miejsc, w którym warto spędzić wakacje a do tego koszt podróży nie zrujnuje naszego portfela. Zaproponujemy kierunki idealne dla paczki znajomych, rodziny, czy zakochanych, będzie też coś dla patriotów. Tym razem proponujemy coś dla tych, którzy kochają Morze Bałtyckie ale nie cierpią spędzać w podróży długich godzin.  

Gdańsk - światowa stolica bursztynu

Cudze chwalicie, swego nie znacie – chciałoby się powiedzieć osobom, które w poszukiwaniu wspaniałych atrakcji i wypoczynku od razu myślami ruszają za granicę. Tymczasem w nieco ponad godzinę dolecimy z Wrocławia do Gdańska – stolicy bursztynu z ponad tysiącletnią tradycją. Stamtąd plaże Morza Bałtyckiego są na wyciągnięcie ręki. 

KONKURS: Na koniec cyklu artykułów (29 czerwca) ogłosimy konkurs, w którym do wygrania będą zestawy gadżetów Portu Lotniczego Wrocław, m.in. koszulki, notesy i smycze. 

Gdańsk to miasto przez wieki znajdujące się pod wpływem różnych kultur, które zachwyca historią oraz architekturą w stylu gotyckim renesansowym i barokowym. - Nie zabraknie tu jednak także atrakcji dla turystów pragnących wypoczynku – zachęca Monika Półtorzycka-Jon, manager ds. marketingu i PR w Porcie Lotniczym Wrocław. 

Zwiedzanie Gdańska warto zacząć od jego serca – na Głównym i Starym Mieście znajdziemy najważniejsze zabytki. W swoją podróż Drogą Królewską rozpocznijmy od Bramy Wyżynnej. Wędrując wzdłuż ulicy Długiej i Długiego Targu poruszajmy się wśród knajpek i restauracji, gdzie będziemy mogli wrócić na wieczorną biesiadę. Tymczasem kontynuując spacer możemy podziwiać Ratusz Głównego Miasta – najstarsze fragmenty zabytkowej gotycko-renesansowej budowli pochodzą z początku XIV wieku.
 

Dochodząc do ulicy Kramarskiej naszym oczom ukaże się symbol Gdańska – powstała w XVII wieku Fontanna Neptuna. W pobliżu pomnika położona jest malownicza ulica Mariacka. Urokliwa uliczka to królestwo wyrobów z bursztynu, z których słynie Gdańsk. Swoje sklepiki mają tutaj bursztynnicy i artyści, którzy zaoferują nam najpiękniejsze pamiątki. Po małe dzieła sztuki warto przyjechać pod koniec lipca na słynny Jarmark Dominikański. Dla fanów bursztynu obowiązkowym punktem zwiedzania powinna być Bazylika Św. Brygidy i powstający tam Bursztynowy Ołtarz – największe dzieło z bursztynu na świecie.

Po spacerze czas na zasłużony odpoczynek – świetnie sprawdzą się przy tym liczne położone nad Motławą restauracje, gdzie możemy zjeść świeżą rybę. Wieczorem zaś możemy podziwiać panoramę miasta z diabelskiego młyna na Wyspie Spichrzów. Co prawda nie jest tak wysoki jak London Eye, ale może się pochwalić 3 metrami przewagi nad kołem waszyngtońskim.

Czymże byłby jednak urlop nad Bałtykiem bez odpoczynku na plaży? Te liczą tu około 20 kilometrów. Wyjątkowo czysta i zadbana plaża z fantastyczną wodą znajduje się przy molo w Brzeźnie. Co roku otrzymuje wyróżnienie Krajowego Programu Błękitna Flaga. Miejsce to należy do najbezieczniejszych – jest monitorowane całą dobę. Ponadto w okolicy znajduje się wiele lokali gastronomicznych i rozrywkowych.

Gdańsk to nie tylko kultura, sztuka i rozrywka, ale także (a może przede wszystkim) historia. To gdańskie Westerplatte uznaje się za symboliczne miejsce wybuchu II Wojny Światowej. Także tu, w kolebce „Solidarności”, miał miejsce początek upadku komunizmu w naszej części Europy. Wielowiekową tradycję i historię miasta możemy poznać m.in. odwiedzając Muzeum Narodowe, Muzeum II Wojny Światowej czy Europejskie Centrum Solidarności.

Nieco ponad godzina lotu dzieli Wrocław i Gdańsk. Miasto z architektonicznymi perełkami, sztuką, wielkim historycznym doświadczeniem, pięknymi plażami i wieczornym życiem w malowniczym centrum metropolii. Na zobaczenie wszystkiego z pewnością nie starczy dnia, ale już jeden może sprawić, że się w Gdańsku zakochamy.

Kiedy: z Wrocławia do Gdańska polecimy w każdy poniedziałek, środę, piątek i sobotę.

Za ile: od 118 zł (Ryanair)*, wylot np. 2 sierpnia *ceny aktualne na dzień 23 czerwca za podróż w obie strony z bagażem podręcznym.


 

 


Zgłoś uwagę