Wrocław. Europejska Stolica Kultury

Kurt Masur


Jest jednym z najszerzej podziwianych i poważanych muzyków swojej generacji, dobrze znany orkiestrom i publiczności nie tylko jako wybitny dyrygent, ale również jako humanista. Jego współpraca z Nowojorską Orkiestrą Symfoniczną, gdzie jest Dyrektorem Muzycznym od roku 1991, wyróżnia się jej powrotem do wysokiej jakości gry i ducha artystycznego.

Kurt Masur, urodził się w 1927 roku w Brzegu na Śląsku, studiował fortepian, kompozycję i dyrygenturę w Kolegium Muzycznym w Lipsku. W 1967 roku został mianowany głównym dyrygentem Drezdeńskiej Orkiestry Symfonicznej — stanowisko to piastował do roku 1972.

Maestro Masur jest od 1975 roku Profesorem Lipskiej Akademii Muzycznej i posiada doktoraty honoris causa Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Cleveland Institute of Music, Colgate University, Hamilton College, Indiana University, Uniwersytetu w Lipsku, Manhattan School of Music, Uniwersytetu w Michigan oraz Uniwersytetu w Yale.

W 1995 roku otrzymał Krzyż Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, w 1996 National Arts Club nagrodził Go Złotym Medalem Honoru w dziedzinie muzyki, a w roku 1997 uzyskał tytuły Komandora Legii Honorowej Rządu Francuskiego oraz Ambasadora Kulturalnego Miasta Nowy Jork. W 1999 Masur otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej. Maestro Masur jest także honorowym obywatelem swojego rodzinnego miasta Brzegu. Od 1992 posiada dożywotni tytuł honorowego dyrygenta gościnnego Izraelskiej Orkiestry Symfonicznej. W sezonie 2000-2001 Maestro Masur został mianowany głównym dyrygentem Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej. Jest także dyrektorem muzycznym Narodowej Orkiestry Francji.

Związki Kurta Masura z dolnośląskim życiem kulturalnym sięgają 1993 roku, kiedy jako gość honorowy Festiwalu EuroSilesia (wówczas Porozumienie) nawiązał kontakty z organizatorami festiwalu i w kolejnych latach występował jako dyrygent na koncertach festiwalowych w Brzegu i Wrocławiu, prowadząc orkiestrę symfoniczną WOSPR z Katowic (1994), Filharmonię Lipską Gewandhaus (1996), New York Philharmonic (2000), Orchestre National de France (2003).

Maestro Masur jest osobiście zaangażowany w rozwój Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego EuroSilesia, pełniąc w nim funkcję przewodniczącego Rady Honorowej Festiwalu. W latach 2004 i 2006 prowadził w Filharmonii we Wrocławiu Międzynarodowe Dyrygenckie Kursy Mistrzowskie współorganizowane przez Fundację EuroSilesia. W 2005 roku zainaugurował swoją działalność Instytut Kultury i Sztuki Kurta Masura.Zgłoś uwagę