wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Kultura
 3. Polecamy - aktualności
 4. Zobacz, co będzie się działo w 2016 we Wrocławiu
Zobacz, co będzie się działo w 2016 we Wrocławiu

Czeka nas wyjątkowy rok, dlatego warto dowiedzieć się, co wydarzy się we Wrocławiu w ciągu najbliższych 12 miesięcy, i zaplanować swój czas. W 2016 roku Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury – przed nami mnóstwo wystaw, koncertów, spektakli, spotkań z książką. Oprócz wydarzeń kulturalnych będą także sportowe emocje – zostaną u nas rozegrane mecze Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn, odbędą się półmaraton i maraton. Zapraszamy też do Wrocławia na nasze stałe festiwale.

Reklama

Zajrzyjcie do kalendarium i poznajcie niektóre najważniejsze wydarzenia na rok 2016.

Powiększ klikając. Plik otwiera się w nowym oknie w formacie pdf. Więcej szczegółów na www.wrocław2016.pl

Styczeń

 • 15-17 stycznia 2016 r. - Otwarcie Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Spektakularnie, radośnie i z rozmachem – tak przez trzy dni od 15 do 17 stycznia 2016 r. Wrocław będzie świętować rozpoczęcie Europejskiej Stolicy Kultury.

Przez 3 dni trwać będzie festiwal poświęcony postaci Meliny Mercouri – twórczyni idei Europejskiej Stolicy Kultury, minister kultury Grecji i wspaniałej aktorki oraz Iannisa Xenakisa – jednego z najbardziej oryginalnych i fascynujących zjawisk w historii XX-wiecznej muzyki.

Otwarcie ESK - Mercouri/Xenakis

Otwarcie ESK - Mercouri/Xenakis

Koncert / Klasyczna / ESK
Termin od 15 stycznia 2016 do 17 stycznia 2016

Miejsce Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA)

Zobacz

Weekend otwarcia ESK to przede wszystkim ceremonia „Przebudzenie”, która rozpocznie się w niedzielę, 17 stycznia, o godz. 16.00 w czterech dzielnicach Wrocławia. W to spektakularne widowisko będzie zaangażowanych 1300 artystów, 200 chórzystów, 50 żołnierzy, 300 rowerzystów. Reżyserem ceremonii otwarcia jest Chris Baldwin, kurator ESK ds. performance’u.

Otwarcie Europejskiej Stolicy Kultury 2016

Otwarcie Europejskiej Stolicy Kultury 2016

W plenerze / ESK / Dla seniorów / Dla dzieci / Happeningi
Termin od 15 stycznia 2016 do 17 stycznia 2016

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz
 • 16-29 stycznia 2016 r. Mistrzostwa Europy Mężczyzn w Piłce Ręcznej EHF Euro 2016

Wrocław będzie jednym z czterech miast gospodarzy EHF EURO 2016. Podczas turnieju w stolicy Dolnego Śląska odbędzie się łącznie 17 spotkań.

Mistrzostwa Europy Piłkarzy Ręcznych 2016

Mistrzostwa Europy Piłkarzy Ręcznych 2016

Wydarzenia sportowe / Zawody
Termin od 16 stycznia 2016 do 29 stycznia 2016

Miejsce Hala Stulecia we Wrocławiu

Zobacz

Luty

 • 23 lutego 2016 r. Ennio Moricone 60 lat – koncert

Legendarne tematy muzyczne z „Misji”, czy spaghetti westernów Sergia Leone oraz suita złożona z motywów skomponowanych do oscarowych filmów. To program koncertu, jakim 23 lutego 2016 roku w Hali Stulecia zadyryguje Ennio Morricone. Przyjedzie także spora orkiestra i chór.

Koncert Ennio Morricone w Hali Stulecia

Koncert Ennio Morricone w Hali Stulecia

Koncert / Klasyczna / ESK
Termin 23 lutego 2016 20:00

Miejsce Hala Stulecia we Wrocławiu

Zobacz

Kwiecień

 • 23 kwietnia 2016 r. – Otwarcie Muzeum Pana Tadeusza

„Muzeum Pana Tadeusza” – innowacyjna przestrzeń – edukacja przez kulturę, to jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich (ZNiO). Muzeum zostanie otwarte w kamienicy Pod Złotym Słońcem w Rynku. – To nie będzie ekspozycja muzealna, to jest rodzaj narzędzia, którym chcemy przekazywać wartości zawarte w „Panu Tadeuszu” poprzez edukację, działania artystyczne i multimedialne – wyjaśnia Marcin Hamkało z ZNiO. Oprócz wystawy stałej będą tam organizowane ekspozycje czasowe, edukacyjne, koncerty, festiwale literackie, pokazy filmowe czy konferencje naukowe. – Ważne jest miejsce gdzie muzeum będzie się znajdować – będzie to zderzenie nowoczesności z zabytkami i to będzie również stanowić o atrakcyjności tej placówki – dodaje Hamkało. Więcej.

 • 23 kwietnia 2016 r. – Międzynarodowy Dzień Książki/Europejska Noc Literatury

Wrocław otrzymał w czerwcu 2014 roku przyznawany rokrocznie co roku przez UNESCO tytuł Światowej Stolicy Książki 2016.  Komitet selekcyjny wyróżnił Wrocław "za wyjątkowe atuty programu zarówno pod względem jakości, jak i różnorodności jego elementów", a zwłaszcza "za szczególne skupienie na zaangażowaniu społeczności lokalnej, a także promocję branży wydawniczej i księgarskiej oraz bibliotek na poziomie regionalnym i międzynarodowym". Z tej okazji m.in. odbędzie się Europejska Noc Literatury – czyli czytania książek przez znanych aktorów i celebrytów w przestrzeniach wrocławskich świątyń i Międzynarodowy Dzień Książki.

Maj

 • Gitarowy Rekord Guinnessa/ PPA/ Kardynał Kominek/Jazz

Tradycyjnie maj rozpocznie się biciem Gitarowego Rekordu Guinnesa (1 maja 2016 r.). Od 13 do 22 maja odbywać się będzie specjalna edycja Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Nie można nie wspomnieć również o wydarzeniach jazzowych – Jazzie nad Odrą i Światowym Dniu Jazzu.

W maju do Wrocławia przyjedzie wystawa „Przebaczenie i pojednanie. Kardynał Kominek, nieznany ojciec Europy – wystawa”. Pięćdziesiąt lat temu, w 1965 roku wrocławski metropolita Bolesław Kominek napisał „Orędzie biskupów polskich do ich niemieckich braci w chrystusowym urzędzie pasterskim”, w którym padły słynne słowa „udzielamy wybaczenia i prosimy o nie…”. Była to pierwsza próba pojednania narodów podjęta po II wojnie światowej. Wystawa przypomina to wydarzenie w kontekście drogi, która doprowadziła do polsko-niemieckiego pojednania (9.05-30.09). Więcej.

Czerwiec

 • 11 czerwca 2016 r. – Flow

„Flow” to wydarzenie ukazujące historię budowy, zniszczenia i odbudowy Wrocławia w XX wieku. Punktem centralnym projektu, nad którym pracuje Chris Baldwin, kurator ESK, jest rzeka Odra. Rzeka, parki, budynki i mosty znajdą się w centrum wydarzeń performatywnych opowiadających historię Wrocławia/Breslau .

 • 18 czerwca 2016 r. – Noc z Carmen: Zarzuela show – megawidowisko operowe na stadionie

Na razie niewiele zdradzono szczegółów dotyczących tej operowej superprodukcji w ramach ESK 2016, która ma mieć premierę na Stadionie Wrocław. Wiadomo, że spektakl reżyserują wspólnie Waldemar Zawodziński z polskiej i Ignacio Garcia z hiszpańskiej strony, a wśród gwiazd jest m.in. Kate Aldrich.

 • 18 czerwca 2016 r. – 4. Nocny Wrocław Półmaraton

Dzięki współpracy z Europejską Stolicą Kultury Wrocław 2016, uczestnicy pobiegną wśród dźwięków muzyki klasycznej, granej na żywo w wybranych miejscach rozsianych po całej trasie maratonu.

4. Nocny Wrocław Półmaraton

4. Nocny Wrocław Półmaraton

Biegi i maratony / Wydarzenia sportowe / W plenerze / ESK
Termin 18 czerwca 2016 od 21:00 do 23:59

Miejsce Stadion Olimpijski

Zobacz
 • 25 czerwca 2016 r. – David Gilmour &Możdżer

Angielski gitarzysta, wokalista i kompozytor David Gilmour, najbardziej znany jako długoletni członek Pink Floyd, wystąpi 25 czerwca na wspólnym koncercie z Leszkiem Możdżerem.

David Gilmour we Wrocławiu

David Gilmour we Wrocławiu

Koncert / W plenerze / ESK / Rock
Termin 25 czerwca 2016 00:00

Miejsce Rynek

Zobacz

Lipiec

 • Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty

Specjalna edycja festiwalu, w ramach której zobaczymy m.in. dokumenty baskijskie, kino litewskie.

 • 23 i 30 lipca 2016  r. – Singing Europe

W roku 2016 Wrocław na trzy weekendy stanie się Europejską Stolicą Śpiewu. Singing Europe 2016 to spotkanie kilkudziesięciu chórów z różnych krajów i prezentacja muzyki operowej, oratoryjnej i programów a cappella.

Sierpień

 • 6 sierpnia 2016 r. Singing Europe

W roku 2016 Wrocław na trzy weekendy stanie się Europejską Stolicą Śpiewu. Singing Europe 2016 to spotkanie kilkudziesięciu chórów z różnych krajów i prezentacja muzyki operowej, oratoryjnej i programów a cappella.

 • Summer Rental. Kolekcja dr Ericha Marxa

20 sierpnia 2016 – 29 marca 2017 zobaczymy dzieła sztuki z jednej z najcenniejszych europejskich kolekcji sztuki współczesnej. Kolekcja Ericha Marxa obejmuje dzieła europejskiego i amerykańskiego malarstwa ostatnich dekad. To najważniejsza i najpotężniejsza prywatna kolekcja sztuki w Berlinie. To także jedna z najważniejszych kolekcji sztuki współczesnej w Niemczech i na świecie. Na co dzień można ją oglądać na stałej ekspozycji w berlińskim muzeum Hamburger Bahnhof. Erich Marx (ur. 1921), z wykształcenia doktor prawa, kolekcjonuje dzieła sztuki powstałe od lat 50. XX wieku. Po raz pierwszy pokazał publicznie fragmenty swoich zbiorów (między innymi prace Andy'ego Warhola, Josepha Beuysa, Roberta Rauschenberga i Cy Twombly'ego) w 1982 roku w Neue Nationalgalerie w Berlinie, wzbudzając entuzjastyczne recenzje.

Wrzesień

 • 3-18 września 2016 r. – 51. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans

Specjalna edycja festiwalu będzie poświęcona m.in. operze barokowej.

 • 34. PKO Wrocław Maraton - największa impreza biegowa na Dolnym Śląsku startuje 11 września 2016 o 9:00 ze Stadionu Olimpijskiego.

Październik

 • 25-30 października 2016 r. – Catherine Balet. Looking for the Masters

Catherine Balet przedstawi we Wrocławiu w swej serii zdjęć ewolucję fotografii. Artystka analizuje także sposób, w jaki natura tej sztuki jest podważana i poddawana próbie na skutek historycznego zamętu wywołanego przez fotografię cyfrową. Jej zdjęcia to zupełnie nowe spojrzenie na fotografie Mistrzów: od autoportretu z 1839 roku do najnowszych trendów na Instagramie.

 • 14 października – 13 listopada 2016 r. – Olimpiada Teatralna: Świat miejscem prawdy

We Wrocławiu zagości siódma edycja olimpiady, która odbywa się w różnych miejscach na świecie co cztery lata. Współtwórcą koncepcji OT jest Theodoros Terzopoulos. Pierwsza Olimpiada została zorganizowana w 1995 roku w greckich Delfach, kolejne odbywały się w Japonii, Moskwie, Stambule, Seulu. Obecnie trwa olimpiada w Pekinie. Główny nurt wrocławskiej olimpiady realizowany będzie pod hasłem „Świat miejscem prawdy”, parafrazą tytułu jednego z tekstów Jerzego Grotowskiego (pod tym samym tytułem Instytut Grotowskiego organizuje międzynarodowy festiwal teatralny). W ramach tego nurtu w 2016 roku spotkają się we Wrocławiu tacy mistrzowie teatru, jak Tadashi Suzuki, Robert Wilson, Wole Soyinka, Peter Brook, Eugenio Barba, Romeo Castellucci. Ścieżkę mistrzowską dopełni pięć linii programowych. Więcej.

Listopad

 • 10 listopada 2016 r. – Zbigniew Preisner: The Birds – premierowy koncert

Na miesiąc przed wręczeniem we Wrocławiu Europejskich Nagród Filmowych wybitny kompozytor zaprezentuje swój premierowy utwór The Birds.

Grudzień

 • 10 grudnia 2016 r. – Europejskie Nagrody Filmowe

W noc 10 grudnia zostaną wręczone we Wrocławiu Europejskie Nagrody Filmowe. Europejska Akademia Filmowa, której przewodniczy reżyser Wim Wenders, przyznaje swoje nagrody co roku – w latach nieparzystych nagrody wręczane są w Berlinie, gdzie ma siedzibę EFA, a w latach parzystych w dużych miastach europejskich. Europejskie Nagrody Filmowe to najbardziej prestiżowe nagrody przyznawane europejskim filmom. Pierwszym laureatem EFA w 1988 roku był Krzysztof Kieślowski, który odebrał ją za „Krótki film o zabijaniu”. Do roku 1996 laureaci otrzymywali statuetkę Felixa. Od 1997 r. wręczana jest nowa, bezimienna jak dotąd, statuetka, nazywana po prostu Europejską Nagrodą Filmową. W ostatnich latach zdobywca Europejskiej Nagrody Filmowej w głównej kategorii dystansował konkurencję w walce o Oscara za film nieanglojęzyczny. Tak było z „Miłością” Michaela Hanekego czy z „Wielkim pięknem” Paolo Sorrentino i „Idą” Pawła Pawlikowskiego, które zdobywały w tej kategorii złote statuetki. Więcej.

 • 17 grudnia 2016 r. – Niebo: ceremonia zamknięcia ESK 2016 we Wrocławiu

Spektakl podsumowujący i zamykający święto kultury europejskiej we Wrocławiu zobaczymy 17 grudnia. Pokazywany będzie w Hali Stulecia i będzie połączeniem i podsumowaniem motywów, które pojawiły się w widowiskach „Przebudzenie” i „Flow”. W projekcie wezmą udział artyści z Niemiec, Francji, Izraela, Czech, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Ramę dla spektaklu stworzą muzycy z kilku krajów i ogromny chór.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl