wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wrocławska Nagroda Muzyczna i Teatralna 2019 wręczone [LAUREACI]

Wrocławska Nagroda Muzyczna i Teatralna 2019 wręczone [LAUREACI]

Redakcja www.wroclaw.pl,

Agata Kucińska otrzymuje Wrocławską Nagrodę Teatralną 2019 z rąk prezydenta Jacka Sutryka fot. UM Wrocław
Agata Kucińska otrzymuje Wrocławską Nagrodę Teatralną 2019 z rąk prezydenta Jacka Sutryka

Nagrody Muzyczne wręczono po raz 20, zaś Nagrodę Teatralną po raz 15! Prezydent Jacek Sutryk zapowiedział też ze sceny w NFM nową Nagrodę Plastyczną w przyłszym roku. W 2019 w kategorii muzyka poważna jury nagrodziło skrzypka Marcina Markowicza, a w kategorii muzyka rozrywkowa Wojciecha Siwka. Aktorka Agata Kucińska triumfowała w Nagrodzie Teatralnej.  

Reklama

Nagroda Muzyczna 2019 – muzyka poważna

Konkurencja była ostra (zespół baletowy Opery Wrocławskiej, Daniel Brożek, Andrzej Kosendiak, Marcin Markowicz), ale złożona głównie z dziennikarzy kapituła, pod przewodnictwem Jerzego Pietraszka, dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego zdecydowała się nagrodzić skrzypka Marcina Markowicza, do niedawna koncertmistrza NFM Filharmonii Wrocławskiej, ale wciąż skrzypka Lutosławski Quartet.

To z myślą o nim Paweł Mykietyn skomponował swój Koncert skrzypcowy, którego prawykonanie odbyło się w marcu 2019 roku z NFM Filharmonią Wrocławską pod batutą Jacka Kaspszyka.

Za to właśnie wykonanie nagrodzono Marcina Markowicza. Czek na 10 tysięcy złotych oraz grafikę Joanny Gniady (podobnie jak pozostali laureaci) odebrała w jego zastępstwie, z rąk prezydenta Jacka Sutryka, Olga Kończak, zastępca dyrektora NFM ds. produkcji i zarządzania projektami.

Nagroda Muzyczna 2019 – muzyka rozrywkowa

Wśród nominowanych były formacje EABS, Evorevo, wokalistka SHE-la i Wojciech Siwek od lat związany z festiwalem Jazz nad Odrą.

Kiedy prezydent Jacek Sutryk wyczytał nazwisko Wojciecha Siwka reakcja publiczności była przewidywalna, bo to nie tylko, zgodnie z uzasadnieniem jury, osobowość, bez której nie istniałoby wrocławskie życie jazzowe, ale chodząca kronika życia muzycznego Wrocławia powojennego.

– Może to przesada, że beze mnie nie byłoby życia jazzowego, ale z jazzem jestem jestem związany już od 60 lat – przyznał laureat i dodał, że nagrodę traktuje jako wyróżnienie dla najważniejszego polskiego festiwalu jazzowego, jakim jest Jazz nad Odrą. Warto dodać, że Wojciech Siwek jest jedynym wrocławianinem, który nie opuścił ani jednej edycji imprezy. 

Przeczytajcie, jak Wojciech Siwek opowiada o Jazzie nad Odrą

Wrocławska Nagroda Teatralna 2019  

We Wrocławskie Nagrodzie Teatralnej wśród nominowanych znaleźli się Marcin Liber i Małgorzata Sikorska Miszczuk, Krzysztof Kopka i Jakub Tabisz, Wojciech Kościelniak, Agata Kucińska, Teatr Układ Formalny. 

Nagrodę dla Agaty Kucińskiej za wybitne kreacje – Oskara Matzeratha w „Blaszanym bębenku” w Teatrze Muzycznym Capitol i Rutki w „Motylu” we Wrocławskim Teatrze Lalek przyjęto owacyjnie. Aktorka przyznała, że jest poruszona i podkreśliła, że aktor jest wart tyle, ile ludzie, z którymi pracuje i role, które dostaje.

– Ja mam kupę szczęścia, pracuję z takimi ludźmi, zgarniam nagrody, ale to zasługa Wojciecha Kościelniaka, Konrada Imieli, moich dyrektorów z Teatru Lalek. Samemu nie da się wszystkiego stworzyć – przekonywała Agata Kucińska.  

Nagroda Plastyczna w 2020 roku

Przyznający nagrody prezydent Wrocławia zapowiedział, że w przyszłym roku do dwóch wyróżnień zostanie dodane trzecie – Wrocławska Nagroda Plastyczna. – Trzeba się chwalić tym, co najlepsze, zwłaszcza że w tym obszarze dzieje się dość dużo – przyznał Jacek Sutryk.  

Mikromusic z Dolnej Półki

Podczas gali pełny koncert zagrała formacja Mikromusic, ubiegłoroczny laureat Wrocławskiej Nagrody Muzycznej, tym razem w odsłonie akustycznej, bo dpotychczasowe hity zaprezentowali z zupełnie nowym instrumentarium (m.in. z gitarą zrobioną z miski kota Azora, albo z opakowań po cygarach – brzmiała super profesjonalnie, albo, jak przyznała Natalia Grosiak, pierwsza z nich miała piękne bagienno-bluesowe brzmienie). najbardziej zachwyciły bodaj „Kołysanka Pani Broni” i „Tak mi się nie chce”.  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl