wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. „Twój Vincent”: Obrazy malowane do filmu oglądane w całej Polsce
obraz z filmu „Twój Vincent” materiały prasowe
obraz z filmu „Twój Vincent”

Miasto Wrocław, które było współproducentem nominowanej do Oscara animacji, ma w swojej kolekcji aż 48 obrazów olejnych namalowanych na potrzeby filmu „Twój Vicent”. Dla celów promocyjnych nieodpłatnie udostępnia je zwiedzającym w różnych częściach Polski.

Reklama

Płótna oglądali nie tylko wrocławianie, ale też zwiedzający Zamek Książ, fani Przeglądu Filmowego Kino na Granicy w Cieszynie, a niedługo podziwiać je będą widzowie w Namysłowie, czeskiej Ostrawie, czy duńskim Aarhus.

Wrocław użycza obrazów z filmu „Twój Vicent”

– Zależy nam na tym, aby pokazać, że uczestniczyliśmy w tak niezwykłym artystycznie projekcie, a we Wrocławiu pracowało wielu malarzy, którzy stworzyli te wspaniałe prace – podkreśla Dorota Ostrowska, zastępca dyrektora Biura Promocji Miasta. Obrazy są wypożyczane pro publico bono, promują Wrocław. W zamian organizatorzy wystaw zamieszczają informacje o produkcji i udziale Wrocławia.

– Często wystawa jest połączona z pokazem filmu „Twój Vincent” – wyjaśnia Dorota Ostrowska. – To istotne, bo, jak się okazuje, wiele osób jeszcze nie zdążyło obejrzeć filmu Doroty Kobieli i Hugh Welchmana i niedawno w Gliwicach na projekcję przyszły prawdziwe tłumy – dodaje.

48 płócien w stylu van Gogha

Miasto Wrocław ma w swojej kolekcji 48 obrazów, a 47 z nich jest regularnie wypożyczanych do różnych miast w Polsce i za granicą. Ilość wypożyczanych prac jest różna. Wiosną tego roku na Zamku Książ pokazano wszystkie płótna, obecnie podczas Legnickiej Akademii Filmowej zwiedzający obejrzą 30 obrazów, już wkrótce 6 obrazów podziwiać będą odwiedzający wrocławską galerię sztuki filmowej MovieGate, a jesienią do czeskiej Ostrawy pojedzie 20 prac sygnowanych nazwiskami autorów – malarzy tworzących w stylu Vincenta van Gogha – Adrianny Grzelak, Eugeniusza Szenia, Tylera Berry'ego.

„Twój Vincent”: wyjątkowy film w historii kina

„Twój Vincent” to pierwsza w historii malarska animacja wyreżyserowana przez Dorotę Kobielę i Hugh Welchmana o jednym z najsłynniejszych malarzy w historii – Vincencie van Goghu. Składa się z około 65 000 obrazów malowanych farbą olejną na podobraziu. Prace trwały 7 lat, a ponad 100 malarzy polskich i zagranicznych malowało techniką wiernie naśladującą twórczość van Gogha. Współproducentami filmu byli Miasto Wrocław, Centrum Technologii Audiowizualnych i Dolnośląski Fundusz Filmowy (Odra-Film).

Przeczytajcie rozmowę z Dorotą Kobielą i Hugh Welchmanem

Film „Twój Vincent” zebrał dotychczas 18 nagród (Europejską Nagrodę Filmową, dwie statuetki Orłów, EDA Awards, nagrody na Festiwalach w Annecy i w Szanghaju) i był nominowany do 48 laurów (m.in. do Oscara, Złotego Głobu i BAFTA). 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl