wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 17:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wrocław światową stolicą bibliotek – trwa Kongres IFLA
Wrocław światową stolicą bibliotek – trwa Kongres IFLA

Uczestnicy światowego Kongresu Bibliotek IFLA 2017 we Wrocławiu, fot. Jarek Ratajczak

cc

3200 bibliotekarzy ze 130 krajów ze wszystkich kontynentów uczestniczy we Wrocławiu w Światowym Kongresie Bibliotek i Informacji Międzynarodowej Federacji Bibliotekarskich Stowarzyszeń i Instytucji IFLA 2017. Przez tydzień, od 19 do 25 sierpnia, Wrocław jest światową stolicą bibliotek. 

Reklama

W niedzielę, 20 sierpnia, w uroczystym otwarciu Kongresu w Hali Stulecia uczestniczyło 3200 osób ze 130 krajów. Spotkanie było tłumaczona na 7 języków (m.in. na arabski i chiński). Uczestników przywitała Donna Scheeder, prezydent IFLA.

– Witam we Wrocławiu, jestem tu po raz trzeci i czuję się tu jak w domu. To istotne, że spotykamy się w mieście z tysiącletnią historią, które swoim dziedzictwem łączy wiele religii i kultur – mówi Donna Scheeder, prezydent IFLA.

Uczestnicy światowego Kongresu Bibliotek IFLA 2017 we Wrocławiu, fot. Jarek Ratajczak

Prezydent RP Andrzej Duda do uczestników wystosował specjalny list, w którym napisał m.in.: – Wybranie Polski jako gospodarza Kongresu jest wielkim wyróżnieniem i wyrazem uznania dla ogromnej pracy i osiągnięć naszego kraju w dziedzinie bibliotekoznawstwa i informacji naukowej. Gratuluję wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego niezwykłego sukcesu.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz powiedział, że do tego spotkania miasto przygotowywało się 2 lata od Kongresu w Kapsztadzie gdzie ogłoszono, że w 2017 r. Kongres IFLA będzie we Wrocławiu.

Uczestnicy światowego Kongresu Bibliotek IFLA 2017 we Wrocławiu, fot. Jarek Ratajczak

– Byliśmy Światową Stolicą Kultury, teraz jesteśmy stolicą dla bibliotekarzy. Mamy się czym pochwalić. W ciągu ostatnich kilku lat Wrocław znacząco rozwinął infrastrukturę biblioteczną – mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia i dodaje, że w piątek 25 sierpnia, dla uczestników kongresu przewidziano zwiedzanie wrocławskich bibliotek: mediateki, nowo otwartej biblioteki na Dworcu Głównym oraz Grafitu i Famay.

– Cieszę się, że Wrocławiowi udało się zorganizować to spotkanie. To ważna i prestiżowa impreza dla środowiska, które nie zawsze jest doceniane. Warto pamiętać, że biblioteki wychowują świadomych obywateli a to jest bardzo ważne – mówił obecny na uroczystości otwarcia Kongresu wicepremier Piotr Gliński.

Uczestnicy światowego Kongresu Bibliotek IFLA 2017 we Wrocławiu, fot. Jarek Ratajczak

Biblioteki publiczne, narodowe, akademickie, ale i te dla dzieci i młodzieży, prawo biblioteczne, kolekcje bibliotek, kultura czytania, a także budynki bibliotek i ich wyposażenie. To tylko niektóre z tematów, jakie będą dyskutowane podczas Światowego Kongresu Bibliotek i Informacji Międzynarodowej Federacji Bibliotekarskich Stowarzyszeń i Instytucji IFLA. Impreza potrwa do 25 sierpnia.

Uczestnicy światowego Kongresu Bibliotek IFLA 2017 we Wrocławiu, UM Wrocławia 

Bibliotekarze z całego świata we Wrocławiu

Polskie miasto jest po raz trzeci gospodarzem tego prestiżowego dla bibliotekarzy wydarzenia (wcześniej delegaci gościli w naszym kraju w 1936 i 1959 roku). Tym razem wszystkie wykłady zaplanowano w Hali Stulecia, a do Wrocławia na Światowy Kongres IFLA połączony w tym roku z Generalnym Zgromadzeniem Członków IFLA może przyjechać ok. 3000 uczestników z ok. 130 krajów świata. Poprzednie kongresy odbyły się w Columbus w amerykańskim stanie Ohio (w 2016) i w Kapsztadzie w RPA (w 2015 roku). na tegoroczny zgłosiło się najwięcej bibliotekarzy z Niemiec, Francji, Rosji i Szwecji, ale będą także delegaci z Korei, Nigerii, Australii, czy Kanady.

Uczestnicy światowego Kongresu Bibliotek IFLA 2017 we Wrocławiu, fot. Jarek Ratajczak

Czym jest IFLA

Jak znaczącą organizacją jest IFLA (skrót od pełnej nazwy International Federation of Library Associations and Institutions) – Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich – niech świadczy fakt, że w jej skład wchodzi 14 000 stowarzyszeń i bibliotek, których członkowie (w liczbie 1400 osób) pracują po to, by w 150 krajach na świecie biblioteki funkcjonowały lepiej i wydajniej. IFLA powstała w 1927 roku w szkockim Edynburgu, a główną siedzibą jest Królewska Biblioteka w holenderskiej Hadze. Kongres IFLA można śmiało nazwać największym wydarzeniem bibliotekarskim na świecie, podczas którego są przedstawiane osiągnięcia, ale i trudności, jakie napotyka wiele światowych bibliotek.

Przeczytajcie więcej o IFLA

Goście obejrzeli spektakl na temat historii Wrocławia, UM Wrocławia 

Wydarzenia dla wrocławskich czytelników

Przy okazji kongresu IFLA zaplanowano kilka plenerowych imprez dla czytelników. Na pikniku pod Iglicą organizowany przy wsparciu Miejskiej Biblioteki Publicznej będzie można wymienić się książką (akcja bookcrossingowa), skorzystać także z bogatej oferty gastronomicznej (m.in. z mobilnych restauracji).

Piknik z książką przy Hali Stulecia

Piknik z książką przy Hali Stulecia

Kluby dyskusyjne / W plenerze
Termin od 19 sierpnia 2017 do 20 sierpnia 2017

Miejsce Iglica

Zobacz

Druga z imprez na Wyspie Słodowej – idealna dla najmłodszych i rodziców. Dla dzieciaków zajęcia do 19.00, a po 21.00 filmy, w tym „Tajemniczy ogród” w reżyserii Agnieszki Holland.

Czytelnia na Wyspie

Czytelnia na Wyspie

Kluby dyskusyjne / W plenerze / Dla wszystkich
Termin od 19 sierpnia 2017 do 20 sierpnia 2017

Miejsce Wyspa Słodowa

Zobacz

Dla fanów Eberharda Mocka, bohatera kryminałów Marka Krajewskiego przygotowano specjalną grę miejską w plenerach książkowych. Start w sobotę 19 sierpnia o 16.00 przy Przejściu Świdnickim.

„MOCK: przeszłość powraca” – mobilna gra miejska

„MOCK: przeszłość powraca” – mobilna gra miejska

W plenerze / Dla wszystkich
Termin 19 sierpnia 2017 16:00

Miejsce Przejście Świdnickie

Zobacz

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl