wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Spektakl Studia Kokyu w madryckim Teatro Español
Spektakl „I Come to You River: Ophelia Fractured” fot. Marek Hajduk
Spektakl „I Come to You River: Ophelia Fractured”

Wrocławskie laboratorium teatralne, które stanowi jeden z projektów Instytutu Grotowskiego, otrzymało zaproszenie do stolicy Hiszpanii ze spektaklem „I come to You River: Ophelia Fractured”. Grupa w słonecznie Hiszpanii będzie grała od wtorku 10 do niedzieli 15 maja w Teatro Español.

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Spektakl o Szekspirowskiej Ofelii

W „I Come to You River: Ophelia Fractured” twórcy (zespół pod kierunkiem Przemysława Błaszczaka) próbują na nowo opowiedzieć historię Ofelii, tym razem głosami współczesnych, młodych kobiet.

„Oddajemy głos Ofelii, by mogła wreszcie powiedzieć, co myśli, byśmy mogli usłyszeć coś, co, być może, nie zawsze do nas dociera, gdy patrzymy na piękną, ponętną, młodą dziewczynę, unoszącą się pośród kwiatów na powierzchni wody. Może gdzieś z oddali usłyszymy pytanie, czy chcemy pozwolić na niekończący się powrót Ofelii, która będzie musiała wciąż od nowa rozgrywać swój cichy dramat, czy może przyszedł czas na zmianę, zatrzymanie tej rozpędzonej maszyny, na wstrząs, który pozwoli poruszyć u podstaw stary porządek rzeczy” – podkreślają realizatorzy. 

Spektakl był wyróżniony m.in. nagrodą Shaking the walls w 2020 roku, na edycji online festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, a rok później wywalczył główną nagrodę na Szekspir off w Gdańsku oraz nagrody publiczności na tym samym festiwalu, potem jeszcze nagrodę publiczności na Kontrapunkcie 2021. Był prezentowany na York International Shakespeare Festival, Istanbul Fringe.

Co oznacza słowo „kokyu”

Na nazwę wrocławskiego studia teatralnego składają się dwa japońskie znaki. Pierwszy oznacza wołanie, zapraszanie, przywoływanie, drugi – wdech, przywoływanie wdechu. W aikido kokyu to nazwa grupy technik, którą tłumaczy się jako praktykowanie oddechu. Kokyu to także rodzaj tradycyjnego japońskiego instrumentu strunowego.

Kokyu to wreszcie nazwa treningu, który został wypracowany przez Przemysława Błaszczaka w ramach prowadzonej w latach 2013–2016 ścieżki treningowej w Studiu Dwóch Ścieżek. Jest to precyzyjna struktura, pozwalająca skoncentrować się na ruchu i oddechu w ich jedności, służąca budowaniu koncentracji oraz wzmocnieniu ciała i przygotowaniu do pracy z głosem.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl