wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Spuścizna Ludwika Flaszena zostanie uporządkowana
W paryskim mieszkaniu Ludwika Flaszena fot. Jarosław Fret
W paryskim mieszkaniu Ludwika Flaszena

Instytut Grotowskiego zaczyna projekt, mający na celu scalenie rozproszonych części spuścizny Ludwika Flaszena, współzałożyciela i kierownika literackiego Teatru Laboratorium, który od 1984 r. mieszkał na stałe w Paryżu.

Reklama

W poszczególnych etapach prac wezmą udział wolontariusze, którzy w Paryżu będą porządkować i segregować materiały, a we Wrocławiu opracują i zinwentaryzują archiwalia ze spuścizny Flaszena. 

W mieszkaniu Ludwika Flaszena w Paryżu znajdują się archiwalia, stanowiące efekty działalności uczonego na emigracji (m.in. książki, rękopisy, fotografie, materiały wideo). Po jego śmierci, w oparciu o akt darowizny, całość materiałów została przekazana Instytutowi Grotowskiego, który obecnie dysponuje już polskim księgozbiorem twórcy, przechowywanym w Czytelni i Archiwum.

Czytaj: Czytelnia im. Ludwika Flaszena w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego

Biblioteka stanowi jedyny w swoim rodzaju portret intelektualny współtwórcy Teatru Laboratorium, daje również obraz jego wszechstronnych i głębokich poszukiwań. Dzięki opracowaniu całości spuścizny możliwa będzie analiza warsztatu badawczego jednego z najwybitniejszych krytyków teatralnych, a materiały te przyczynią się do dalszego badania zjawisk, zachodzących w teatrze XX i XXI w., co będzie stanowić punkt wyjścia do dalszych projektów edukacyjnych.

Projekt jest realizowany w ramach programu „Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat 2021” Instytutu POLONIKA i trwać będzie od czerwca do listopada br. Z okazji pierwszej rocznicy śmierci Ludwika Flaszena planowane są wydarzenia towarzyszące, rozpowszechniające wiedzę o priorytetowych założeniach projektu i jego poszczególnych etapach.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl