wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 17:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Sibylla 2020 dla wystawy „Willmann. Opus Magnum” w Muzeum Narodowym

Sibylla 2020 dla wystawy „Willmann. Opus Magnum” w Muzeum Narodowym

Redakcja www.wroclaw.pl,

Piotr Oszczanowski z Sybillą 2020 fot. Muzeum Narodowe we Wrocławiu cc
Piotr Oszczanowski z Sybillą 2020

Ubiegłoroczna ekspozycja prac śląskiego Rembrandta, czyli barokowego mistrza Michaela Willmanna w Pawilonie Czterech Kopuł, oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu, zachwyciła jurorów 41. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2020. Triumfowaliśmy w kategorii „Wystawy czasowe”, a przewodnicząca jury, profesor Joanna Sosnowska nie miała wątpliwości: „Wystawa była piękna” – przekonywała. 

Reklama

Sybilla bywa nazywana Oscarem muzealników, to najważniejsza nagroda dla środowiska. W środę 22 września w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku odebrał ją z rąk Piotra Glińskiego, ministra kultury, Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, zarazem kurator nagrodzonej wystawy „Willmann. Opus magnum”. 

– To była niezwykła muzealna przygoda, duże przedsięwzięcie budowane w oparciu o swoistą synergię, współpracę i zaufanie – mówił dyrektor i przywołał osobiste wspomnienie. – Wystawa nie powstałaby, gdyby nie wsparcie, którego udzielił jej śp ks. dr Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Warszawie, który zmarł w czasie pandemii. To tylko dowodzi, że takie relacje, taka współpraca i, jak się okazało, także ofiara, staje się naszym udziałem – mówił wzruszony Piotr Oszczanowski. 

Przewodnicząca jury Sybilli 2020 prof. Joanna Sosnowska podkreślała, że wrocławska wystawa mogłaby się znaleźć również w kategorii badawczej ze względu na ogromną pracę włożoną przez twórców w odnalezienie obrazów, ale i w kategorii konserwacji, bo dzieła zostały jej poddane, co okazało się niebywałym osiągnięciem.

Wyjątkowa w skali kraju wystawa prac Michaela Willmanna została otwarta w grudniu 2019 roku, potem przerwana przez pandemię, następnie wznowiona w maju 2020 roku i zakończona w październiku 2020 roku. 

Przeczytajcie także: Willmann.Opus magnum. Wystawa w Pawilonie Czterech Kopuł 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl