wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna

Wyszukiwarka

Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. „Priscilla Królowa Pustyni. Musical” po polsku w Teatrze Muzycznym Capitol od 7 października
Fragment plakatu do spektaklu „Priscilla Królowa Pustyni. Musical” w Capitolu fot. Teatr Muzyczny Capitol
Fragment plakatu do spektaklu „Priscilla Królowa Pustyni. Musical” w Capitolu

Aż 26 śpiewających i tańczących osób, 250 niezwykłych kostiumów, polskie miasta w scenariuszu i opowieść o tym, jak można żyć marzeniami. „Priscilla Królowa Pustyni, Musical” na scenie Teatru Muzycznego Capitol od 7 października. – Szykuje się coś naprawdę wyjątkowego na mapie teatralnej Polski. Przede wszystkim dużo wspaniałej rozrywki – wzruszającej, wesołej, mądrej, z dużą ilością przebojów – zapowiada reżyser spektaklu Cezary Tomaszewski.

Reklama

„Priscilla Królowa Pustyni” wystawiana na całym świecie 

Musical „Priscilla Królowa Pustyni” jest oparty na słynnym australijskim filmie Stephana Elliotta z 1994, który był światową sensacją nie tylko ze względu na ciekawą historię i doskonałe aktorskie kreacje (Guya Pearce'a, Hugo Weavinga, Terrence'a Stampa), ale przede wszystkim dlatego, że po raz pierwszy na taką dużą skalę podejmował temat społeczności drag queens (wcześniej obecny m.in. w filmach Pedra Almodóvara, choćby w jego „Wysokich obcasach” z 1991 roku).

Na fali tej popularności słynny stał się legendarny dziś drag queen RuPaul, który zasłynął nie tylko z występów, ale od ponad dekady prezentuje swój reality show „RuPaul's Drag Race”.

Po sukcesie filmu „Priscilla Królowa Pustyni” powstał musical ze scenariuszem Stephana Elliotta i Allana Scotta, który swoją australijską premierę miał w 2006 roku. Od tamtej pory wystawiano go w ponad 18 krajach świata, w niektórych miał więcej niż jedną inscenizację. Teraz obejrzą go wrocławianie. 

Ta historia jest odświeżona, nie jest repliką filmu, który powstał w latach 90., a to wieki temu. Trudno opowiadać o Australii i Aborygenach, mówimy o Polsce tu i teraz, myśląc też o przyszłości i o tym, co nas tutaj zajmuje, w którym punkcie rozwoju cywilizacji się znajdujemy, przez co zbliżamy tę historię do każdego z nas.
Cezary Tomaszewski, reżyser spektaklu

Drag queens w podróży – o czym jest „Priscilla Królowa Pustyni. Musical”

Na scenie Teatru Muzycznego Capitol „Priscilla Królowa Pustyni. Musical” już od 8 października 2022. Tytułowa Priscilla to...stary bus, którym dwóch drag queens (w tej roli w polskiej wersji Michał Zborowski na zmianę z Albertem Pyśkiem oraz Rafał Derkacz) i kobieta trans (wystąpi Justyna Szafran na zmianę z Justyną Antoniak) jeżdżą po kraju na kolejne występy. W trakcie podróży śpiewają słynne piosenki i doświadczają rodzaju wizji, ale też lepiej poznają samych siebie.

To bardzo uniwersalna historia o szukaniu miejsca w świecie, myślę, że każdy widz - w każdym wieku, każdej płci - jest w stanie rozpoznać siebie w naszych bohaterach.
Cezary Tomaszewski, reżyser spektaklu

Podróż bohaterów musicalu to nie tylko przemierzanie kolejnych kilometrów dzielących ich od kolejnej sceny, ale też szansa, aby spojrzeć na nowo na własne życie i zajrzeć w głąb serc.

Spektakl na pewno wyciągnie nas ze strefy codzienności na rzecz czegoś magicznego, tymczasowego, w atmosferze karnawału. Może w nas pozostawić ziarno ciekawości, co właściwie zobaczyliśmy i w jaki sposób to zostanie z nami na dłużej.
Konrad Sierzputowski, tłumacz i dramaturg spektaklu

„Priscilla Królowa Pustyni. Musical” z akcją w Polsce

Dla polskich widzów szczególnie ważny będzie fakt, iż Teatr Muzyczny Capitol ma licencję non-replica, czyli nie kopiuje w wersji 1:1 australijskiej inscenizacji, ale opowie historię drag queens i kobiety trans w polskich realiach, bo bohaterowie będą podróżowali nie po australijskich, ale polskich miastach.

Próbujemy ze stricte komercyjnego, choć świetnego, materiału zrobić dobry teatr, a temat i postaci dają ogromne możliwości uwolnienia wyobraźni, ale też zabawy i wolności. Zwłaszcza wolności, bo o tym tak naprawdę jest przedstawienie.
Cezary Tomaszewski, reżyser spektaklu

Szykuje się też prawdziwa feeria kolorów, bo w „Priscilli Królowej Pustyni. Musical” 26-osobowy zespół Teatru Muzycznego Capitol będzie nosił aż 250 kostiumów zaprojektowanych przez Aleksandrę Wasilkowską.

Wszyscy – zarówno aktorzy, jak i tancerze – będą śpiewali hity, z jakich słynął i film i musical – od „What's Love Got to Do with It?” Tiny Turner, poprzez „Go West” Village People, „I Will Survive” Glorii Gaynor, „Girls Just Wanna Have Fun” Cyndi Lauper po „Always on My Mind” Elvisa Presleya. Kierownictwo muzyczne spektaklu objął Adam Skrzypek, choreografię opracowuje Barbara Olech.

„Priscilla Królowa Pustyni. Musical” – bilety, terminy

Musical będzie grany w Teatrze Muzycznym Capitol od piątku 7 października w dniach 7-9 października, 12-16 października, 27-30 października 2022. 

Bilety na musical kosztują 50-120 zł i kupimy je w kasie Teatru Muzycznego Capitol albo na stronie teatru.  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl