wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Kultura
 3. Aktualności
 4. Panorama Racławicka będzie modernizowana. Muzeum nieczynne od 31 lipca

Panorama Racławicka będzie modernizowana. Muzeum nieczynne od 31 lipca

Redakcja www.wroclaw.pl,

Panorama Racławicka www.wroclaw.pl cc
Panorama Racławicka

Muzeum będzie nieczynne od 31 lipca przynajmniej do końca marca 2021 roku. Przerwa będzie potrzebna na prace przy modernizacji budynku, na które Muzeum Narodowe We Wrocławiu otrzymało z Unii Europejskiej ponad 18 milionów złotych. – Dzięki zaplanowanym zmianom Panorama Racławicka stanie się bardziej atrakcyjna dla młodego odbiorcy – zapowiada Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego. 

Reklama

Zmienią się m.in. aranżacja holu wejściowego, małej rotundy, w której pojawią się ciekłokrystaliczne ekrany (a na nich pokazy multimedialne), możliwość zorganizowania mappingu. Przestrzeń holu, który zostanie dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych, kiosk muzealny. Zaplanowano też nowe, ciekawe ścieżki narracyjne w głównej ekspozycji.

Lifting potrzebny po 35 latach

Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego (którego Panorama Racławicka jest jednym z oddziałów) podkreśla, że modernizacja obejmuje wyłącznie wnętrze budynku, a nie płótno Jana Styki i Wojciecha Kossaka.

– Obraz jest w doskonałym stanie, pod stałą kontrolą konserwatorską; nie widać procesów starzenia. Konserwowaliśmy też przedpole obrazu, czyli sztafaż, natomiast starzeje się samo miejsce, a minione 35 lat i blisko 11 milionów gości, którzy w tym czasie odwiedzili Panoramę Racławicką, musiało odcisnąć swoiste piętno. Podjęliśmy się zatem zadania przeprowadzenia modernizacji budynku – przyznaje. 

Dotychczas wykonano projekt całego przedsięwzięcia i w całym budynku wymieniono oświetlenie na ledowe. Najtrudniejszy etap prac dopiero przed wykonawcami, zwłaszcza że Panoramę Racławicką trzeba będzie zamknąć na ponad pół roku – od 1 sierpnia 2020 do II kwartału 2021 roku. 

Adriana Muszyńska, inżynier kontraktu, zakłada, że w kwietniu muzeum zostanie na nowo udostępnione zwiedzającym, choć prace (przede wszystkim instalacyjne) trwać będą nadal – do końca września 2021 roku. 

Nad ich kolejnymi etapami czuwać będą konserwatorzy zabytków, zarówno z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, jak i Urzędu Wojewódzkiego, jako że Panorama Racławicka widnieje w Rejestrze Zabytków Województwa Dolnośląskiego. 

Panorama Racławicka

Panorama Racławicka

Wystawa
Termin bezterminowo

Miejsce Panorama Racławicka

Zobacz

Co się zmieni w Panoramie Racławickiej?

Dyrektor Piotr Oszczanowski podkreśla, że trzeba wyjść naprzeciw oczekiwaniom współczesnych odbiorców, Panorama nareszcie będzie w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Modernizacja ma też adaptować oddział Muzeum Narodowego do aktualnie obowiązujących rygorystycznych przepisów przeciwpożarowych (zamontowane zostaną – instalacja zraszaczowa wykorzystująca wysokociśnieniową mgłę wodną, nowy system sygnalizacji przeciwpożarowej, nowe awaryjne oświetlenie). Zmodernizowany będzie system kamer.

We wnętrzu muzeum sporo się zmieni: 

 • aranżacja przestrzeni holu, który będzie dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych
 • sklep muzealny (w stylistyce podobnej do tej, jaką zwiedzający znają z gmachu głównego Muzeum Narodowego oraz Pawilonu Czterech Kopuł)
 • wygląd i usytuowanie kas
 • rozbudowanie narracji towarzyszącej głównej ekspozycji. Dodanych zostanie kilka nowych ścieżek narracyjnych, aby można było wracać do Panoramy Racławickiej wielokrotnie. Wśród nowości – komentarz dla dzieci,
 • zmieni się charakter małej rotundy (przestrzeni, która jest rodzajem komentarza, dopełnieniem płótna Styki i Kossaka). Zamiast obecnego, nieco anachronicznego wyposażenia, pojawią się ekrany ciekłokrystaliczne, na których obejrzymy m.in. mapy i przebieg bitwy pod Racławicami, jej bohaterów, umundurowanie,
 • modernizacja instalacji CO, elektrycznych,  wentylacyjnych i sieci okablowania,
 • przebudowa sanitariatów.

– Zmian będzie sporo, ale w żaden sposób nie naruszy to przyjemności obcowania z dziełem – zaznacza Piotr Oszczanowski. – Teraz Panorama Racławicka stanie się bardziej atrakcyjna dla młodego odbiorcy. 

Dotacja z Unii Europejskiej 

Dotychczas projekt „Modernizacja Zespołu Budynków Panoramy Racławickiej – etap III” otrzymał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w wysokości 6 790 719,10 zł. Ponieważ jednak konieczna była aktualizacja projektów budowlanych, a sytuacja na rynku robót budowlanych także uległa ostatnio zmianie oferty w przetargu zorganizowanym przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu odbiegały od zaplanowanej kwoty.

– Dzięki decyzji podjętej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego możliwe stało się zwiększenie dotacji o 11 436 465,47 zł, zatem sumaryczna wartość dotacji Unii Europejskiej dla projektu wynosi więc obecnie 18 227 184,57 zł. Trudno wyobrazić sobie lepszą wiadomość – nie kryje radości dyrektor Piotr Oszczanowski.   

Jubileusz Panoramy Racławickiej

W niedzielę 14 czerwca minęło 35 lat od momentu udostępnienia Panoramy Racławickiej zwiedzającym w specjalnie do tego celu wybudowanej rotundzie.

Przeczytajcie także: 35 lat temu otwarto we Wrocławiu Panoramę Racławicką

Przez ponad trzy dekady oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu odwiedziło 11 milionów osób.

– Niesamowita liczba turystów przychodziła, aby zobaczyć dzieło odporne na zniszczenia, a to cudowna właściwość Panoramy Racławickiej, która przetrwała straszne zawieruchy – mówi Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego.  

Dyrektor Muzeum Narodowego, Piotr Oszczanowski przypomina, że już w pierwszych latach po udostępnieniu panoramę odwiedzało pół miliona gości. – Niektórzy nie do końca wierzyli, że płótno zostanie tutaj na zawsze, inni wróżyli dziełu czasową popularność, a ona wciąż jest ogromna. Panorama Racławicka nadal nas urzeka i fascynuje – nie ma wątpliwości.   

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl