wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 17:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. 10 grudnia: Rok po Noblu. Świętujemy rocznicę wręczenia Oldze Tokarczuk nagrody

10 grudnia: Rok po Noblu. Świętujemy rocznicę wręczenia Oldze Tokarczuk nagrody

Redakcja www.wroclaw.pl,

Olga Tokarczuk czyta fragmenty „Czułego narratora” fot. Edyta Dufaj cc
Olga Tokarczuk czyta fragmenty „Czułego narratora”

Wrocław w wyjątkowy sposób świętował nie tylko przyznanie jej Literackiej Nagrody Nobla, ale także pierwszą tego wydarzenia rocznicę (10 października). Z kolei 10 grudnia rocznica wręczenia nagrody szwedzkiej Akademii, a z tej okazji spotkanie z noblistką wokół jej nowego tomu „Czuły narrator”, ogłoszenie wyników konkursów literackich Fundacji Olgi Tokarczuk i retransmisja fragmentu koncertu Marii Peszek. Wszystkie wydarzenia możemy śledzić online.

Reklama

Wszystkie atrakcje przygotowane na czwartek 10 grudnia będą transmitowane przez platformę Facebook: na fanpage’ach Fundacji Olgi Tokarczuk, Wrocławskiego Domu Literatury oraz Wydawnictwa Literackiego (w przypadku spotkania z Olgą Tokarczuk) i Wrocławia Miasta Literatury (w przypadku koncertu Marii Peszek), a także na YouTube.

Godz. 18.00 – „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?”. Ogłoszenie wyników konkursu literackiego

Kiedy Olga Tokarczuk zainaugurowała działalność swojej fundacji podkreślała, że program został zbudowany wokół czterech pojęć, a jednym z nich jest „równość”. Izabella Kaluta, członkini rady FOT zwróciła uwagę, że w tym przypadku pierwszym krokiem będzie skupienie się na czytelnictwie, bo czytanie to wyrównywanie szans. Efektem kilkumiesięcznych prac w ramach wspólnego programu edukacyjnego Fundacji, Wrocławskiego Domu Literatury i Wrocławia Miasta Literatury UNESCO był program edukacyjny „Jak zdobyć nagrodę Nobla?”, a w nim m.in. dwa konkursy literackie dla uczniów. 

Olga Tokarczuk czuły narrator

Uczestnicy pierwszego z nich, dla uczniów i uczennic szkół podstawowych w grupach wiekowych: 4-5 klasa oraz 6-8 klasa, mieli za zadanie napisać krótką bajkę lub opowiadanie inspirowane tematem powieści, którą Olga Tokarczuk zaczęła pisać w wieku 12 lat. Była to historia o wielodzietnej rodzinie czarodziejów, która przeprowadza się z miejsca na miejsce i nigdzie nie może zapuścić korzeni.

Z kolei w drugim z konkursów wzięli udział czytelnicy w wieku 9-12 lat, uczniowie i uczennice liceów i starszych klas szkół podstawowych. Mieli za zadanie napisać swój rozdział o Oldze Tokarczuk do nowego wydania książki Katarzyny Radziwiłł „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?” Wydawnictwa Muchomor. 

Wyniki konkursów poznamy 10 grudnia o 18.00.

Przeczytajcie o konkursach Fundacji Olgi Tokarczuk

Rok po Noblu: spotkanie z Olgą Tokarczuk

Rok po Noblu: spotkanie z Olgą Tokarczuk

Konkursy / Koncert / Spotkania z autorami
Termin 10 grudnia 2020 18:00

Miejsce Wydarzenie online

Zobacz

Godz. 19.00 – spotkanie z Olgą Tokarczuk. Premiera książki „Czuły narrator”

Wyjątkowe spotkanie z noblistką wokół jej nowej książki poprowadzi prof. Ryszard Koziołek. 

Tom „Czuły narrator” jest swoistym uzupełnieniem wiedzy dla fanów pisarki. Znajdą tu choćby arcyciekawe wykłady wygłoszone przez Olgę Tokarczuk na Uniwersytecie Łódzkim, kiedy opowiadała o powstawaniu „Ksiąg Jakubowych”, czy powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Warto po raz kolejny sięgnąć po Mowę Noblowską zatytułowaną, jak cały tom, „Czuły narrator”. Autorka zwróciła w niej uwagę na to, że brakuje nam nowych sposobów opowiadania o świecie, ubolewała nad zanikiem naszej duchowości i przekonywała, że tylko literatura jest w stanie pozwolić nam wejść głęboko w życie drugiej istoty.

Tom esejów może okazać się też sporym odkryciem dla tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z książkami noblistki. Niektórzy nie podejrzewali zapewne, że Olga Tokarczuk jest wielką miłośniczką kina artystycznego (i stałym uczestnikiem seansów podczas Festiwalu Nowe Horyzonty), czego przejawem świetny esej poświęcony filmom braci Quay.

Więcej o nowej książce Olgi Tokarczuk 

Godz. 21.00 – koncert Marii Peszek. Kobiecy sojusz przeciwko ciemności

Podczas świętowania rocznicy ogłoszenia Literackiej Nagrody Nobla 10 października (była to część Jesieni we Wrocławiu Mieście Literatury) we wrocławskim Arsenale wystąpiła Maria Peszek, którą Olga Tokarczuk szczególnie ceni. Wówczas koncert odbył się bez udziału publiczności, ale teraz posłuchamy fragmentu zarejestrowanego występu Marii Peszek, który sama artystka określiła jako „kobiecy sojusz przeciwko ciemności”.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl