wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Nowy mural na Jagodnie – dla Krzysztofa Komedy [ZDJĘCIA]
nowy mural znanemu jazzmanowi fot. Jakub Zazula/Archicom cc
nowy mural znanemu jazzmanowi

W sobotę, 15 czerwca, na osiedlu Cztery Pory Roku na wrocławskim Jagodnie odsłonięto mural upamiętniający 50. rocznicę śmierci Krzysztofa Komedy. To wspólne przedsięwzięcie firmy Archicom, mieszkańców osiedla i Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Wydarzenie połączono z obfitującym w atrakcje piknikiem osiedlowym.

Reklama

Archicom od ponad 15 lat tak rozwija osiedle Cztery Pory Roku na Jagodnie, by zarówno sprzyjało sąsiedzkiej integracji, jak i ubogacało artystycznie tamtejszą przestrzeń publiczną.

– Pierwsza część osiedla doczekała się rzeźby „Pod Jabłonią” autorstwa prof. Alojzego Gryta. To właśnie przy tej rzeźbie odbyło się pierwsze zebranie wspólnoty mieszkaniowej. Do dziś ta przestrzeń pozostaje jednym z ulubionych miejsc spotkań mieszkańców – wyjaśnia Marianna Zbyryt, koordynator marketingu i PR w Archicomie.

Nowy mural na Jagodnie – dla Krzysztofa Komedy

Studenci PWr podczas pracy nad muralem, fot. Natalia Torbiarczyk

Deweloper postanowił, że elementy sztuki pojawią się również w nowej części osiedla, czyli pod drugiej stronie ulicy Buforowej, i zdecydował o stworzeniu muralu na pamiątkę 50. rocznicę śmierci Krzysztofa Komedy, wybitnego kompozytora i pianisty jazzowego, a także patrona ulicy w kolejnej części Czterech Pór Roku. Mural zlokalizowany jest w rekreacyjnej części osiedla, tuż obok placu zabaw i boiska.

Nowy mural na Jagodnie – dla Krzysztofa Komedy

 fot. Jakub Zazula/Archicom

Studenci wrocławskiej architektury w akcji

Do współpracy deweloper zaprosił studentów Wydziały Architektury Politechniki Wrocławskiej, którzy do pracy przystąpili pod kierunkiem dr hab. sztuk plast. Karoliny Jaklewicz, kierownik Zakładu Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na WA PWr. Mają już oni w swoim „dossier” kilka murali, m.in. we wnętrzach Biblioteki Wydziału Architektury, z okazji 70-leci PWr, na dziedzińcu przy ul. Prusa czy we wnętrzach Galerii na Solnym. 

– Dostajemy coraz więcej propozycji, mam nadzieję, że obecność sztuki w przestrzeni publicznej stanie się jeszcze bardziej popularna – także dzięki zamówieniom od prywatnych inwestorów, takich jak Archicom. To bardzo istotne, aby poważny deweloper popularyzował współpracę z artystami i lokowanie dzieł sztuki na terenie swoich inwestycji. Oby tak dalej! – mówi Karolina Jaklewicz.

Najpierw muzyczna edukacja, potem plastyczna koncepcja

– Praca nad muralem to dwa etapy: projekt i realizacja. Studenci Wydziału Architektury sięgnęli do źródeł: muzyki, filmów, a także znakomitej biografii kompozytora autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej. Powstało kilkanaście projektów, z których wyłoniono zwycięską koncepcję. Mural został zrealizowany przez całą grupę, czyli 16 osób, a praca nad całością zajęła trzy miesiące – opowiada Karolina Jaklewicz.

Nowy mural na Jagodnie – dla Krzysztofa Komedy

Filip Turkowski, autor projektu muralu i student architektury na PWr, interesuje się jazzem i postać Komedy jest mu znana. Chciał przedstawić tego muzyka jako zwykłego człowieka, który w swoim  życiu i pracy wchodził w rozmaite relacje.

– Przetworzyłem znane zdjęcie, przedstawiające Krzysztofa Komedę z jego żoną Zofią, oraz kadr z filmu „Niewinni czarodzieje” Andrzeja Wajdy. Muzykę do tego filmu napisał właśnie Komeda i wystąpił w jednej ze scen wraz z innymi muzykami – Janem Zylberem i Andrzejem Trzaskowskim oraz Romanem Polańskim – jadąc na skuterze po ulicach Warszawy. Pracę nad realizacją w palącym słońcu rekompensowały życzliwe reakcje mieszkańców, którzy cieszyli się z nowych kolorów na surowym tle betonu – mówi Filip Turkowski.

Dzień Komedy i piknik osiedlowy 

Coroczny piknik, organizowany przez Radę Osiedla Jagodno, w tym roku (15 czerwca) postanowiono połączyć z rocznicą śmierci Krzysztofa „Komedy” Trzcińskiego. W kwietniu br. minęło od tego zdarzenia 50 lat. Nadto 2019 został oficjalnie ogłoszony przez UNESCO – Rokiem Krzysztofa Komedy.

Dzień Komedy zaczął się w samo południe przy ulicy Krzysztofa Komedy 1 od oficjalnego odsłonięcia muralu.

Nowy mural na Jagodnie – dla Krzysztofa Komedy

oprac. na podstawie materiałów Archicomu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl