wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Nowe książki wrocławskich autorów. Jest w czym wybierać
okładki nowych książek wrocławskich pisarzy materiały prasowe
okładki nowych książek wrocławskich pisarzy

Już nie tylko Marek Krajewski, Olga Tokarczuk, czy Ewa Stachniak. Pisarzy związanych z Wrocławiem jest dziś znacznie więcej i mają grono wiernych fanów. Filip Zawada staje się jednym z najciekawszych polskich prozaików, Marta Kisiel jest już sprawdzoną marką w dziedzinie fantastyki, Krzysztof Pławecki książkę wydał sam, a Malwina Ferenz promuje Wrocław jako miasto miłości.

Reklama

Filip Zawada – literacka torpeda

Prawdziwy człowiek renesansu – pisarz, poeta, muzyk (dawniej basista Pustek), fotografik, łucznik ze sportowymi sukcesami wysokiej rangi (Mistrzostwo Polski). Nominowany do Nagród Gdynia i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius teraz promuje najnowszą książkę prozatorską „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” która ukazała się w marcu nakładem krakowskiego Znaku.

„Spojrzenie niesfornego dziecka i domorosłego filozofa, kojarzące się z książkami Sempégo i Goscinnego, pada tutaj nie na dostatnie środowisko klasy średniej, ale na wiejski dom dziecka prowadzony przez zakonnice, zwany przez niespełna dziesięcioletniego bohatera i narratora „pałacem naszego Pana” (Ale to nie jest książka antyklerykalna! Żadnych Bernadett!)” – pisze o książce Juliusz Kurkiewicz dla „Gazety Wyborczej”. 

A jedna z recenzentek portalu „lubimyczytać.pl” dodaje, że Filip Zawada napisał książkę magiczną w swojej prostocie. „Oczami samotnego dziecka ukazał rzeczy najważniejsze. Ukazał, to wszystko co najpierw musimy w sobie schować a później stłamsić, żeby móc żyć.”

Spotkanie z Filipem Zawadą 21 marca o 19.00 w Prozie. Można też kupić dla siebie egzemplarz i wystarać się o autograf.

Krzysztof Pławecki – odkrycie sezonu

Spore zaskoczenie czytelnicze, bo autor jest studentem Uniwersytetu Wrocławskiego, a „Niekrólewską wyprawę” – jak sam ją określa – poemat epicki dla najmłodszych i wierszowaną opowieść, która uczy i bawi – opublikował samodzielnie (czyli jako tzw. self-publisher), nie oglądając się na wydawnictwa.

Dopilnował wszystkiego – nie tylko napisał poemat, ale znalazł ilustratora, dobrał lektora do audiobooka, wreszcie cyzelował każdy etap przygotowań, aż do druku książki.

Tom jego autorstwa kupimy na specjalne stronie internetowej w aż czterech wariantach – jako książkę, audiobook, książkę z płytą CD i książkę z mp3.

„Niekrólewska wyprawa” dedykowana młodszej siostrze i napisana szesnastozgłoskowcem to historia króla Jana, który chce się dowiedzieć, jak można być dobrym władcą. Odpowiedź na to pytanie można znaleźć tylko w specjalnej księdze, a drogę do niej zna tylko tajemniczy przybysz, który należy do klanu Mędrców Piasku i wyznaczy królowi Janowi misję.  

Marta Kisiel – Ałtorka fantastyki

Wrocławska polonistka, która debiutowała ponad dekadę temu, a pierwsza książka pojawiła się dziewięć lat temu – „Dożywocie” (potem powstały kolejne w cyklu – „Siła niższa” i „Szaławiła”). Uwielbiana przez fanów fantastyki (nazywają ją „Ałtorką”) już trzykrotnie była nominowana do najważniejszego polskiego lauru honorującego pisarzy tego gatunku – Nagrody Zajdla, a statuetkę odebrała w zeszłym roku za opowiadanie „Szaławiła”.

Najnowszą propozycją jest powieściowa kontynuacja „Szaławiły” – „Oczy uroczne” opublikowane w Wydawnictwie Uroboros (stanowi część znanej Grupy Wydawnicznej Foksal). Fani poznają dalsze losy Wiły Szaławiły – Ody Kręciszewskiej, lekarki w przychodni mającej charakterystyczną bujną czuprynę i dom w lesie. Obok niej bohaterami są płanetnik Roch, Bazyl, czyli czart (wyszedł z jej piwnicy) oraz piesek Kuleczka. Wielbiciele prozy Marty Kisiel zachęcają nowych czytelników, by sięgali po „Oczy uroczne” nie przejmując się faktem, iż nie zapoznali się z poprzednimi tomami cyklu.

Co ważne i świadczy też o wielkiej popularności twórczości wrocławskiej „Ałtorki” to fakt, że jej powieści doczekały się też kolejnych wydań, jak „Nomen omen”, tym razem książka z akcją rozgrywającą się we Wrocławiu, ale też odniesieniami do okresu przedwojennego Breslau.  

Malwina Ferenz – romantycznie we Wrocławiu

Wrocławianka, która nie wyobraża sobie życia gdzie indziej, a ukochane miasto jest nie tylko jej codzienną rzeczywistością, służy też jako miejsce akcji w kolejnych powieściach.

Bohaterką najnowszej (opublikowanej przez Wydawnictwo Filia) „Anioły do wynajęcia” jest przybyszka ze Lwowa, Elena Wołodymerewna Rusłan, której ukochany – Romeczek Słowacki – chałturzy licząc na to, że wreszcie zostanie doceniony jako wielki poeta. Jego kobieta jest bardziej pragmatyczna. Pracuje w ekskluzywnym butiku, by utrzymać obydwoje i ma plan. Nie zawaha się wprowadzić go w życie angażując w swoje zamierzenia klan przyjaciółek.

Autorka, która definiuje siebie jako rzemieślnika słowa przygotowuje się do kolejnej tegorocznej premiery. 3 kwietnia ukaże się „Neon Café. Życie pełne barw”, pierwsza część z zaplanowanej trylogii. Treści Malwina Ferenz jeszcze nie zdradza.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl