wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 16:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Nie żyje Krystyna Meissner, wybitna reżyserka teatralna
Krystyna Meissner (19.06.1933—20.02.2022) fot. Nata Korenovskaia cc
Krystyna Meissner (19.06.1933—20.02.2022)

W wieku 89 lat zmarła Krystyna Meissner, wybitna reżyserka teatralna oraz twórczyni i dyrektorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog-Wrocław.

Reklama

Krystyna Meissner, reżyserka teatralna, szefowa teatrów w Zielonej Górze, Toruniu, Krakowie i we Wrocławiu. Pomysłodawczyni dwóch międzynarodowych festiwali teatralnych – Kontakt w Toruniu oraz Dialog – Wrocław.

Wratislavia Grato Animo – Wrocław z wdzięcznością

W październiku 2021 r. podczas obchodów 20-lecia MFT Dialog – Wrocław Krystynę Meissner uhonorowano „Wratislavia Grato Animo”. Należną jej laudację wygłosiła Olga Nowakowska, mówiąc m.in: – Charyzmatyczna, o wnikliwym spojrzeniu na świat i teatr, wizjonerka. W kuluarach mówią o niej Żelazna Dama polskiego teatru – a dla mnie osobiście mentorka. Dwadzieścia lat temu zaproponowała realizację festiwalu, którego głównym celem był niełatwy dialog i poszukiwania odpowiedzi na nękające nas pytania. Miejsce powstania festiwalu też nie było przypadkowe. To tu, we Wrocławiu, krzyżowały się różne wpływy – czeskie, polskie, niemieckie, żydowskie... Tutaj także rodziły się inspirujące inicjatywy artystyczne, zaś miasto zawsze było życzliwe i otwarte, na to, co nowe, oraz tolerancyjne wobec tego, co inne.

Wówczas prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, wręczając medal Krystynie Meissner, powiedział: – Chciałbym pani Dyrektor za te 20 ostatnich lat bardzo serdecznie podziękować i uczynić to naszym wrocławskim najwyższym wyróżnieniem, które mówi wszystko: „Wratislavia Grato Animo – Wrocław z wdzięcznością”.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl