wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 05:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Startuje Międzynarodowy Konkurs Szkła im. Horbowego
Szkło projektu prof. Zbigniewa Horbowego fot. Janusz Jaremen
Szkło projektu prof. Zbigniewa Horbowego

Imprezę organizuje Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu (OKiS) we współpracy z Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze i Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu, a celem jest promocja młodych artystów i twórczości związanej ze szkłem artystycznym, które jest tradycją Dolnego Śląska. Konkurs jest też hołdem dla prof. Zbigniewa Horbowego. Zgłoszenia należy nadsyłać do 30 września.

Reklama

Konkurs dla szkła artystycznego

Pomysłodawcami i dyrektorami Międzynarodowego Konkursu Szkła im. Horbowego są Igor Wójcik ze strony Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz dr Mariusz Łabiński ze strony Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, a trzecim dyrektorem Julita Zaprucka, ze strony Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

Celem Konkursu jest wsparcie i promocja światowego szkła artystycznego oraz szklarskiego designu jako dyscyplin mających szczególne znaczenie dla tradycji dolnośląskiego regionu.

Szklane arcydzieła we Wrocławiu. Co i gdzie warto zobaczyć

Przywołanie postaci patrona konkursu, prof. Zbigniewa Horbowego, wybitnego artysty i designera, wieloletniego rektora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu ma stać się w zamyśle organizatorów pomostem między historią oraz przyszłością tej wyjątkowej dziedziny sztuki.

Konkurs im. Zbigniewa Horbowego – zasady uczestnictwa

Konkurs jest dwuetapowy, otwarty i skierowany do osób pełnoletnich (mieszkających w Polsce lub zagranicą), które zgłoszą pracę konkursową z wymaganą dokumentacją. Nie trzeba mieć wykształcenia artystycznego. Grand prix to Dolnośląska Nagroda Główna w wysokości 25 tys. zł, ale będzie też wiele dodatkowych, m.in. rezydencje artystyczne i w warsztatach. 

Konkurs ma dwa etapy. W pierwszym przewidziano wstępną selekcję nadesłanych zgłoszeń przez jury, które będą zaprezentowane na wystawie, a w drugim etapie wybór nagrodzonych prac (na podstawie oryginałów prac w trakcie trwania wystawy konkursowej).

Zgłoszenie razem z wymaganą dokumentacją trzeba do 30 września wysłać na adres horbowy(at)okis.pl. Wstępną ocenę zgłoszeń oraz wybór prac do drugiego etapu jury sporządzi do 15 grudnia 2022 roku. Wystawa konkursowa odbędzie się w Galerii Geppart Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu oraz w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze w 2023 roku. Wydany zostanie także katalog z pracami laureatów. Regulamin konkursu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl