wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Kultura
 3. Aktualności
 4. Międzynarodowy Dzień Teatru. Zobaczcie, co obejrzeć online
Zespół Baletu Opery Wrocławskiej materiały organizatorów
Zespół Baletu Opery Wrocławskiej

W tym roku obchodzony po raz 59. i z pewnością wyjątkowy, bo widzowie nie mogą wspólnie usiąść w teatralnej przestrzeni, by zobaczyć spektakl o nim podyskutować. Alternatywą są propozycje teatrów w sieci. Polecamy Wam te wrocławskie.

Reklama

Międzynarodowy Dzień Teatru został ustanowiony z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI), by upamiętnić inaugurację Teatru Narodów – festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron „żelaznej kurtyny” (1957, Paryż). Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony co roku przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.

W tym roku o specjalne orędzie poproszono Pakistańczyka Szahida Nadima.

Reżyser i twórca Grupy Teatralnej Adźoka pisze w nim m.in., że teatr ma do spełnienia rolę, szlachetną rolę mobilizowania ludzkości, aby przestała osuwać się w otchłań. „Teatr ma zdolność wyniesienia sceny, przestrzeni, w której odbywa się spektakl, w sferę świętości. Musimy uzupełnić naszą duchową siłę; musimy zwalczać apatię, bezwład, pesymizm, chciwość i brak poszanowania dla świata, w którym żyjemy, dla planety, która jest naszym domem”.

Przeczytajcie piękne orędzie Szahida Nadima z Pakistanu na Międzynarodowy Dzień Teatru.

Propozycje online wrocławskich teatrów

Wrocławski Teatr Lalek

WTL zaprasza na inaugurację nowego cyklu online „Rodzinne niedziele z WTL-em”, przygotowanego specjalnie na czas kwarantanny. W wybrane niedziele na stronie teatru będzie można nieodpłatnie obejrzeć jeden ze spektakli. Na pierwszy ogień – 29 marca o 15.00 nagradzana sztuka „SAM czyli przygotowanie do życia w rodzinie” w reżyserii Jakuba Krofty z piękna główną rolą Grzegorza Mazonia, który skomponował też muzykę (i gra ją w spektaklu). 

Teatr Ad Spectatores

 • Na kanale youtube udostępnia komedię „Kwarantanna”, którą zespół nakręcił w 2015 roku w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. Premierowy pokaz odbył się w teatrze, a potem o filmie zaginął słuch. Tymczasem akcja jest wyjątkowo aktualna – bo rozgrywa się w 1963 roku, kiedy we Wrocławiu szalała epidemia ospy, a bohaterem jest dziennikarz Polskiej Kroniki Filmowej realizujący reportaż o Służbie Bezpieczeństwa.

„Chcąc być razem z wami w tych trudnych dniach, chcąc przynieść odrobinę uśmiechu i ukojenia oddaje wam, Drodzy Widzowie, nasz film. Usiądźcie wygodnie w fotelach, wirtualnie zaproście znajomych i przyjaciół, odpalcie youtuba i bądźcie razem z nami uczestnikami premiery internetowej naszego filmu” – zachęca Maciej Masztalski, reżyser, a a jednocześnie szef Ad Spectatores.

Opera Wrocławska

Na kanale youtube Opera Wrocławska udostępnia bezpłatnie swoje spektakle.

 • Obejrzymy na razie „Kopciuszka” mistrza opery buffy Gioacchina Rossiniego w reżyserii Iriny Brook i pod batutą Matteo Pagliariego. Spektakl, jak zapowiada opera, zachwyci inteligencją, humorem, muzykalnością, kapitalną grą aktorską śpiewaków, a także wirtuozerią orkiestry. 
 • Dla dzieci jest „Pchła szachrajka” w wersji operowej. Pełna humoru opowieść oczaruje nie tylko najmłodszych. Spektakl do muzyki Macieja Małeckiego w reżyserii Anny Seniuk. I, uwaga, wątek wrocławski, bo Pchła w swoich podróżach odwiedziła także stolicę Dolnego Śląska!
 • Dla fanów baletu jest „Wieczór polski”, baletowy hołd złożony twórcom muzyki polskiej. Autor, Emil Wesołowski, oparł swą choreografię o Koncert f-moll op. 21 F.Chopina. To niecodzienne połączenie współczesnego tańca z romantyczną partyturą koncertu.

Teatr Muzyczny Capitol

 • Na profilu FB uwalnia dla widzów online rozmaite rarytasy. W Międzynarodowy Dzień Teatru – Koncert Galowy „...rewolucyjna!” w reżyserii Agaty Dudy-Gracz sprzed 10 lat, który miał premierę podczas 31. Przeglądu Piosenki Aktorskiej. W obsadzie m.in. Marta Stebnicka, Dorota Pomykała, Ewa Ziętek, Tomasz Kot, Wojciech Mecwaldowski, Mirosław Zbrojewicz. „…rewolucyjna!” dostępna będzie przez tydzień, do 2 kwietnia.
 • Cały czas dostępny jest spektakl „Śmierdź w górach” w reżyserii Konrada Imieli i Cezarego Studniaka – „skamerowany” w 2008 r. z dawką absurdu, uśmiechu, humoru – niezbędną nie tylko teraz.

Wrocławski Teatr Współczesny

 • Udostępnia na FB m.in. link do spektaklu Jana Klaty „Transfer”W głośnym przedstawieniu (premiera w 2006 roku) dawni i dzisiejsi wrocławianie opowiadają o swoich losach wplecionych w historię powojennych wypędzeń. Mateusz Demski pisał o „Transferze”, że to żywe archiwum; powodująca niepohamowane drżenie opowieść o losach wojennych i powojennych Polaków oraz Niemców (..) którzy tracą w oczach Klaty narodowość, jawią się po prostu jako ludzie, którzy po latach milczenia dzielą się osobistymi doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat życia w czasach przygniatających, bolesnych, nieludzkich.

Wrocławski Teatr Pantomimy

 • W weekend 3, 4 i 5 kwietnia teatr udostępni na swoim kanale na YouTube przedstawienie „Pustka. Pustynia. Nic.” w reżyserii Leszka Bzdyla. – Gramy zgodnie z planem, z tą różnicą, że spotykamy się przed monitorami – zapowiada zespół. Nagranie dostępne będzie w weekend 3-5 kwietnia od godz. 19:00. Link do rejestracji przedstawienia zespół wrzuci do tego wydarzenia, na stronę www teatru oraz na kanały społecznościowe.

Wrocławski Teatr Komedia

 • Z niespodzianką dla widzów. – W związku z dużą ilością zapytań i próśb o udostępnienie naszych spektakli, wrzucamy prawdziwą perełkę – archiwalne, 8-minutowe nagranie spektaklu „Pomoc domowa” w technologii VR. Wybierzcie swoją kamerę i oglądajcie – zachęca zespół WTK.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl