wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 17:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Literacka Nagroda Nobla dla amerykańskiej poetki Louise Glück

Literacka Nagroda Nobla dla amerykańskiej poetki Louise Glück

Redakcja www.wroclaw.pl,

Grafika ze strony noblowskiej ilustracja Niklasa Elmeheda cc
Grafika ze strony noblowskiej

Punkt o godzinie 13.00 Akademia Noblowska ogłosiła nazwisko tegorocznego laureata w dziedzinie literatury i tym razem członkowie szacownego gremium znowu zaskoczyli, bo nazwiska amerykańskiej poetki Louise Glück nie było w żadnych bukmacherskich prognozach. Wiadomo, że autorka była zaskoczona, ale zadowolona. W Polsce nie wydano dotąd tomu jej wierszy, tłumaczyła je m.in. Julia Hartwig. 

Reklama

Nobel za „wyraźny głos poetycki”

W przednoblowskich prognozach i rankingach wskazywano m.in. na kanadyjską pisarkę Margaret Atwood (ją też wybrali czytelnicy głosujący w naszym noblowskim plebiscycie), rosyjską prozaiczkę Ludmiłę Ulicką, ale przewidywano też, że nagrodę otrzyma wreszcie literat z Czarnego Lądu. Z kolei internauci wypowiadający się w noblowskich mediach społecznościowych wyraźnie sugerowali, że warto docenić któregoś z azjatyckich pisarzy lub poetów. 

Werdykt Akademii Noblowskiej jednak znowu zaskoczył, bo choć Louise Glück zdobyła kluczowe amerykańskie nagrody literackie – Pulitzera (w 1993 roku), czy National Book Award (w 2014 roku) jej nazwiska nie wymieniano na liście potencjalnych kandydatów do literackiej Nagrody Nobla. 

Louise Glück jest szesnastą kobietą i piątą poetką (po Grazii Deledzie, Gabrieli Mistral, Nelly Sachs i Wisławie Szymborskiej), która otrzymuje najważniejszy literacki laur na świecie. W uzasadnieniu wyróżnienia Akademia Noblowska napisała, że przyznaje Amerykance nagrodę za „wyraźny głos poetycki, który z nienachalnym pięknem czyni indywidualną egzystencję uniwersalną”.

Poetka, która kocha mitologię

Laureatka urodziła się w 1943 roku w Nowym Jorku, a wychowała na Long Island w rodzinie o żydowskich korzeniach (dziadkowie poetki wyemigrowali z Węgier). To rodzicom Louise Glück zawdzięczała wprowadzenie w literaturę i miłość do greckiej mitologii, która w jej twórczości będzie niejednokrotnie powracała. Autorka 12 tomów poezji zadebiutowała w 1968 roku książką „Firstborn”, która wzbudziła sporo kontrowersji, ale krytycy podkreślali „mistrzowskie opanowanie języka i wirtuozerię w operowaniu rymem i rytmem”.

Do kolejnych docenionych tomów należą m.in. „The House of Marshland” z 1975 roku, czy o dekadę późniejszy „The Triumph of Achilles” z tematami z mitów, baśni i Biblii. W tomie „Ararat” (1990) ważny jest wątek rodziny i wnętrza. Wśród najnowszych książek poetyckich jest „Faithful and Virtuous Night” z 2014 roku. 

W Polsce wiersze Louise Glück znajdziemy w antologii „Dzikie brzoskwinie” Julii Hartwig, która wybrała do tego zbioru trzy utwory, m.in. „Erosa”. Po werdykcie Akademii Noblowskiej możemy się jednak spodziewać wydania całego tomu jej wierszy.  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl