wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. „KinoUkraina” czyli najnowsze kino ukraińskie w DCF
„KinoUkraina” czyli najnowsze kino ukraińskie w DCF

19 stycznia Dolnośląskie Centrum Filmowe rozpoczyna nowy cykl dedykowany kinu ukraińskiemu. W DCF będzie można zobaczyć najlepsze osiągnięcia filmowe naszego wschodniego sąsiada. Na początek „Na złamanie karku” Maryny Stepanskiej z 2017 r. 

Reklama

Kino ukraińskie, którego wizytówkami stały się w swoim czasie dzieła Ołeksandra Dowżenki, Siergieja Paradżanowa czy Kiry Muratowej, przeżywa w ostatnich latach swój renesans. DCF chce regularnie przybliżać obrazy, które tworzą nową jakość kinematografii ukraińskiej. Będą to dzieła, które odważnie mierzą się z rodzimą rzeczywistością, a jednocześnie zapewniają Ukrainie własne miejsce na światowej mapie kina uniwersalnego.

19 stycznia o godzinie 20:00 DCF zaprasza na inaugurację cyklu, w ramach której odbędzie się pokaz filmu „Na złamanie karku” Maryny Stepanskiej połączony z prelekcją na temat kina ukraińskiego. Bilety ulgowe kosztują 16 zł, normalne 20 zł.

Kuratorem cyklu jest dr Anna Ursulenko – slawistka, adiunkt w Zakładzie Ukrainistyki IFS Uniwersytetu Wrocławskiego, kuratorka przeglądu kina ukraińskiego w ramach projektu „Pociąg do Ukrainy” (2011). Cykl będzie się odbywał pod patronatem Ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczyci. 

„Na złamanie karku”

to dramat, którego akcja rozgrywa się w bardzo trudnym dla państwa i społeczeństwa ukraińskiego 2014 roku. Twórcy idą jednak pod prąd, na pierwszy planie sytuując przestrzeń intymnych relacji i przeżyć osobistych. Dwudziestosiedmioletni „niebohaterowie” próbują dokonać wyboru w warunkach „bohaterskiego czasu”. Jest to debiut filmowy Maryny Stepanskiej, która jest także autorką scenariusza. Wysublimowany język filmowy oraz oryginalne spojrzenie artystki świadczą o tym, że mamy do czynienia z narodzinami nowej indywidualności w świecie kina.

Wyprodukowany w 2017 roku film został wyróżniony m.in podczas francuskiego festiwalu Premiers Plans d'Angers (nagroda publiczności), rumuńskiego Ceau, Cinema! Festival de Buzunar (nagroda publiczności i za najlepszy debiut) oraz Burgas International Film Festival (pierwsza nagroda). Obraz został także zakwalifikowany do konkursu głównego 52. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach.

materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl