wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Kino dla Olega Sencowa
Kino dla Olega Sencowa

W poniedziałek, 23 lipca, o godz. 18.30 w kinach sieci Helios (we Wrocławiu Helios Magnolii oraz Helios Bielany) można obejrzeć film „Proces: Federacja Rosyjska vs Oleg Sencow”. Dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany rodzinie Olega Sencowa, ukraińskiego reżysera, skazanego na 20 lat łagru.

Reklama

 „Proces: Federacja Rosyjska vs Oleg Sencow” to estońsko-polski film dokumentalny, opowiadający historię ukraińskiego reżysera skazanego przez wojskowy sąd Rosji na 20 lat łagru o zaostrzonym rygorze za rzekomą działalność terrorystyczną.

Proces. Federacja Rosyjska vs Oleg Sencow

Dokument / Inne
Termin od 23 lipca 2018 do 23 lipca 2018

Miejsce Helios Magnolia Park

Zobacz

#FreeSentsov

- Choć obserwujemy Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Rosji, to pamiętamy, że w rosyjskich więzieniach jest grupa niewinnych osób, którzy protestowali i protestują przeciw rosyjskiej agresji – mówił we Lwowie pod koniec czerwca prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

fot. UM Wrocła

– Dziękuje, że nas wspieracie, że pamiętacie o Sencowie, dziękuję, że jesteście z nami. Apelujcie, piszcie, aby uniewinnić reżysera - dodawał mer Lwowa Andrij Sadowyj.

Więcej czytaj tutaj: Rocznica zamordowania profesorów lwowskich i krasnal Życzliwek we Lwowie

Oleg Sencow

Jako reżyser zadebiutował w 2012 r. W 2014 roku został aresztowany na Krymie pod zarzutem planowania działań terrorystycznych i przewieziono do Moskwy. Sencow odrzucił te oskarżenia. W sierpniu 2015 roku został skazany na 20 lat łagruo zaostrzonym rygorze.

W połowie maja tego troku rozpoczął głodówkę. Warunkiem jej zakończeni ma być wolność dla 64 ukraińskich więźniów politycznych znajdujących się w rosyjskich więzieniach.

– Pytanie o Olega Sencowa i innych więźniów sumienia to pytanie również o ludzką solidarność – mówiła Iryna Podolyak, deputowana do Rady Najwyższej Ukrainy podczas Festiwalu Wolności na początku czerwca we Wrocławiu.  

W kampanię na rzecz uwolnienia reżysera zaangażowali się m.in Agnieszka Holland czy Pedro Almodóvar, a także Europejska i Polska Akademia Filmowa – deklaracje solidarności z więźniem padły m.in. podczas wręczania nagród Akademii we Wrocławiu w 2016 r.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl