wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Jubileusz 70-lecia Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Uczelnia świętuje
Na zdjęciu od lewej: rektor AM prof. Grzegorz Kurzyński, Marek Pijarowski, Marzena Diakun, Krzysztof Pełech, Tadeusz Strugała. Dolny rząd od lewej: Agnieszka Franków-Żelazny, Jan Jakub Bokun, Aleksandra Kurzak, Cezary Duchnowski i Agata Zubel materiały organizatorów
Na zdjęciu od lewej: rektor AM prof. Grzegorz Kurzyński, Marek Pijarowski, Marzena Diakun, Krzysztof Pełech, Tadeusz Strugała. Dolny rząd od lewej: Agnieszka Franków-Żelazny, Jan Jakub Bokun, Aleksandra Kurzak, Cezary Duchnowski i Agata Zubel

Rektor Grzegorz Kurzyński, dyrygenci Marek Pijarowski, Tadeusz Strugała i Marzena Diakun, sopranistka Aleksandra Kurzak, sopranistka i kompozytorka Agata Zubel, kompozytor Cezary Duchnowski, klarnecista Jan Jakub Bokun, chórmistrzyni Agnieszka Franków-Żelazny - to tylko niektórzy spośród wielu setek absolwentów uczelni muzycznej, która świętuje 70-lecie koncertem i specjalnymi projektami.

Reklama

„Dziewiąta” Beethovena pasuje idealnie

Na nadzwyczajny koncert symfoniczny w Narodowym Forum Muzyki bilety wyprzedały się błyskawicznie, pozostałą pulę zarzerwowano dla kadry i absolwentów Akademii Muzycznej. W programie IX Symfonia Ludwiga van Beethovena. – Długo myśleliśmy, w jaki sposób skonstruować program jubileuszowego wieczoru i wybraliśmy właśnie tę symfonię. Najlepiej konsoliduje siły naszej uczelni – orkiestrę, połączone chóry – Feichtinum, im. Stanisława Krukowskiego i Senza Rigore – oraz solistów – wyjaśnia rektor Grzegorz Kurzyński, pianista i, co w tej sytuacji szczególnie ważne, absolwent wrocławskiej uczelni w klasie profesora Włodzimierza Obidowicza. – Nie sprawimy zawodu – żartuje.

Symfonia manifestacją jedności

Dyrygent Marek Pijarowski, wieloletni pedagog uczelni i jej absolwent poprowadzi wykonanie arcydzieła Beethovena. – To piękny moment jubileuszu, integracja wszystkich wydziałów, a do chóru zaprosiliśmy absolwentów i pedagogów, wielu z nich bardzo chciało w tym wydarzeniu uczestniczyć – podkreśla Maestro, który przez lata prowadził orkiestrę Filharmonii Wrocławskiej. Profesor Pijarowski zwraca też uwagę na przesłanie symfonii. – Abyśmy wszyscy byli braćmi, zjednoczyli się, więc w momencie, kiedy na świecie rozgrywa się tyle konfliktów, to taka nasza manifestacja, by być razem – dodaje.

Uczelnia z bogatą przeszłością

A wspólnie muzycy wrocławskiej uczelni jednoczą się już od 70 lat, a ściślej od 1948 roku, kiedy powołano Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną z Wydziałem Pedagogicznym, do którego rok później dołączono Wydział Wokalny, kolejny rok potem Wydział Instrumentalny i Teorii Muzyki z sekcją dyrygentury. W 1973 wystartował Zakład Muzykoterapii, jedyny taki w Polsce przez następne ćwierć wieku! W 1981 roku, mimo niełatwej sytuacji w kraju, Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna stała się Akademią Muzyczną i zyskała patrona, wybitnego XIX-wiecznego skrzypka Karola Lipińskiego (który za granicą konkurował wytrwale z wielkim Niccoló Paganinim). 

Jednym z najważniejszych wydarzeń były (w 1993 roku) przenosiny z niewielkiego budynku przy Powstańców Śląskich 204 (obecnie mieści się tam pięciogwiazdkowy Platinum Palace) do gmachu przy pl. Jana Pawła II. Druga taka rewolucja zdarzy się już w XX wieku, kiedy Akademia zacznie się rozbudowywać od strony ul. Zelwerowicza. Dziś w budynku D mieści się Zakład Muzyki Jazzowej, w budynku E m.in. nowoczesna sala koncertowa, a w budynku F nowa siedziba Wydziału Wokalnego.  

Wybitni absolwenci na wagę złota

W ciągu 70 lat mury uczelni opuściło wielu znamienitych absolwentów, w tym obecny rektor, profesor Grzegorz Kurzyński. Do najbardziej znanych na świecie należy, z pewnością, sopranistka Aleksandra Kurzak, gwiazda światowych scen operowych, kompozytorka i śpiewaczka Agata Zubel, której utwory podbijają nie tylko jury międzynarodowych konkursów, ale i serca fanów muzyki współczesnej, zwłaszcza elektroakustycznej. Dyrygenci Marek Pijarowski i Tadeusz Strugała zrobili spore kariery, koncertowali w wielu prestiżowych salach. Dziś sporą karierę w dyrygenturze robi Marzena Diakun (laureatka plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia).

Instrumentaliści, którzy zachwycają to zwłaszcza silna gitarowa reprezentacja z Krzysztofem Pełechem na czele, ale i klarnecista Jan Jakub Bokun (laureat plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia), czy chórmistrzyni Agnieszka Franków-Żelazny (laureatka plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia) odpowiedzialna za wiele spektakularnych sukcesów nie tylko Chóru NFM, ale wszystkich prowadzonych przez siebie zespołów wokalnych.

Uczelnia może się też pochwalić wieloma fascynującymi młodymi muzykami, przed którymi drzwi do kariery stoją otworem, jak przed Aleksandrem Kobusem.

Co planuje Akademia Muzyczna w ramach jubileuszu

  • X Studencki Festiwal Pianistyczny (28 stycznia - 3 lutego 2019 r.), Sala Koncertowa AMKL
  • Mistrzowski Kurs Dyrygencki Maestro Jerzego Maksymiuka+ koncert Akademickiej Orkiestry Kameralnej pod batutą kursantów Maestro Jerzego Maksymiuka (27-30 marca 2019 r.)
  • Europejskie Forum Saksofonowe (29-31 marca 2019 r.)
  • Festiwal Studenckiego Teatru Operowego (1-14 kwietnia 2019 r.)
  • W programie: M. Ravel - Dziecko i czary; W. A. Mozart - Don Giovanni; W. A. Mozart - Wesele Figara; Moniuszko – Karmaniol (premiera); Lipiński – Kłótnia przez zakład (premiera)
  • Nadzwyczajny Koncert Symfoniczny – zamknięcie obchodów 70-lecia Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (18 maja 2019 r.; Sala Koncertowa AMKL), wykonawcy: Akademicka Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Maestro Mieczysława Gawrońskiego

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl