wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Gdzie zabrać dzieciaki w czerwcu? Na spektakle Festiwalu Dziecinada
Festiwal Dziecinada potrwa we Wrocławiu od 9 do 12 czerwca fot. Marcin Jędrzejczak
Festiwal Dziecinada potrwa we Wrocławiu od 9 do 12 czerwca

U progu lata i wokół Dnia Dziecka szykują się dwie duże imprezy teatralne dla najmłodszych. Od 28 maja 6. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci, a od 9 do 12 czerwca wyczekiwany Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci, czyli Dziecinada. W tym roku, poza polskimi, z przedstawieniami grup z Czech, Hiszpanii, Litwy, Norwegii i Słowacji. Na spektakle wybierzemy się w kilka lokalizacji – od placu przed Impartem po Scenę na Świebodzkim.

Reklama

Dziecinadę organizują wspólnie (już po raz dziewiąty) Fundacja na Rzecz Wspierania Kultur Alternatywnych i Ekologicznych oraz Strefa Kultury Wrocław. Jak zawsze dedykowana jest przede wszystkim dzieciom, ale również ich rodziców, opiekunom i całym rodzinom. 

– Tegoroczna edycja będzie muzyczna, wielobarwna, zaangażowana, zaskakująca. Sensoryczne spektakle, z bardzo bliską, nawet z zacierającą się relacją aktor-widz, kontrastować będą z plenerową, skąpaną w słońcu imprezą – zapowiada producentka festiwalu Wiktoria Wiktorczyk. 

Podkreśla, że podczas Dziecinady tradycja spotka nowoczesność, a nastrojowy teatr ulicznych wagabundów zostanie zmiksowany ze sztukami czerpiącymi inspiracje z popkultury, z kolei duże widowiska zestawione będą ze spektaklami, które przekonają widzów, że cały teatralny świat może z powodzeniem zmieścić się w małym pudełku, a w niewielkich miniaturach kryje się wielki, teatralny potencjał.

Najwięcej atrakcji przyniesie weekend (11-12 czerwca), podczas którego na placu przed Impartem zostanie uruchomiona strefa dla karnetowiczów. Tam oprócz spektakli także warsztaty, animacje, pokazy, a nawet koncert dla małych i dużych w wykonaniu zespołu Czereśnie.

Pełny program i bilety na wydarzenie są dostępne na stronach: www.dziecinada.wroclaw.pl, www.strefakultury.pl oraz www.eventim.pl.

Jakie spektakle Dziecinady polecamy

Polecamy w piątek, 10 czerwca 

„Kazio Sponge Show. Palec pod budkę!”, Fundacja Proces Postaci (dla dzieci 3+)

Centrum na Przedmieściu, scena formalna, godz. 11.00 oraz 18.30

Tę postać znają nie tyle mali, ile duzi wrocławianie, bo Kazio Sponge, dzieło lalkarki Anny Makowskiej-Kowalczyk (mówiący jej głosem) komentuje dla dorosłych rzeczywistość, zarówno lokalną, jak i nieco bardziej globalną.

Tym razem jednak, po raz pierwszy, Kazio (6-letni gaduła i ważniak) zaprasza widzów do swojego świata, by wspólnie zmierzyć się z dziecięcymi mitami i problemami. Towarzyszy mu Mazi (czyli Grzegorz Mazoń)– multiinstrumentalista i przyjaciel-magik, który mając jedynie dwie ręce i looper, potrafi zrobić muzykę z linijki, puszki Coca-Coli, lakieru do włosów.

Spektakl „Palec pod budkę!” to zabawa teatrem lalek, muzyką, słowem i w nieustannej interakcji z widzami. Teraz małoletnimi.

„Donna Quixota”, Pina Polar (dla dzieci 4+)

Centrum na Przedmieściu, patio, godz. 16.30

Przedstawienie polsko-portugalskie „Donna Quixota” jest zainspirowane, rzecz jasna, słynną książką o błędnym rycerzu z La Manchy autorstwa Miguela de Cervantesa, a obejrzymy spektakl teatralno-cyrkowy z elementami współczesnej klaunady.

Oto Pina, właścicielka Antykwariatu, przenosi się w świat książkowej fantazji, gdzie wszystko jest możliwe. Wśród ukochanych książek są „Alicja w krainie czarów”, „W 80 dni dookoła świata”, „Wyspa skarbów”, „Drakula” i „Don Kichote”. Ekscentryczna sprzedawczyni interpretuje książki za pomocą cyrku, magii oraz swojej wyobraźni.

Pina tak bardzo zachwycona jest historią rycerza błędnego, że staje się Donną Kichotą, która walczy ze stworzonym przez siebie wiatrakiem i musi zmierzyć się z nieszczęśliwym końcem. 

„Nowe Szaty Króla”, Teatr Animacji w Poznaniu (dla dzieci 8+)

Impart, scena w podwórku, godz. 19.00

Wersja teatralna słynnej baśni Andersena o królu-modnisiu i jego krawcach-oszustach. Autorka tekstu, Malina Prześluga, postanowiła zbadać, dlaczego właściwie król tak kocha piękne stroje, dlaczego za wszelką cenę otacza się przedmiotami, pragnie tylko mieć, posiadać i wyglądać? Co sprawiło, że zapomniał o tym, co naprawdę ważne, o celebracji życia, o bliskich? Czy dziś, w dwudziestym pierwszym wieku nie spotykamy wokół siebie jemu podobnych „króli”? A może sami nimi jesteśmy?

„Nowe Szaty Króla” w reżyserii Artura Romańskiego to lalkowo-aktorski musical familijny, w którym klasyczna baśń staje się przyczynkiem do opowiedzenia o nas samych. 

Polecamy w sobotę, 11 czerwca

„Cyrk Absence”, Absence (dla dzieci 4+)

Teatr Polski, scena na Świebodzkim, godz. 12.00 oraz 19.30

W norweskim Cyrku Absence w reżyserii Jo Strømgrena obejrzymy wesołych klaunów, bliźniaki syjamskie, mistycznego magika i brodatą damę – i połączymy siły, aby pokonać chciwego dyrektora cyrku i jego poplecznika, goryla.

To historia o cyrku i jego artystach, a w ich cieniu jest biedny pomocnik kelnera, który marzy o tym, by dołączyć do nich na ringu. Kiedy chciwy dyrektor cyrku oszukuje artystów, chłopiec pragnie ujawnić jego niecne plany. Walka będzie naprawdę emocjonująca!

„Mary, łowczyni skamielin”, Teatr Baj w Warszawie (dla dzieci 7+)

Impart, scena w podwórku, godz. 14.00

Historia Mary Anning (żyła na przełomie XVIII i XIX wieku w południowej Anglii), która odkryła skamieliny, ale na jej odkryciach skorzystali przede wszystkim mężczyźni-naukowcy.

Bohaterka sztuki Aleksandry Zielińskiej jest dziewczynką o wielkiej wiedzy i szczęściu (zazdrości jej tego dwóch nie całkiem poważnych, ale za to całkiem sprytnych paleontologów, odkupujących od niej jej archeologiczne odkrycia).

Mary całe dnie spędza nad morzem szukając znaków mijającego czasu. Mówi, że po odejściu ukochanego taty sama czuje się trochę skamieliną. To jej wrażliwość i czułość na przeszłość sprawiają, że odkrywa ślady do tej pory niewidoczne dla innych.

Pokaz pracy artystycznej Brave Kids Gaj / Lelenfant (dla rodziny)

Centrum na Przedmieściu, patio, godz. 15.00, wstęp wolny

Kilkunastominutowy performance przygotowany przez uczestników Brave Kids (w okresie kwiecień – czerwiec w ramach projektu „PROMOCJA WROCŁAWIA POPRZEZ REALIZACJĘ PROJEKTU BRAVE KIDS WE WROCŁAWIU”, dofinansowanego ze środków Gminy Wrocław) pozwoli poznać dziecięco-artystyczną stronę Wrocławia.

 Podobno słonie (z francuskiego: l’éléphant) to najbardziej pokojowe, mądre i przyjacielskie istoty na ziemi. Zupełnie jak dzieci! (z francuskiego: l’ enfant).

Uczestnicy biorący udział w projekcie, choć znacznie mniejsi od słoni, wykazują się równie wielkim sercem podczas wspólnego tworzenia artystycznych spektakli.

Polecamy w niedzielę, 12 czerwca

„Bleee… „, Teatr Baj Pomorski w Toruniu (dla dzieci 6+)

Impart, scena w podwórku, godz. 11.00 oraz 16.00

Sztuka Maliny Prześlugi o Motylku wyrzuconym z Królestwa Motyli i skazanym na odsiadkę w autobusie na pętli przy ul. Kaczej. Historia o tym, że każdy z nas jest wyjątkowy i wartościowy.

Nawet jeśli pająk nie ma nóg, osa żądła, poczwarka motyla wstydzi się wyjść z kokonu, bo uważa, że jest za gruba, dwa karaluchy brzydko pachną, a tajemnicza istota ma dziwne imię Ble. Muzyczny spektakl dla dzieci inspirowany musicalem Milosa Formana „Hair”, dużo w nim śpiewu, muzyki i tańca.

„7 Circles / 7 kręgów”, Kauno Miesto Kamerinis Teatras (dla dzieci 3+)

Teatr Polski, scena na Świebodzkim, godz. 13.00 oraz 16.00

„7 kręgów” teatru z Litwy to muzyczny spektakl ruchowy dla najmłodszych dzieci i ich rodziców i wspaniała okazja, by wyjść z domu, a dzieci doświadczyły czegoś nowego.

Przy tradycyjnej muzyce na żywo, wraz z twórcami spektaklu czekają nas medytacyjne rytuały i zabawy.

Połączenie tańca nowoczesnego i tradycyjnego, animacji wideo, gry z przedmiotami, autentycznych instrumentów muzycznych i polifonicznego śpiewu na żywo w tym spektaklu tworzy przyjemny i zabawny rytuał.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl