wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. 27 wrocławskich mostów. Projekt ESK 2016
Mosty Wrocławia 2015 materiały prasowe
Mosty Wrocławia 2015

27 mostów i kładek zamieni się w najbliższą sobotę w żywe przestrzenie dla sztuki. Mosty zagrają w rytmie miłości, będą iluminowane, połączą wrocławian i Dolnoślązaków, zachęcą do artystycznej aktywności. Specjalnie dla Was dokładny przewodnik po tym, co będzie się działo 20 czerwca w mieście.

Reklama

Specjalne tramwaje na "Mosty"

Mosty można oglądać przemieszczając się pieszo, rowerami, samochodami albo specjalnie dedykowanymi (darmowymi!) tramwajami. Pierwszy (z reklamą projektu "Mosty") będzie co pół godziny kursował na trasie Leśnica - ZOO i z powrotem. Drugi ("Baba Jaga" i "Juliusz") przejedzie swoją stałą trasą (z pl. Teatralnego do ul. Kopernika), ale tym razem za te przyjemność nie zapłacimy!

Mosty - opisy wydarzeń

Wyspa Piasek – projekt „Wszyscy na most. Portret generacji”

Weź łyżkę tego, łyżkę tamtego i odpowiednią ilość wody - przygotowanie dawnej fotografii szlachetnej przypominało przepis kucharski.

Na Wyspie Piasek zbudowano najprawdopodobniej największy aparat fotograficzny na świecie. Obiektyw z brytyjskiego myśliwca spitfire (fotografowano z niego zbombardowane miejsca do dokumentacji), a płachta, którą dawniej nakrywał się fotograf jest wielkości... domku, do którego można wejść.

Mosty

Zdjęcie wykonywane są techniką mokrego kolodionu, wymagającą bardzo mocnego naświetlania.

Mosty 2015

W ten sposób wykonano zdjęcie wielopokoleniowej rodzinie Kobylarz-Muda-Dec. Nestorka rodu Krystyna Kobylarz ma 79 lat, a najmłodsza Łucja Muda ma 2 tygodnie. Po godz. 19 wszystkie wykonane fotografie będzie można obejrzeć na specjalnej prezentacji.

godz. 8.00-19.00

Ciekawostka dla fanów fotografii, bo na wyspie Piaskowej zobaczą największy zbudowany ciemnio-aparat. Wszystko po to, by w technice mokrego kolodionu sfotografować 10 wrocławskich i dolnośląskich wielopokoleniowych rodzin tak, jak niegdyś fotografowano ich przodków pod koniec XIX wieku (robił to ambrotypista podczas kilku sekund naświetlania i potem efekt utrwalał na szkle). Dzięki specjalnej konstrukcji ciemnio-aparatu każdy przechodzień będzie mógł zajrzeć do ciemni i dokładnie prześledzić proces powstawania unikatowego egzemplarza fotografii.

Most Tumski – projekt „Puls miłości”

To dobra propozycja dla tych, którym nie przeszkadza trochę hałasu. W pobliżu kościoła NMP na Piasku rytm wybijają bębny, a dokładnie 6 bębniarzy, którzy zmieniają się co 2 godziny przez 24 na dobę (od piątku, 19 czerwca do północy, w sobotę 20 czerwca). Bębny są autorstwa Wojtka Sówki, znanego konstruktora instrumentów muzycznych i rzeźbiarza. Można też spróbować swoich sił i trochę... pobębnić.

Warsztaty dla każdego przewidziano o godz. 14. O godz. 16.30 i 22.30 zaplanowano koncerty z bębnami, klarnetami i saksofonami, wystąpi Ziut Gralak.

Mosty 2015

godz. 00.00 (w piątek 19 czerwca) - 00.00 (sobota 20 czerwca)

Nie tylko kłódki świadczą, że Most Tumski jest Mostem Miłości. O tym przekonają nas też autorzy projektu z multimedialnym performansie „Puls miłości” (przez 24 godziny na Wielkich Bębnach Teatru Makata wybijany będzie rytm serca). Każdy, kto przyjdzie może wziąć udział w warsztatach bębniarzy, a także wpisać na specjalnej fladze swoje miłosne intencje dla świata.

Most Pokoju – projekt „Pomrowa+Personalnie”

To dzieło studentów wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Zbudowali oni konstrukcję w kształcie kokonu, która nawiązuje do wyglądu mostu z czasów Festung Breslau. W środku są ruchome zdjęcia wrocławian.

Mosty 2015

godz. 9.00-22.00

Sala wystawiennicza na moście? Owszem, bo za prawą autorów projektu będą  na nim pawilony wystawowe o kształcie przywodzącym na myśl poruszającego się ślimaka. W środku znajdziemy fotografie wrocławian – amatorskie i profesjonalne, wszystkie w dużym formacie. Wycieczka mostem połączy wrocławian z różnych pokoleń, a otoczenie (widok na najważniejsze punkty miasta) wpisze wszystko w miejski kontekst.

Most Zwierzyniecki (przystanek przy moście Zwierzynieckim / przystanek Politechnika Wrocławska, budynek C-13 / pl. Społeczny przy Poczcie Głównej / Rynek – pl. Gołębi) – projekt „Kopiuj-Wklej”

Most waży ponad tonę, ma 3 m szerokości, 15 m długości i 3,5 m wysokości - jest wspólnym dziełem studentów ASP i Politechniki Wrocławskiej. Most zbudowano z rurek stalowych (góra) i plastiku (dół). Pylony wykonano z żywicy. Konstrukcja jest imitacją Mostu Zwierzynieckiego w skali 1:4. Konstrukcja przejedzie spod Politechniki do wrocławskiego rynku, gdzie będzie można ją oglądać do 24 czerwca.

Mosty 2015

godz. 10.00-24.00

Sto lat temu budowniczowie Mostu Zwierzynieckiego przenieśli formę o 30 metrów dalej. W sobotę 20 czerwca zbudowana w skali 1:4 replika Mostu Zwierzynieckiego (3m szerokości, 3m wysokości i 15m długości) będzie podróżowała na trasie Most Zwierzyniecki – ulica Oławska, a przewozić ją będą ludzie, podobnie jak przed laty. W miejscach postoju zaplanowano różne ciekawe atrakcje.

Stary Most Mieszczański – projekt „A ten most to brama”

godz. 13.00-21.00

Performance, występy aktorów, scenografia z epoki i kostiumy, a wszystko, by opowiedzieć o czterech punktach zwrotnych w historii mostu – powstaniu mostu (1867), okresie międzywojennym, latach 50. oraz 60. i czasie budowy nowych Mostów Mieszczańskich (1997) i pokazać efekt pracy z mieszkańcami Nadodrza oraz Kępy Mieszczańskiej.

Kładka Złotnicka – projekt „Drzewa umierają stojąc…”

godz. 11.00-16.00

Most jako brama do zielonego raju, czyli parku Złotnickiego i Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy. Tak postanowili uczniowie Gimnazjum nr 13 im. Unii Europejskiej pragnący zwrócić uwagę na ekologiczny aspekt swojego projektu. Po przejściu kładki będzie można skosztować owoców prosto z drzewa i posłuchać piosenek ekologicznych oraz występu szkolnego zespołu rockowego „Crossover”.

Kładka św. Antoniego – projekt „Grający most. Melodie wspomnień i marzeń”

godz. 14.00-18.00

Była wesoła parada (jedna na lądzie, druga na wodzie-przypłynięto kajakami) - obydwie dotarły na kładkę św. Antoniego. Zbudowano na niej specjalną bramę (przechodzili przez nią uczestnicy projektu "Grający most. Melodie wspomnień i marzeń"). Kto występował na drewnianej kładce? Panie w dojrzałym wieku (w repertuarze jedna z nich miała nawet przebój Edith Piaf), romskie dziewczynki i raperska młodzież.

Niewielką przestrzeń kładki pokryto bibułowymi kwiatami, a mikrofon wędrował z rąk do rąk. Nikt się nie wstydził występować, publiczność nagradzała brawami, a miejsce, które ukochali sobie mieszkający niegdyś w okolicy Romowie stało się sceną, która łączy pokolenia. 

Wszystkie szczegóły na temat projektu znajdziecie tutaj.

Kładka przy Śluzie Opatowickiej – projekt „Hug”

godz. 12.00-20.30

Budowla hydrotechniczna, a na niej Karina Marusińska wymyśliła projekt „uściskowy”, by zwrócić uwagę na problemy ludzi w dużej mierze wykluczonych. Publiczność zetknie się z nimi za sprawą m.in. porcelanowych odcisków dłoni, jakie znajdą się w barierkach kładki. 

Parking przy Stadionie Wrocław – projekt „Kino pod WrocMilą”

godz. 22.30-00.30

We Wrocławiu nie było jeszcze kina samochodowego z prawdziwego zdarzenia, ale to się zmieni. Start projektu 20 czerwca na parkingu przy stadionie. Na membranie obiektu obejrzymy film „Mosty” w reżyserii Mateusza Kowalskiego.

Uwaga! Zaproszenia na "Kino pod WrocMilą" są do bezpłatnego odbioru w Barbarze (ul. Świdnicka 8b). Ilość miejsc na parkingu ograniczona.

  • Kładka Kapeluszników (okolice ul. Kazimierza Wielkiego, ul. Widok i Parku Staromiejskiego)

godz. 15.00-23.00

Kładka Kapeluszników to oryginalna nazwa…wymyślona. Mobilny most zobaczymy na skrzyżowaniu Kazimierza Wielkiego z ulicami Widok i Szewską.   Będzie parada młodzieży z różnych krajów (Polska, Rosja, Ukraina, Francja, Turcja), która przejdzie do Parku Staromiejskiego na rodzinny piknik (będą też warsztaty o historii wrocławskich mostów). Mosty zostaną zbudowane między ludźmi m.in. za sprawą kapelusz (150 egzemplarzy nakryć głowy zostanie rozdysponowanych miedzy chętnymi).

Kładka Zwierzyniecka – projekt „Laboratorium dźwięku”

godz. 14.00-00.45

Dwa słuchowiska – jedno dla najmłodszych, drugie dla dorosłych. Pierwsze to „Bajka o Jeżu, który postanowił nie być Gnojarkiem”, drugie historia kryminalna dla dorosłych pt. „Dybuk”. Wszystko przygotowane przez Wrocławski Teatr Radioaktywny. Kładka stanie się łącznikiem między miejskim zgiełkiem a naturą, zielenią. O 21.00 Karbido zagra na tzw. kładkofonie, a „Dybuk” zacznie się o 22.00 i potrwa dwie i pół godziny. „Bajka…” będzie od 15.00 powtarzana dla publiczności trzy razy. 

Most Sikorskiego – projekt „Most do San Sebastian”

godz. 9.00-19.30

Wariacja na temat Wrocławia i San Sebastian, drugiego miasta, jakie za rok będzie Europejską Stolicą Kultury. Co je łączy? Artyści 11 wrocławskich scen niezależnych przekonają publiczność, że to opowieści o ludziach. Zaplanowano „podróż” do San Sebastian, w której możliwe będzie wszystko – od ciekawych historii po śpiewanie piosenek. Będzie też próbowanie nowych smaków i spektakl o spotkaniu Baska i Polki.   

Mosty Trzebnickie – projekt „Most(l)y”

godz. 17.00-20.00

Mosty łączą Wrocławskie Centrum Opieki i Wychowania z centrum Wrocławia, a ten związek jest kluczowy dla projektu, który powstał z udziałem dzieci i młodzieży pod dyrekcją studenta wydziału reżyserii PWST. Widzowie dostaną słuchawki i zostaną zaproszeni na audiospacer, który zaprowadzi ich do tajemniczego ogrodu.

Okolice Przejścia Świdnickiego – projekt „Pożegnanie Przejścia Świdnickiego”

godz. 16.00-22.00

Od listopada 2014 do maja 2015 dziennikarska, fotograficzna i akustyczna grupa rejestrowały ostatnie momenty istnienia Przejścia Świdnickiego. Efekt? Fotografie w różnej estetyce, anegdoty o kultowym miejscu zebrane przez uczestników i nagranie dźwięków z Przejścia. Wszystko składa się na opowieść-reportaż.

Kładka w Parku Szczytnickim – projekt „Ptasi przystanek”

godz. 11.00-15.00

Coś dla maluchów, projekt wymyślony przez mamy (z kameralnego Koła Gospodyń Miejskich), a zaplanowany na żeliwnym mostku, w okolicy którego nie brak skrzydlatych lokatorów. Wszystko będzie eko, bo tym razem główną rolę grają ptaki. Wszyscy uczestnicy będą mogli zajrzeć do Ptasiej Krainy, wziąć udział w śpiewach, grach, a nawet zbadać dziób i pióra u ptasiego lekarza. Będzie też Ptasia Kapela.

Kładka Nabycińska – projekt „On Off”

godz. 11.00-18.00

O projekcie przeczytacie tutaj.

Okolice Mostu Saperskiego – projekt „Rappers & Sappers”

godz. 12.00-20.00

Most na Kozanowie w okolicy dawnego poligonu i obok koszar wojskowych tym razem nie będzie kojarzył się z burzeniem (niegdyś stacjonowali nieopodal saperzy), ale budowaniem. Także kontaktów z Opolem, stąd 8 opolskich artystek wizualnych przypłynie łączącym dwa miasta historycznym szlakiem wodnym specjalnie w celu włączenia się w program „Mosty”. Kajakarze spławią cement do budowy kulturalnego mostu wrocławsko-opolskiego. Będą warsztaty z cementowania, terenowe gry i piknik Rap Szalet w parku przy ul. Połbina. 

Trening drużyny Saperek oraz ich zmagania z ciekłym żywiołem w czasie spływu można śledzić na: http://rappersandsappers.blogspot.com

Mostek Pokutnic (Katedra św. Marii Magdaleny) – projekt „Step by step”

godz. 12.00-22.00

Wstęp za darmo. O projekcie szczegółowo przeczytacie tutaj.

Most Uniwersytecki – projekt „Tonący książki się chwyta”

  • godz. 18.00-23.00 (19 czerwca)
  • godz. 10.00-24.00 (20 czerwca)

Budowanie walu przeciwpowodziowego…z książek rozpocznie się już w piątek 19 czerwca. Uczestnicy chcą przypomnieć, jak mieszkańcy Wrocławia ofiarnie ratowali zbiory Biblioteki Uniwersyteckiej w 1997 roku, kiedy miasto dotknęła wielka powódź. Książki zebrane w ciągu ostatnich miesięcy powędrują z rąk do rąk łącząc także i dziś wrocławian, a po rozbiórce mostu wiele egzemplarzy zasili m.in. instytucje pomocy społecznej. 

Wyspa Słodowa – projekt „Utopijny Wrocław”

godz. 11.00-18.00

Miasto wymyślone i wybudowane z plastikowych skrzynek. A w nim biblioteki, filharmonia, muzeum, słowem instytucje dbające o kulturę. To pomysł wrocławskich uczniów, a budowle będą powstawały na oczach publiczności. Utopijne miasto będzie też zależało od mieszkańców. Odwiedzający mogą pomóc w jego planowaniu. Na koniec balony z życzeniami mieszkańców dla miasta polecą ku niebu.

Kładka przy pl. Orląt Lwowskich

godz. 22.30-23.00

Widowisko teatru ognia, tańca i akrobatyki, czyli projekt legnickich artystów nawiązujący do Via Regia, drogi królewskiej (oryginalna wiedzie z Hiszpanii aż po Ukrainę), symbolu europejskiej jedności. Scenariusz spektaklu przewiduje i bitwę i wielką miłość i radosny nastrój, jaki niegdyś towarzyszył łączeniu się różnych kultur.

Most Bartoszowicki – projekt „Wąski most–szeroka kultura”

  • godz. 14:00 – 23:00 (20 czerwca)
  • godz. 10:00 – 18:00 (21 czerwca) otwarta galeria na moście

Most Bartoszowicki jako peryferyjny? Skąd! To udowodni lokalna społeczność. Przez 5 miesięcy przygotowała projekt i się fantastycznie zintegrowała. A 20 czerwca będziemy świadkami wystąpienia na moście smoka Strachoty. Chętni do jego pokonania mile widziani (potem można sprawdzić fakturę skóra straszliwego zwierza). Potem będzie jeszcze niepowtarzalne graffiti (stworzą je wszyscy chętni), muzyka i nowe smaki.

Most Oławski – projekt „Weingasse: most do krainy kamienic i winnic”

godz. 23.00-1.00

To przez Most Oławski przejechał pierwszy tramwaj elektryczny we Wrocławiu, przez niego przechodzili wszyscy udający się niegdyś do Teatru Lobego. W sobotę 20 czerwca zostanie iluminowany z pomocą 1000 świec, a wcześniej warsztaty ceramiczne, wspólne pisanie wierszy i przygotowywanie wystawy fotograficznej.

Most Osobowicki – projekt „Węglowa Odyseja”

godz. 16.00-21.30

„Węglowa Odyseja” oznacza piknik z atrakcjami i spektakl dźwiękowo-taneczny związany z pracą górnika, ale też spotkania dla dolnośląskich górników. Zaplanowano spektakl (start 18.30), który z telebimów widoczny będzie zarówno dla widzów stojących nieopodal, jak i tych przejeżdżających tramwajami i samochodami. Dlaczego węgiel? Bo śluzą „Różanka” przepływały kiedyś barki z węglem. Wśród atrakcji m.in. Zespół Pieśni i Tańca i orkiestra górnicza.

Kładka rowerowo–piesza przy Stadionie Wrocław – projekt „WrocMost Atelier”

godz. 11.00-17.30

Kładka przy Stadionie Wrocław będzie w sobotę 20 czerwca będzie bardzo eko, bo Fundaja EKOpotencjał w ramach ekoedukacji przekona, by wziąć udział w warsztatach z upcyclingu, rękodzieła i rzeźbiarstwa w glinie. Miejsce zostało wybrane, by pokazać inną, ciekawą przestrzeń w mieście, niekoniecznie klasyczny most.

Most św. Klary – projekt „Zielony projekt”

godz. 10:00 (20 czerwca) do godz. 19:00 (21 czerwca)

Zieleń to płuca miasta, a na Moście św. Klary publiczność zobaczy, jaki kontrast tworzą w mieście przestrzenie z betonu i te zielone. Każdy z uczestników będzie mógł zmienić trochę most (rozdane zostaną m.in. sadzonki roślin, którymi goście zajmą się potem we własnym domu do 20 czerwca). Pomysłodawca projektu, Paweł Mieszkalski, jest architektem krajobrazu, stąd wątek flory w jego projekcie.

Most Grunwaldzki - projekt "Fuzja marzeń"

godz. 22.30-1:30

Tłumy widzów, nie mniejszy tłum biegaczy, oklaski, słowa zachęty na ostatnie kilometry półmaratonu i w prezencie iluminacja z wideoprezentacją. Most Grunwaldzki dawno nie wyglądał tak atrakcyjnie. W obrazach wyświetlanych na murowanych pylpnach pojawiały się symbole z historii miasta i mostu (m.in. hełm pruski i czerwona gwiazda). Muzyka współgrała z iluminacjami, a sportowcy dostali dodatkowego powera.

Mosty 2015

Projekt-prezent dla 3. PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu, czyli iluminowany Most Grunwaldzki, przez który biec będą uczestnicy imprezy. Od 22.30 zobaczymy ten bodaj najbardziej charakterystyczny z wrocławskich mostów rozjaśniony światłami i dźwiękiem. Co pół godziny będzie tam prezentowana specjalna wideoprojekcja. Publiczność może podziwiać efekt z brzegu przy nowym budynku Biblioteki Uniwersyteckiej. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl