wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 21°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

„Dziewczyna o czterech palcach”. Nowa powieść Marka Krajewskiego

okładka najnowszej książki Marka Krajewskiego materiały prasowe
okładka najnowszej książki Marka Krajewskiego

To najnowszy tom przygód lwowskiego śledczego Edwarda Popielskiego zwanego Łyssym. Marek Krajewski napisał ją nie jako kryminał, ale powieść szpiegowską, o której stworzeniu długo marzył. „Dziewczynę o czterech palcach” wydał krakowski Znak.

Reklama

Powieść z dwudziestolecia międzywojennego

Akcja najnowszej powieści rozgrywa się w dwudziestoleciu międzywojennym, jesienią 1922 roku na Kresach Wschodnich Rzeczpospolitej. To czas wyjątkowo gorący, bo końcówka jesieni i początek zimy upływają pod znakiem wyboru nowego prezydenta Gabriela Narutowicza i zaraz potem dokonanego na nim zamachu.

Od Lwowa poprzez Warszawę do Gdańska prowadzi trasa rywalizujących ze sobą wywiadów. Nieprzypadkowo zatem w tym szpiegowskim środowisku przyjdzie głównemu bohaterowi, Edwardowi Popielskiemu rozwiązywać zagadkę samobójstwa Bronisława Buki, człowieka z kręgu marszałka Józefa Piłsudskiego. Samobójstwo kapitana wydaje się mocno podejrzane. A dodatkowo w kraju roi się od obcych agentów i rozgrywka musi być prowadzona z wielką ostrożnością. 

Śledczy i wielbiciel szachów

Centralną postacią nowej powieści Marka Krajewskiego, podobnie jak pięciu poprzednich, jest poliglota, wielbiciel gry w szachy, a przede wszystkim porucznik, śledczy policji ze Lwowa – Edward Popielski. Po raz pierwszy wrocławski pisarz wprowadził tę postać w książce „Erynie” sprzed dziewięciu lat i lubi do niej powracać. Autor wyposażył bohatera w wiele cech dobrego śledczego – inteligencję, spostrzegawczość, umiejętność logicznego myślenia i, rzecz jasna, pewną niesubordynację względem przełożonych.

Książka ukazała się nakładem krakowskiego Wydawnictwa Znak. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama