wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 23°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Centrum Kultury Wrocław-Zachód przeciw wykluczeniu z kultury w Polsce i Europie

Mające wieloletnie doświadczenie w pracy na rzecz integracji Centrum Kultury Wrocław-Zachód rozpoczyna właśnie dwa innowacyjne projekty: „Wykluczeni z kultury 2013” - ogólnopolski program działań skierowanych do osób niewidomych i głuchych oraz trzyletni międzynarodowy program upowszechniania audiodeskrypcji w Europie: „Islandia i Polska przeciw wykluczeniu z kultury”.   

Reklama

Projekt „Wykluczeni z kultury” kontynuowany jest od 2013 roku, kiedy to Centrum Kultury Wrocław-Zachód zainicjowało działania na rzecz audiodeskrypcji. Tegoroczny program skierowany jest do osób z niepełnosprawnością wzroku oraz słuchu. Centrum Kultury Wrocław-Zachód zajęło pierwsze miejsce na liście rankingowej programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Edukacja Kulturalna”. W ramach projektu od marca do grudnia tego roku w Centrum Kultury Wrocław-Zachód organizowane będą bezpłatne projekcje filmowe, spotkania z twórcami filmowymi, warsztaty animacji filmowej dla dzieci niewidomych i głuchych, a także wystawy i koncerty mające na celu prezentację twórczości osób niepełnosprawnych. Wszystkie wydarzenia mają charakter integracyjny, są bezpłatne oraz dostosowane do potrzeb osób niewidomych i głuchych, dzięki zastosowaniu audiodeskrypcji dla niewidomych i napisów dla niesłyszących.

„Islandia i Polska przeciw wykluczeniu z kultury", realizowany wspólnie z Islandzkimi specjalistami i instytucjami kulturalnymi, uzyskał dotację z Mechanizmu Finansowego EOG 2009 – 2014, jako jeden z 13 dotowanych „małych projektów”. W latach 2013 - 2016 we Wrocławiu oraz w Islandii w Reykjaviku i Hafnarfjörður prowadzone będą działania edukacyjno-kulturalne promujące dziedzictwo kulturowe i różnorodność artystyczną Polski i Islandii w oparciu o ideę audiodeskrypcji, pozwalającą osobom z dysfunkcjami wzroku na pełen dostęp do kultury. Projekt zakłada wzbogacone o audiodeskrypcję działania na polu filmu (projekcje, spotkania, warsztaty filmowe i animacji), sztuk plastycznych (wystawy, spotkania), teatru (spektakle, warsztaty) i edukacji (specjalistyczne warsztaty tworzenia audiodeskrypcji) w Polsce i Islandii.  

Centrum Kultury Wrocław-Zachód jest pierwszą i jak dotąd jedyną instytucją w Polsce, która w tak szerokim zakresie upowszechnia audiodeskrypcję organizując bezpłatne i międzynarodowe działania filmowe, teatralne, plastyczne, wspierające osoby z dysfunkcjami wzroku oraz promujące rozwój audiodeskrypcji i międzynarodową wymianę doświadczeń w tej dziedzinie.

Na Dolnym Śląsku mieszka około 4 tysięcy osób z niepełnosprawnością wzroku oraz 4 tysięcy osób niesłyszących.  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl