wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. American Film Festival 2022. Koniec stacjonarnej edycji, do 20 listopada edycja online
Na zdjęciu aktorzy Thomas Haden Church i Dianna Agron, którzy grają ojca i córkę w filmie „Acidman“ fot. American Film Festival
Na zdjęciu aktorzy Thomas Haden Church i Dianna Agron, którzy grają ojca i córkę w filmie „Acidman“

W niedzielę 13 listopada w Kinie Nowe Horyzonty zakończył się 13. American Film Festival. Widzowie obejrzeli łącznie blisko 90 filmów, w tym 36 polskich premier i 8 zagranicznych. Poznaliśmy wyniki dwóch konkursów American Film Festival 2022 – Spectrum i American Docs. Na tym nie koniec amerykańskich filmów we Wrocławiu. Edycja online festiwalu potrwa do 20 listopada. Można jeszcze skorzystać.

Reklama

American Film Festival 2022 – wyniki konkursów

Chlubą American Film Festival są dwa konkursy – pierwszy Spectrum dla filmów fabularnych i drugi American Docs dla filmów dokumentalnych. Zobaczcie, kto zdobył nagrodę. 

Konkurs Spectrum – zwycięża „Acidman” w reż. Alexa Lehmanna

Film jest historią-medytacją o mierzeniu się z samotnością, z lękiem o starzejących się rodziców i o melancholijnej tęsknocie za prostotą dzieciństwa. Lehmann, twórca świetnego „Blue Jay”, tym razem opowiada o innym rodzaju miłości. Film „Acidman” zobaczymy także online na NH VOD.

Elegancko ubrana, zadbana trzydziestoparolatka Maggie (Dianna Agron) przybywa pewnego dnia do zrujnowanego domu na odludziu, w którym mieszka jej ojciec (Thomas Haden Church) za jedynego towarzysza mając psa Migo. Maggie uświadamia sobie, jak funkcjonuje mężczyzna, czym się zajmuje, jak spędza dnie.

„Szybko okazuje się, że odpowiedź na żadne z tych pytań nie jest prosta. Odtworzenie zaniedbanej relacji nigdy nie jest łatwe, a naprawienie starych błędów nie trwa kilka godzin ani nawet kilka dni”, jak pisze o filmie Magdalena Maksimiuk.

Zwycięski film z sekcji Spectrum otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. dolarów – ufundowaną przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Konkurs American Docs – zwycięża „PEZ-tępca. Wyjęty spod prawa”

„PEZ-tępca” to historia najsłynniejszego przemytnika kolekcjonerskich opakowań cukierków PEZ. Opowieść o buncie przeciwko korporacyjnej chciwości, a zarazem niesamowity dokument, którego akcja toczy się na dwóch kontynentach, a stawką są miliony dolarów.

Głównym bohaterem dokumentu wyreżyserowanego przez Amy Bandlien Storkel i Bryana Storkela jest Steve Glew, najsłynniejszy kolekcjoner opakowań do cukierków PEZ (niewielkich, zazwyczaj dość szkaradnych plastikowych dystrybutorków, z których można sobie wysunąć pudrową pastylkę).

Najdroższe z nich potrafią kosztować kilka tysięcy dolarów, ale Steve postanowił zarobić na nich jeszcze więcej, przemycając do Stanów – i to w wielkich liczbach – modele produkowane jedynie na rynek europejski. Kapitalny, zabawny i zaskakujący dokument o życiu, pasji, szaleństwie i cenie, jaką przychodzi zapłacić za zadzieranie z możnymi tego świata. Nawet jeśli ci możni to jedynie szefowie korporacji produkującej słodycze.

Laureat sekcji American Docs otrzymał 5 tys. dolarów – nagrodę ufundowaną przez bank BNY Mellon.

13. American Film Festival 2022 – do 20 listopada online

Do niedzieli 20 listopada obejrzymy jeszcze sporo filmów z programu 13. American Film Festival. Wśród nich m.in. hit „Gracz” Roberta Altmana, bohatera tegorocznej retrospektywy.

Ponadto warto obejrzeć „Rodzinę nuklearną” Erin i Travisa Wilkersonów, „Jethicę” Pete'a Ohsa, czy „Magdalenę Viragę” Niny Menkes, tegorocznej laureatki Indie Star Award przyznawanej podczas wrocławskiego American Film Festival.  

Wśród dostępnych na platformie NH VOD filmów są też poprzednie tytuły Luki Guadagnino, którego „Do ostatniej kości” otworzył tegoroczny 13. American Film Festival. Wśród tytułów Włocha są „Nienasyceni” i „Suspiria”.

A można też nadrobić zaległości z minionych sezonów i obejrzeć przepiękny film „C'mon, c'mon” Mike'a Millsa. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl