wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 20:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. 40. PPA: Znamy laureatów jubileuszowego przeglądu [ZDJĘCIA]
Zwycięzca konkursu Ralph Kamiński Fot. Tomasz Walków
Zwycięzca konkursu Ralph Kamiński

Koncert finałowy 40. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu za nami. 29 marca ósemka wykonawców stanęła przed jurorami i publicznością, która wypełniła po brzegi Dużą Scenę Teatru Capitol. Werdyt, który usłyszeliśmy, chyba pokrył się z jej oczekiwaniami. Bank z nagrodami rozbił Ralph Kamiński. 

Reklama

Finalistów, których poznaliśmy w pierwszym dni 40. PPA 22 marca, oceniało jury jury w składzie: Magda Umer – mistrzyni poezji śpiewanej, członkini Kapituły im. Aleksandra Bardiniego (przewodnicząca), Maja Kleczewska – reżyserka teatralna, Łukasz Maciejewski, dziennikarz i krytyk filmowy, Jan Młynarski – muzyk, kompozytor i wokalista oraz Bogusław Sobczuk – legendarny konferansjer PPA.

Nagrody główne 40. Przeglądu Piosenki Aktorskiej

Zgodnie z decyzją jurorów Grand Prix 40. PPA Złotego Tukana oraz 25 tys. zł otrzymał Ralph Kamiński, któremu nagrodę wręczył prezydent Wrocławia Jacek Sutryk (poniżej).

Laureaci 40. Przeglądu Piosenki Aktorskiej

Nagroda specjalna Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za najlepsze wykonanie polskiej piosenki w wysokości 10 tys. trafiła po połowie do Gabrieli Kundziewicz (poniżej) i Alberta Pyśka.

Nagrodę wręczył przedstawiciel władz ZAiKS-u Marek Dutkiewicz.

Laureaci 40. Przeglądu Piosenki Aktorskiej

Obecna na koncercie finałowym publiczność miała swojego faworyta i Tukanem Publiczności uhonorowała w tym roku Ralpha Kamińskiego.

Przedstawiciele mediów akredytowani przy tegorocznym przeglądzie zdecydowali, że Tukana Dziennikarzy wywiezie z Wrocławia Albert Pyśk. Wręczyła go szefowa Radia RAM Monika Jaworska (fot. poniżej).

Laureaci 40. Przeglądu Piosenki Aktorskiej

Jest też nagroda patrona medialnego PPA, Radia RAM: koncert RAM Session, zorganizowany przez Radio RAM we Wrocławiu i transmitowany na 89,8 FM oraz w DAB+ i internecie. Jej laureatem został Ralph Kamiński.

Niemiecko-Polskie Towarzystwo Kulturalne Polonica – 3 tys. zł wraz z zaproszeniem do udziału w Festiwalu Rock & Chanson w Kolonii przyznało również Ralphowi Kamińskiemu. Nagrodę wręczył prezes Towarzystwa, Zbigniew Kossak von Glowczewski.

Wszyscy zakwalifikowani do finału wokaliści otrzymali również po 3 tys. zł. 

Autorami statuetki Tukanów są Joanna Hrisulidu i Tomasz Szydełko.

Nagrody w Offie 40. Przeglądu Piosenki Aktorskiej

Nurt Off tegorocznego PPA był również oceniany przez jurorów, którzy obradując w składzie: Katarzyna Knychalska – redaktorka naczelna portalu Teatralny.pl i czasopisma o teatrach niezależnych „nietak!t”, Maciej Adamczyk – założyciel, reżyser i aktor Teatru Porywaczy Ciał, oraz Wiktor Wiktorczyk – twórca Kliniki Lalek, zdecydowali, że:

Tukana Off i 10 tys. zł otrzyma spektaklu „Papety po raz pierwszy w Polsce” – z tekstem Marii Wojtyszko i w reżyserii Michał Derlatki, dwa równorzędne wyróżnienia zaś Emose Uhunmwangho za rolę w spektaklu „Szlama i Baśniowe Skrzypotrąby” i Tomasz Leszczyński za wykonanie pieśni w spektaklu „Pokój na Ziemi”.

Widzom najbardziej spodobał się „Szlama i Baśniowe Skrzypotrąby” i dlatego ten spektakl nagrodzili Tukanem Publiczności Off.

Inni wyróżnieni 40. Przeglądu Piosenki Aktorskiej

Kapituła im. Aleksandra Bardiniego przyznała Dyplom Mistrzowski (dzieło Michała Hrisulidisa) i statuetkę Tukana Kapituły Mai Kleszcz. Nagrodę wręczył Wojciech Kościelniak, nowo wybrany przewodniczący Kapituły.

Z okazji jubileuszu PPA przyznano także „Platynowe Dyplomy Piosenki” za wieloletnią pracę na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej, otrzymały je: producentki Agnieszka Kozak i Renata Majewska oraz Urszula Orłowska – koordynatorka Kapituły im. Aleksandra Bardiniego. Wręczenia dokonał szef przeglądu Cezary Studniak (fot. poniżej).

Laureaci 40. Przeglądu Piosenki Aktorskiej

Poza systemem na finale 40. Przeglądu Piosenki Aktorskiej

Piątkowy finał 40. PPA składał się z dwóch części. Poza prezentacjami finalistów widzowie obejrzeli spektakl „Out of the system, czyli Wielki Brat słucha” w reż. Marcina Libera, inspirowany filmem science-fiction z 1971 r. pt. „THX 1138” w reżyserii George’a Lucasa.

To dystopijna wizja ludzkości jako wielkiej korporacji, pracującej na rzecz wszechwładnego państwa, któremu przewodzi orwellowski Wielki Brat. W tym muzycznym spektaklu piosenki były wykonywane po polsku i po angielsku, a także, podobnie jak całość przedstawienia, tłumaczone na język migowy.

Usłyszeliśmy m.in. „God” Johna Lennona & The Plastic Ono Band, „War” Sinead O’Connor, „Jestem Bogiem” Paktofoniki, „The Robots” Kraftwerku czy „Urodziłem się 20 lat po wojnie” Dezertera.

Zdjęcia: Tomasz Walków i Łukasz Giza

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl