Książki Joanny Kuciel-Frydryszak od Wydawnictwa Marginesy [ZAKOŃCZONY]

Tym razem możecie wygrać ufundowane przez Wydawnictwo Marginesy książki tegorocznej laureatki plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia, pisarki Joanny Kuciel-Frydryszak poświęcone Kazimierze Iłłakowiczównie oraz kobietom, które pracowały w charakterze służących.

Konkurs trwa do środy 23 października do 10.00.

  • joanna kuciel frydryszak marginesy

    Joanna Kuciel-Frydryszak ze statuetką 30 Kreatywnych Wrocławia i z książkami


Książki do wygrania

  • 5 egzemplarzy tomu „Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie”

Debiutem poetyckim Kazimiera Iłłakowiczówna zrobiła furorę. Zachwycił się nim Stefan Żeromski, a Jarosław Iwaszkiewicz na zawsze pozostał jej wiernym czytelnikiem. Skamandryci odbyli do niej pielgrzymkę, aby przystała do ich grupy. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska i Magdalena Samozwaniec nie raz prosiły ją o radę. Jej przekład „Anny Kareniny” okrzyknięto kongenialnym, a spory z redaktorami przeszły do legendy. Oprócz tego tłumaczyła z angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, rumuńskiego i węgierskiego.

Dziś jednak najczęściej pamięta się o niej jako o sekretarz Józefa Piłsudskiego. Ona sama także bardziej od wierszy ceniła swoją karierę urzędniczki, dumna, że może służyć Polsce. A była to wielka dama i nietuzinkowa osobowość. „Jest ekscentryczna. Mówi zawsze, co innego, niż się oczekuje, wprost uosobienie przekory”, pisała o niej Maria Dąbrowska.

„Iłła” to opowieść o niemal stuletnim życiu kobiety niezwykłej, a także zapis czasów i zmagań z przeciwnościami: sieroctwem i samotnością, piętnem nieślubnego dziecka, wolnością i zniewoleniem, namiętnością i wycofaniem.

  • 5 egzemplarzy tomu „Służące do wszystkiego”

Sprzątały, zmywały, froterowały, prały. Gotowały, cerowały, szyły. Współczuły, przytulały, kochały, ratowały. Ocierały łzy i nosy, bandażowały kolana i składały złamane serca. Bez nich zniknąłby niejeden dom, załamało niejedno życie.

Polskie „białe niewolnice” – zapomniana grupa kobiet z najniższej warstwy społecznej z pierwszej połowy XX wieku: niedoceniona, wykorzystywana, upokarzana i przemilczana do dziś. Wiejskie dziewczęta zaczynające służbę najczęściej w wieku lat piętnastu. Pozbawione prawa do urlopu i wypoczynku, na nogach od świtu do nocy. Zarabiające grosze.

Pierwsza w naszym kraju książka, która opowiada o losach kobiet pracujących w Polsce w charakterze służących. To także opowieść o potrzebie dominacji lepiej urodzonych nad biedakami, o różnicach klasowych, tarciach i o zmieniającym się społeczeństwie.

Jak wygrać książki Wydawnictwa Marginesy

Trzeba do środy 23 października do 10.00 przysłać do nas formularz konkursowy wpisując do niego swoje imię, nazwisko i telefon kontaktowy oraz odpowiadając na pytanie:

- Jakie jest ukochane wrocławskie miejsce Joanny Kuciel-Frydryszak? Podpowiedź znajdziecie tutaj.

Wygrywa co piąty mail z poprawną odpowiedzią. Do zwycięzców zadzwonimy.Zgłoś uwagę