Książka „Minimum” [ZAKOŃCZONY]

Konkurs trwa do 6.02 do godz.10

Mamy dla was trzy egzemplarze książki poetyckiej „Minimum” Uszuli Zajączkowskiej, wydanej przez wrocławskie Wydawnictwo Warstwy.

Urszula Zajączkowska jest biologiem, adiunktem w zakładzie Botaniki Leśnej SGGW w Warszawie. W tomie „Minimum” nauka jest punktem wyjścia do poetyckiej analizy natury. Sama poetka o swojej twórczości pisze: „Świadomość, że z każdym oddechem pochłaniamy tlen, który jeszcze niedawno był w liściu, zwykle gmatwa mi jasne i jednoznaczne spojrzenia. Naukowcy bowiem stoją twardo na ziemi. Jeśli nie mogą czegoś zmierzyć, to mówią, że tego nie ma. Mierzę więc rośliny i kroję. Liczę komórki i badam ich wytrzymałość na zgniatanie. A świat roślin nie jest zimnym światem we własnym zimnym świecie, jak mówił Herbert, czy jak wg. Szymborskiej: nie jest też wcale milczący. Wręcz przeciwnie on bez przerwy, bardzo wyraźnie: wyraża się. Całym swoim ciałem wyraża się. Poznanie języka roślin i translacja na język ludzi przypomina odszyfrowywanie znaków pradawnych symboli pisma. Ale mi ciągle brak ludzkich słów”.  Jej książkę ilustrują przepiękne XIX-wieczne ryciny obrazujące zjawiska biologiczne. 

Aby wygrać ksiażkę trzeba do 6.02 do godz.10  wysłać do nas wypełniony formularz. W treści należy podać imię, nazwisko, numer telefonu kontaktowego i odpowiedzieć na pytanie konkursowe:

Czym różni się komórka zwierzęca od roślinnej?

Wygrywa co piąta osoba, która udzieliła poprawnej odpowiedzi na pytanie konkursowe. Zwycięzca o wygranej, miejscu i czasie odbioru nagrody zostanie poinformowany mailowo.Zgłoś uwagę