Koncert poświęcony pamięci Zdzisława Smektały

Był jedną z najbarwniejszych osobowości Wrocławia. Także w przaśnych czasach lat 70. czy 80., miejsca, w których spotykało się Zdzicha, od razu nabierały kolorów. 25 maja w Imparcie koncert pamięci Zdzisława Smektały. Pisarz, dziennikarz, barwna postać dolnośląskiego życia kulturalnego zmarł w styczniu 2018 r.


Podczas koncertu będzie prowadzona zbiórka funduszy na rzecz Towarzystwa Wspierania Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą.

The Blues Brothers Day: In memory of Zdzisław Smektała

The Blues Brothers Day: In memory of Zdzisław Smektała

Koncert / Akcje społeczne
Termin 25 maja 2018 19:00

Miejsce Impart

Zobacz

Zdzisław Smektała o sobie:

„Pisarz w poświacie Charlesa Bukowskiego. Admirator jazzu Jimmiego Smitha i bluesa Roberta Johnsona. Wyznawca tonów Jimiego Hendrixa i Janis Joplin. Biesiadnik w smakowych kubkach Anthelme Brillata – Savarina. Dozgonny patriota Wrocławia. Klon niechybny Francoisa Rabelaisa. Podobnie jak mistyk Jacob Boehme urodzony w Zgorzelcu. Rocznik 1951 (rok inauguracji działalności na Wschodzie Radia Wolna Europa). Absolwent łódzkiej filmówki, uczelni Romana Polańskiego. Stoik w podobie Zenona z Kitionu.

Od lat dwudziestu właściciel Międzynarodowego Festiwalu Blues Brothers Day. Autor dziesięciu książek, dwóch tysięcy felietonów. W tym prowadzonego od 1989 roku raptularza Jazz dla Mass. Smakuje rozmowy z ludźmi. Szczególnie te z prawdziwkami. Niewolnik markowych butów od firmy Bata w górę. Uwielbia głupkowatych polityków. Akceptuje bezmyślne wpatrywanie się w sufit. Domaga się karpia smażonego na maśle, młodej świni i szpinaku zapiekanego w cieście francuskim. Z muzeum w Zaporożu wykradł należącą do Leonida Breżniewa czarną teczkę ze świńskiej skóry.

Słabo akceptuje kobiety w spodniach. Ma nieustanną chcicę na gliwiejące francuskie sery (roquefort, bresse bleu). Narkotycznie wącha nowe książki. Lubi woń gorącego asfaltu. Fan zapachowego bukietu złożonego z kobiecego potu, tytoniu, koniaku. Mimo tego nigdy nia palił papierosów. Dezodorantami zamiast pach spryskuje twarz. Jest ministrantem Francuza – Gustawa Le Bona. Jego genialnej pracy Psychologia tłumu.

weeZ ciekawością wertuje zapiski, pamiętniki, dzienniki słynnych ludzi. Od osiemnastu lat prowadzi na wrocławskim Rynku (w kamienicy pod numerem 4) galerię sztuki. Właściciel I Światowego Festiwalu Obrazów na Kubkach Ceramicznych. Organizator pierwszego na świecie eventu Honda Jazz Festiwal. Głowę Lenina z brązu przerobił na gałkę drążka zmiany biegów w aucie terenowym. Prawie cały rok chodzi bez skarpetek. Coraz bardziej milczący. Obserwator Pętli Czasu."

materiały prasowe Strefa Kultury WrocławZgłoś uwagę