wroclaw.pl Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 17°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Jechaliśmy fragmentem obwodnicy Leśnicy [ZDJĘCIA]

fot. jk

Pierwsze fragmenty obwodnicy Leśnicy są już gotowe. Na końcową warstwę nawierzchni czeka 300-metrowy most nad Bystrzycą. Ostatni odcinek budowanej trasy (miedzy Piołunową a Osiniecką) opanowali niedawno drogowcy. Właśnie tu powstaje węzeł, od którego ma biec połączenie obwodnicy z ul. Kosmonautów.

Reklama

Budowa 7-kilometrowego odcinka obwodnicy Leśnicy, która połączy ul. Średzką z rondem przy ul. Granicznej, kosztować ma ponad 130 mln zł. Inwestycji towarzyszą też inne zadania, które mają zapewnić płynność ruchu samochodowego w tamtym rejonie.

Co się dzieje na obwodnicy?

 - Praktycznie gotowy jest fragment od ronda na ul. Granicznej do ul. Osinieckiej. Na odcinku Graniczna-Rdestowa nawet już nim jeździmy - mówi Marek Szempliński, rzecznik prasowy Wrocławskich Inwestycji. 

(Poglądowa mapa obwodnicy Leśnicy)

Na finiszu jest odcinek od ul. Piołunowej do ul. Wojska Polskiego – to ten z 300-metrowym mostem przez Bystrzycę, który oprócz tego, że biegnie na rzeką góruje jeszcze nad mostem Ratyńskim. Konstrukcja ma 7 przęseł, 327 m długości, ponad 16 m szerokości, jezdnię o szerokości 7 m i dwa pasy ruchu.

- W zasadzie pozostaje tutaj tylko wyposażenie mostu i ułożenie na nim ostatniej warstwy nawierzchni – opowiada Marek Szempliński. 

Bardzo zaawansowane prace są na połączeniu od mostu do ul. Średzkiej. Na większości drogi jest już nawierzchnia. - Do tego w ramach realizowanego zadania trwa przebudowa ul. Piołunowej, ulicy która skomunikuje Jerzmanów z obwodnicą Leśnicy – dodaje rzecznik Wrocławskich Inwestycji. 

Na ostatnim odcinku trasy, między ulicami Piołunową i Osiniecką, rozpoczęła się niedawno budowa. To na tym fragmencie przewidziany jest węzeł, przy którym obwodnica skrzyżuje się z projektowanym łącznikiem do ul. Kosmonautów. Dlatego budowane są tutaj trzy wiadukty, w tym jeden nad planowaną w przyszłości linią kolejową na lotnisko. 

- Dla tego fragmentu obwodnicy trzeba było zmodyfikować projekt, co wiązało się z wydaniem decyzji ZRID. Czasochłonne w tym wypadku okazało się oczekiwanie na tzw. odstępstwa ministerialne. Chodzi tutaj o to, że przepisy na poszczególnych klasach drogi przewidują zachowanie pewnych parametrów, np. narzucają minimalne odległości między skrzyżowaniami. Trudno się w tym zmieścić w warunkach miejskich, kiedy powstająca jezdnia musi przeciąć istniejące ulice – wyjaśnia Marek Szempliński.

Projektowana jest już też druga część obwodnicy, czyli łącznik między powstającym odcinkiem nowej trasy a ul. Kosmonautów.

Inwestycje towarzyszące

Pewne jest, że GDDKiA przebuduje w najbliższym czasie węzeł AOW przy Granicznej. Wtedy ruch będzie sprawniejszy dzięki dodatkowemu zjazdowi na AOW, chodzi o prawoskręt przed rondem.

Ulicę Graniczną rozładować powinna także rozpoczynana na dniach inwestycja miejska. Chodzi o budowę ostatniego fragmentu drogi łączącej ul. Rakietową z Graniczną, obok magazynów firmy Pro Logis. Dzięki temu od Muchoboru Wielkiego, z pominięciem Mińskiej, będzie można przez ulicę Graniczną dojechać do węzła AOW, do lotniska i jeszcze dalej.

Kiedy koniec inwestycji?

Ten ostatni fragment obwodnicy ma być gotowy latem 2018 roku, tak aby jesienią można było udostępnić dla kierowców większość fragmentów obwodnicy Leśnicy. W przypadku łącznika do ul. Kosmonautów, w tej chwili jest on projektowany. W pierwszej połowie przyszłego roku powinniśmy się spodziewać przetargu na jego realizację. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama