Kinomural 2021 - również z dedykacją dla Różewicza

Tylko raz w roku i tylko we Wrocławiu oglądać można ten audiowizualny spektakl. Kinomural – unikatowe w skali kraju i świata przedsięwzięcie artystyczne, łączące kino i sztuki wizualne. Ruchome murale po raz trzeci na nadodrzańskich kamienicach zobaczymy 25 września od 19.30 do 22.00 wzdłuż ulic Paulińskiej i Rydygiera. Część ulicy Paulińskiej będzie zamknięta dla ruchu samochodowego. 

 • Kinomural - kadr z kotem wyświetlany na elewacji kamienicy, fot. Jerzy Wypych

  Kinomural - kadr z kotem wyświetlany na elewacji kamienicy, fot. Jerzy Wypych

 • Kinomural - abstrakcyjne wielobarwne wzory wyświetlane na elewacji budynku, fot. Jerzy Wypych

  Kinomural - abstrakcyjne wielobarwne wzory wyświetlane na elewacji budynku, fot. Jerzy Wypych

 • Grafika promująca kinomurale we Wrocławiu

  Grafika promująca kinomurale we Wrocławiu


Podczas 3. edycji Kinomuralu na pięciu ścianach wrocławskich kamienic podziwiać będziemy prawie 90 wielkoformatowych projekcji autorstwa ponad 50 artystów audiowizualnych z kraju i zagranicy. Wydarzeniem specjalnym będzie projekt manufaktury kinoMANUAL i Beaty Rojek, a jedna ze ścian zamieni się w wielki skaner, który odczyta wiersz Tadeusza Różewicza.

W programie także premiera projektu „Threshold – przygody na pograniczu” Tomka Tryzny i Agaty Bartos oraz „Dobranocka” na największym ekranie świata.

Kinomural na Nadodrzu

Kinomural na Nadodrzu

Inne / Eventy
Termin 25 września 2021 od 19:30 do 22:00

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Gdzie będzie można obejrzeć projekcje?

 • przy Paulińskiej 3, 
 • Paulińskiej 16, 
 • Rydygiera 29a (2 ściany) 
 • Rydygiera 43b. 

Wyjątkiem są projekty specjalne, które zaprezentowane będą w określonych godzinach: „Dobranocka” (19.30-20.00), „THR – przygody na pograniczu” (20.00-20.30), „Kobieta Gigant” duetu kinoMANUAL i Beaty Rojek (20.00-21.30). 

W godzinach 19.00-22.00 odcinek ulicy Paulińskiej, od placu św. Macieja do ulicy Rydygiera, będzie zamknięty dla ruchu samochodowego.

Mapa kinomural 2021, tu beda projekcje

Futurystyczny spacer po Nadodrzu

Tuż po zmierzchu ściany kamienic Nadodrza wzdłuż ulic Rydygiera i Paulińskiej rozświetlą się malowniczymi animacjami. Zobaczymy dzieła twórców m.in. z Polski, Francji, Rosji, Egiptu, Macedonii, Australii i USA.

Będą wśród nich projekcje 3D, dzieła eksperymentalne, animacje komputerowe, a także instalacje audiowizualne wykorzystujące najnowsze technologie. Nurt główny programu to prawie 70 zróżnicowanych tematycznie i gatunkowo prac. Morgan Beringer zaprezentuje poetycką wizję apokalipsy, a Yoshi Sodeoka niesamowity mariaż dźwięku i abstrakcyjnych form malarskich. Simon Christoph Krenn weźmie na warsztat ludzkie ciało, zaś Dusty Deen powróci do źródeł pierwotnej formy animacji, czyli animacji poklatkowej.

Z kolei berliński artysta Extraweg pokaże prace przypominające obrazy z przyszłości, w której nie ma już cielesności, jaką znamy. – Na kamienicy przy Paulińskiej 16 wyświetlimy „Dobranockę” z repertuarem nieco bardziej fabularnym. Paulińska 3 oraz dwie ściany na Rydygiera 29a to ściany eksperymentalne, natomiast Rydygiera 43b to ściana performatywna, na której obejrzymy projekt specjalny z muzyką na żywo – zapowiada Piotr Bartos, dyrektor artystyczny Kinomuralu.

Trzecią edycję Kinomuralu zapowiada wyjątkowy artystyczny trailer z muzyką skomponowaną przez Grzegorza Rdzaka złożony z prac twórców, którzy dotychczas prezentowali we Wrocławiu swoje dzieła

KINOMURAL 2021 trailer from okoLoko on Vimeo.

Przypominamy, że pomysłodawcami wrocławskiego Kinomuralu, nad którym patronat honorowy objął prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, są Bartek, Agata i Piotr Bartosowie, od wielu lat zajmujący się sztuką filmową. W 2013 r. we Wrocławiu bracia Bartos stworzyli Studio Manifiesta, produkujące kino autorskie. Nieco później do rodzinnego tandemu dołączyła jeszcze siostra, Agata Bartos, ceniona artystka multimedialna. W 2014 r. team Bartosów otrzymał nagrodę główną na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty w konkursie Powiększenie za pełnometrażowy debiut pt. „Chłopiec z żabą”.

Zobacz, jak wyglądały poprzednie edycje KinomuraluZgłoś uwagę