19 września: Kinomural także z ofertą dla najmłodszych

Wrzesień 2019 roku. Na 12 ścianach 8 kamienic na Nadodrzu są wyświetlane ruchome murale artystów z całego świata. Ogląda je 10 tysięcy osób. W tym roku frekwencję, ze względów epidemicznych, trudno przewidzieć, ale organizatorzy drugiej edycji projektu Kinomural mają nadzieję, że wierni fani 19 września przyjdą obejrzeć artystyczne realizacje studentów z Wrocławia i Chicago. Miejsce się nie zmieniło – Nadodrze.


Jak się zaczęło 

Na pomysł zorganizowania imprezy wpadli Bartek, Agata i Piotr Bartos, którzy od lat zajmują się sztuką filmową (w 2013 roku we Wrocławiu bracia Bartos stworzyli Studio Manifiesta, produkujące kino autorskie), a potem dołączyła jeszcze siostra, Agata Bartos, artystka multimedialna. 

W 2019 roku na 12 ścianach 8 kamienic powstały ruchome obrazy – efemeryczne projekcje w różnej formie – od wideoartu, przez animację, po kino eksperymentalne. Aż 22 artystów z całego świata bardzo świadomie wybierało konkretną ścianę konkretnego budynku, na której miał zostać wyświetlony projekt.

Wśród wydarzeń pierwszej edycji było wspólne przedsięwzięcie pisarza, fotografa i muzyka Filipa Zawady (jego powieść jest obecnie nominowana do Nagrody Nike), reżysera filmowego, operatora i artysty eksperymentującego z ruchomym obrazem Piotra Bartosa oraz Agaty Bartos, wykształconej w Holandii artystki mixed-media.

Kinomural w czasach zarazy

Zainteresowanie Kinomuralem w ubiegłym roku było ogromne. Przez kilka dni realizacje obejrzało 10 tysięcy osób. Trudno oszacować, czy tegoroczna edycja 19 września pobije ten frekwencyjny rekord, ale, jak podkreśla jeden z pomysłodawców imprezy Bartek Bartos, wszyscy potrzebujemy przeżyć, które odczarują – choć na chwilę – trudną rzeczywistość epidemiczną. 

Kinomural 2020

Kinomural 2020

Eventy / W plenerze / Dla dzieci / Dla wszystkich
Termin 19 września 2020 od 19:30 do 22:00

Miejsce Nadodrze

Zobacz

– Sytuacja epidemiczna zweryfikowała nasze plany, ale na szczęście dzięki Miastu Wrocław uda się w tym roku zorganizować wspaniały wieczór z projekcjami nie z tej ziemi. Przepiękne, naznaczone historią, kamienice Nadodrza dają doskonałe możliwości projekcyjne – podkreśla Bartos.

Współpraca z ASP z Wrocławia i Chicago

Zaproszono artystów z różnych części świata, choć do najciekawszych mogą należeć prace, jakie przygotowują teraz studenci Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz School of the Art Institute of Chicago. – To jedna z najważniejszych szkół artystycznych w USA – zdradza Piotr Bartos odpowiedzialny za współpracę z uczelniami. 

Dobranocka dla dzieciaków

Dotychczas wśród propozycji Kinomuralowych nie było oferty dla dzieci. W tym roku to się zmieni, a na ścianach kamienic, oczywiście po zapadnięciu zmroku, pojawi się „Dobranocka” – ruchome murale dla najmłodszych uczestników wydarzenia.

Kinomural odbędzie się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Wrocławia. Szczegółowy program 2. edycji wydarzenia ujawniony zostanie na początku września.Zgłoś uwagę