Jest wykonawca budowy Alei Wielkiej Wyspy

Firma Banimex z województwa śląskiego złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu na budowę Alei Wielkiej Wyspy. Inwestycja ma być realizowana w trybie zaprojektuj i wybuduj. Planowany termin zakończenia prac to 2022 rok.

  • Aleja Wielkiej Wyspy to łącznie 3,5 km nowej trasy, która połączy ulicę Krakowską z Mickiewicza.


Aleja Wielkiej Wyspy będzie trasą jednojezdniową z obustronnymi chodnikami i ścieżkami rowerowymi. Łącznie 3,5 km nowej drogi połączy ulicę Krakowską z ulicą Mickiewicza, krzyżując się również z ulicami Olszewskiego i Dembowskiego. Najtrudniejszymi elementami całej inwestycji są dwa mosty, które muszą powstać nad Odrą i Oławą. Jeden ma liczyć około 700 metrów, drugi 350 metrów. Wrocławskie Inwestycje właśnie wybrały wykonawcę tego zadania. Najkorzystniejszą ofertę opiewającą na ponad 231 milionów złotych złożyła firma Banimex.

Długo trwały procedury

– Z dużą przyjemnością chciałbym ogłosić, że rozstrzygnęliśmy przetarg na realizację Alei Wielkiej Wyspy, bardzo istotnej inwestycji na którą czekają wrocławianie. Bardzo długo trwały procedury, samo uzyskanie decyzji środowiskowej pochłonęło ponad 4 lata, łącznie z wyrokiem w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Teraz mamy już wykonawcę, czekamy z podpisaniem umowy aż przetarg się uprawomocni i po tym rusza realizacja inwestycji – mówił Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia na briefingu prasowym.
Wykonawca na stworzenie projektu będzie miał 13 miesięcy a sama budowa drogi i obiektów inżynieryjnych ma trwać 30 miesięcy. Duży nacisk w trakcie realizacji prac ma być położony na zieleń.


– Ja cieszę się z kilku względów, to ułatwienie w komunikacji dla mieszkańców, ale też co istotne będziemy mieli wpływ na zieleń, która ma towarzyszyć projektowi alei. Wraz z Departamentem Zrównoważonego Rozwoju będziemy intensywnie pracować z wykonawcą, aby ta zieleń stanowiła priorytet przy projektowaniu. Dodam też, że budowa tej drogi była jednym z kluczowych elementów umowy koalicyjnej między klubem Rafała Dutkiewicza a Nowoczesną i będzie teraz realizowana – mówiła Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia.

Droga do 2022 roku 

Zgodnie z decyzją środowiskową nową trasą nie będzie puszczony ruch ciężarowy. Nowa droga ma przede wszystkim odciążyć komunikacyjnie Biskupin. Powstaje połączenie z południem Wrocławia. Co istotne zgodnie z decyzją środowiskową drogą nie będzie puszczony ruch ciężarowy. Przez aleję zostanie wytyczona linia autobusowa. Dzięki inwestycji łatwiejsza będzie również obsługa atrakcji turystycznych w tym rejonie, takich jak Hala Stulecia czy Ogród Zoologiczny. Droga ma być gotowa w 2022 roku, jej budowa będzie finansowana z budżetu miasta. 

Zgłoś uwagę