57. Jazz nad Odrą powraca we wrześniu

Nadeszły dobre wieści ze Strefy Kultury Wrocław – wyznaczono datę 57. edycji Jazzu nad Odrą. Wiadomo także, kto wystąpi podczas otwarcia festiwalu, oraz to, że pod względem artystycznym impreza ma w pełni zadowolić jej fanów. Obejmie bowiem szereg koncertów, występy finalistów konkursu na Indywidualność Jazzową 2020, całonocne jam session i wydarzenia towarzyszące. 


Strefa Kultury Wrocław ogłosiła pierwszą datę z kalendarza festiwali 2021 roku. 57. edycja Jazzu and Odrą rozpocznie się 15 września i potrwa pięć dni.

57. Jazz nad Odrą

57. Jazz nad Odrą

Jazz
Termin od 15 września 2021 do 19 września 2021

Miejsce Strefa Kultury Wrocław - Impart

Zobacz

– Po wymagającym 2020 roku wracamy na dobrze znane nam tory. Z nadzieją patrzymy w przyszłość, w której cały zaplanowany program ma szansę na realizację, dlatego podjęliśmy decyzję o zmianie daty. We Wrocławiu koniec kwietnia od jakiegoś czasu był zarezerwowany na wielkie święto muzyki jazzowej, ale jesteśmy zgodni z artystami i ich agencjami – nadal wiemy zbyt mało o możliwościach branży koncertowej w okresie wiosennym. Nie chcemy ryzykować i po raz kolejny narażać wszystkich zaangażowanych – w tym naszych odbiorców – na nieustanne zmiany terminu. Jazz nad Odrą to muzycy na scenie i pełna sala, na taką wersję festiwalu jesteśmy gotowi poczekać do września – deklaruje Krzysztof Maj, dyrektor generalny Strefy Kultury Wrocław.

Kolejne i, należy wierzyć – dobre wieści o programie tegorocznego Jazzu nad Odrą organizatorzy będą aktualizowali, łącznie z informacją nt. sprzedaży biletów na ten festiwal.

Laureat Grand Prix 2020

fot. P. Wyszomirski

Pierwszym koncertem tegorocznej edycji – zaplanowanym na 15 września – będzie występ Marcin Pater Trio, laureata Grand Prix w konkursie na Indywidualność Jazzową 2020. Twórczość zespołu, który zachwycił konkursowe jury, łączy szeroko pojmowaną muzykę jazzową z elementami rocka. Wibrafon, jako instrument wiodący, nadaje oryginalności i świeżości w brzmieniu grupy, a ich muzyka to przede wszystkim autorskie utwory lidera zespołu, pełne emocji i bezgranicznej energii.

Muzycy nie pojawią się jednak na scenie wyłącznie w trójkę. Nową tradycją konkursu na Indywidualność Jazzową jest współpraca zdobywcy Grand Prix z dyrektorem artystycznym festiwalu w kolejnym roku. Muzycy z Marcin Pater Trio skorzystają z tej okazji i pierwszego dnia festiwalu zobaczymy ich we wspólnym występie z Leszkiem Możdżerem.

Radiohead brytyjskiego jazzu

fot. Jon Shard

15 września wystąpią również, powracających do programu festiwalu, Brytyjczycy z GoGo Penguin. Twórczość grupy – okrzykniętej „Radiohead brytyjskiego jazzu” – opiera się w równym stopniu na wpływach rockowych, jazzowych i muzyki minimalistycznej, a także inspiracji złożonymi utworami Aphex Twin czy Four Tet, na podstawie których tworzą swoją dynamiczną i eksperymentalną muzykę.

Do Wrocławia zespół przyjedzie już po wydaniu swojego albumu „GoGo Penguin”, który trafił na półki w czerwcu 2020 r.

na podst mat. prasowych SKWZgłoś uwagę