Jarmark Świętojański 2018 we Wrocławiu [ZDJĘCIA]

Część Rynku, ul. Świdnickiej i Oławskiej jest już od 18 maja zarezerwowana na atrakcje tegorocznego Jarmarku Świętojańskiego. Większość drewnianych domków otwarto już dla zwiedzających i kupujących, a strefa Ogródów Świętojańskich przyciąga piękną florystyczną aranżacją, oferując miejsce do zabawy i wypoczynku.

  • Jarmark Świętojański 2018

    Jarmark Świętojański 2018, fot. mawi


Jarmark Świętojański potrwa do 25 czerwca, a „po drodze” dołączą do niego jeszcze stoiska tegorocznej Europy na Widelcu.

Plaża w środku miasta

Pierwszego dnia szczególnie okazale prezentowała się przestrzeń z plażą, kolorowe leżaki. Z tej strefy wypoczynku chętnie korzysta wiele osób, tym bardziej że to miejsce utrzymane jest w iście wakacyjnym klimacie.

Ogrody Świętojańskie zyskały w tym roku dodatkowe konstrukcje, tradycyjnie zlokalizowane przy Pręgierzu, w pobliżu domku z napojami Młynówka. Pojawiły się piękne rośliny i nowoczesna architektura ogrodowa, co dało sporo miejsc do siedzenia. Widać, że pomysłowo połączono naturalne materiały połączone z roślinnością, jak przezabawne zestawienie spodni, z których „wyrastają” kolorowe kwiaty. Są donice z kwiatami, a przedmioty pozornie stare zyskały drugą młodość.

Dla najmłodszych przewidziano ponadto miejsce do zabawy w piaskownicach i na ogrodowych zabawkach.

Smakowicie i pachnąco

Jarmark to oczywiście smakołyki z Polski i innych rejonów świata. Są miody, wędliny, sery, przyprawy, chleby – pajdę takiego ze smalcem i ogórkiem można zjeść za 6 zł. Dzieciaki będą zachywcone kolorową watą cukrową, a starsi na przykład kwasem chlebowym, a już na pewno wszyscy turecką baklavą.

Fantastycznie wyglądają i smakują desery z suszonych owoców – rolady, babeczki, ciasteczka, zrobione bez mąki i cukru. 100 g każdego z tych wyrobów kosztuje 15 zł, ale spróbować naprawdę warto. 

Na wielkich patelniach i grillach smażą się już wędliny, mięsa, bigos, ziemniaki, w Młynówce serwują przeróżne napoje.

Na większości stoisk można dokonywać płatności kartami.

Wiele dobrego w drewnianych domkach 

To strefa iście upominkowa – z designerską biżuterią, oryginalną ceramiką, wyrobami z drewna hebanowego, lnu. W tym roku potencjalnych klientów przyciąga kolorami asortymentu stoisko z wyrobami z Indii i Tajlandii, ale kupujący odnajdą też na jarmarku unikatowe rzeczy z: Nepalu, Tybetu, Mozambiku, Kongo czy Ugandy. 

Są piękne duże kolorowe torby w cenach 120-160 zł z materiałów tekstylnych i skóro podobnych, zwiewne szale, suknie, a także odzież dziecięca.

Uwage zwraca stoisko z drewnianymi wyrobami. Bardzo prezycyjnie wykonane pudełka – np. na chusteczki czy szkatułki z motywami roślinnymi i zwierzęcymi – po 35 zł.   

Na dobry początek

Pierwszego dnia większość drewnianych domków była już otwarta, w niektórych trwały ostatnie aranżacje, a inne czekały jeszcze na swoich „właścicieli”, którzy uruchomią sprzedaż w najbliższych dniach. 

Wiemy, że na niedzielę 10 czerwca na Rynku zaplanowano zabawy dla dzieci i rodziców, bedzie można wziąć też udział w różnorodnych konkursach świętojańskich. Nie zabraknie zabaw tanecznych, na których uczestnicy będą witać lato, a obraz atrakcji dopełniać będzie ogród zabaw dla dzieci.

17 czerwca zaś przeprowadzone zostaną tradycyjne już warsztaty florystyczne pod nadzorem mistrza florystyki Agnieszki Mitko-Kominek, bedzie też pokaz i konkurs na najładniejszy wianek. 

Wszystko najlepiej jednak zobaczyć na własne oczy i wypróbować wedle uznania. Jarmark otwiera się każdego dnia o godz. 10.00.

Jarmark Świętojański 2018

Jarmark Świętojański 2018

Jarmarki / W plenerze / Dla wszystkich
Termin od 18 maja 2018 do 25 czerwca 2018

Miejsce Rynek we Wrocławiu

Zobacz

Zdjęcia: mawiZgłoś uwagę