Jaki powinien być Wrocław w 2040 roku? [SUPERMIASTA WYBORCZA.PL]

Takie pytanie zadaje swoim czytelnikom wrocławski oddział Gazety Wyborczej. O jakim mieście za 20 lat marzymy? Z jakimi problemami powinny uporać się obecne i przyszłe władze miejskie?

  • Wrocław

    fot. Wrocław Official - flickr


Zmiany klimatu i zieleń

Przeciwdziałania zmianom klimatu to jedno z głównych wyzwać dla polityki miejskiej, nie tylko Wrocławia, ale wszystkich miast na naszym kontynencie. „Przestrzeń, która dzisiaj zajęta jest np. na nielegalnie zaparkowane samochody, jest nam potrzebna właśnie na zieleń. (…) Im więcej drzew i innych roślin, tym więcej wody w mieście i mniej upałów” – pisze Mateusz Kokoszkiewicz. Równie ważna pozostaje w tym kontekście walka ze smogiem oraz dalsza wymiana kopciuchów.

Transport i komunikacja

Potrzebne są także dalsze inwestycje tramwajowe, nowe buspasy, spójny i wygodny system tras rowerowych, sprawny system ITS. „Tylko poważne i dalekosiężne inwestycje w komunikację zbiorową sprawią, że po Wrocławiu i aglomeracji będzie można wygodnie się przemieszczać” – podkreśla Mateusz Kokoszkiewicz. Dziennikarz Gazety sceptycznie ocenia marzenia o metrze we Wrocławiu. „Za kilometr podziemnej kolei można wybudować 10 kilometrów tras tramwajowych” – zauważa.

Inwestycje na osiedlach

Kokoszkiewicz podkreśla także, że nie ze wszystkich inwestycji trzeba się cieszyć. Budowa Stadionu Miejskiego wydrenowała w jego ocenie budżet gminy i była błędem. Miastu nie potrzeba wielkiej hali widowiskowo-sportowej ani wspierania sportu zawodowego, potrzebne są inwestycje w infrastrukturę sportową na osiedlach, taką jak budowany właśnie basen na Brochowie – konkluduje dziennikarz.

A jakie jest Wasze zdanie i Wasz Wrocław marzeń, za 20 lat, w 2040 roku? Autor czeka na Wasze opinie i polemiki: mateusz.kokoszkiewicz@wroclaw.agora.pl

Przeczytaj w Gazecie Wyborczej: Wrocław w 2040 roku: zielone miasto z tramwajami na wszystkich osiedlach i centrum bez aut

Głosowanie na lokalnych stronach Gazety Wyborczej

16 kwietnia rozpoczęło się głosowanie na wybrane propozycje w plebiscycie „Supermiasta i Superregiony 2040”. Internauci mogą wskazywać swoje typy na stronach lokalnych Wyborcza.pl.

Etap głosowania w serwisach internetowych redakcji „Gazety Wyborczej” potrwa do 3 maja. 7 maja redakcja ogłosi, których 7 wyzwań czytelnicy uznali za najważniejsze. Plebiscyt zwieńczy uroczysta gala, planowana na 25 maja br.

Z nadesłanych przez czytelników i zgłoszonych przez samorządowców propozycji dziennikarze i redaktorzy wybrali po 12 dla każdego uczestniczącego w plebiscycie miasta i regionu (w sumie wyzwań jest aż 540!).

- Czujemy to chyba wszyscy - miasta na całym świecie znalazły się w przełomowym momencie. Zmieniają się priorytety mieszkańców, intensyfikują zmiany klimatyczne, pandemia wywraca do góry nogami świat gospodarki i pracy, przyspiesza cyfryzacja i elektromobilność. Dlatego właśnie teraz czytelników serwisów lokalnych Wyborcza.pl zaprosiliśmy do podróży w przyszłość  - mówi Mikołaj Chrzan, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”, szef redakcji lokalnych.

Czytaj więcej w Gazecie Wyborczej Wrocław Zgłoś uwagę