Jak przygotować się na szczepienie przeciwko COVID-19

Szczepienia przeciwko COVID-19. 25 stycznia ruszyły szczepienia dla seniorów. Jak się przygotować i co ze sobą zabrać na szczepienie?

  • Jak przygotować się na szczepienie przeciwko COVID-19/ fot. Tomasz Hołod

    Jak przygotować się na szczepienie przeciwko COVID-19/ fot. Tomasz Hołod


Szczepienia przeciwko COVID-19. 25 stycznia ruszyły szczepienia dla seniorów. Jak się przygotować i co ze sobą zabrać na szczepienie?

Na początek szczepieni są seniorzy powyżej 70. roku życia.

– Do końca marca zaszczepimy 3,1 mln osób – zapowiedział Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu odpowiedzialny za szczepienia przeciw COVID-19.

ZOBACZ TEŻ: WROCŁAW SIĘ SZCZEPI. MAPA PUNKTÓW SZCZEPIEŃ

Polska pozyskuje szczepionki w ramach wynegocjowanej przez Komisję Europejską umowy, która gwarantuje solidarny podział szczepionek pomiędzy wszystkie kraje UE. Szczepionek jednak brakuje. Zarezerwowano wszystkie możliwe terminy szczepień do końca marca.

– Zapisało się ponad 14 tys. osób. Pacjenci umawiani są co 15 minut, kolejek nie ma i szczepienia przebiegają bardzo szybko. Obecnie zapisy są wstrzymane, mamy do 31 marca zajęte terminy – potwierdziła Monika Kowalska, rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Szczepienie przeciwko COVID-19. Czy brać leki?

W dniu szczepienia pacjent nie musi być na czczo. Lekarze proszą też, żeby przyjmować leki, które bierze się regularnie. 

– Istotne jest m.in., czy w miesiącu poprzedzającym nie było dodatniego wyniku pod kątem obecności wirusa SARS-CoV-2. Ponadto, czy w ciągu dwóch tygodni nie było objawów wskazujących na COVID-19, do tego omawia się możliwe uczulenia i jakie pacjent przyjmuje leki, zwłaszcza przeciwzakrzepowe – mówi lek. med. Edwin Kuźnik z USK przy ul. Borowskiej we Wrocławiu.

ZOBACZ TEŻ: Ruszyły szczepienia dla seniorów przeciwko COVID-19

Osoby, które przyszły na szczepienie przed przyjęciem preparatu rozmawiają z lekarzem. Omawiają m.in. przyjmowane przez siebie leki. Przyjęcie preparatu uniemożliwa m.in. branie części leków przeciwzakrzepowych. 

Dlatego wszelkie placówki służby zdrowia, które szczepią przeciwko COVID-19 proszą seniorów o zabranie ze sobą dokumentacji medycznej i spisu przyjmowanych leków. Jeśli nie potrafią jej sporządzić – to można przynieść opakowania po lekach. Niezbędny jest również dowód osobisty.

Co ubrać na szczepienie?

Po zakwalifikowaniu do otrzymania preparatu senior zmierza do punktu szczepień, gdzie otrzymuje kartkę informacyjną z datą przyjęcia kolejnej dawki. Następnie przez 15 minut obserwowany jest jego stan kliniczny i jeżeli nic się nie dzieje, to wraca do domu.

Lekarze proszą też, żeby osoba przyjmująca szczepionkę założyła luźną koszulkę, bluzę czy sweter, żeby wygodnie podnieść jeden z rękawów. Szczepionka podawana jest w lewe lub prawe ramię.Zgłoś uwagę